/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

ForseenPOMERANIA Camp: Międzynarodowy zespół bada zasoby biomasy leśnej

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2012-08-27


Studenci z całego świata w ramach projektu naukowego ForseenPOMERANIA prowadzą badania w lasach Nadleśnictwa Drawno.

Fot. Drewno.pl

Od 12 sierpnia trwa międzynarodowy obóz naukowy dla studentów leśnictwa ForseenPOMERANIA Camp, którego organizatorem jest Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W tym roku w obozie weźmie udział około 60 uczestników z 14 krajów.

ForseenPOMERANIA to międzynarodowy projekt badawczy, którego pełna nazwa brzmi: "Opracowanie transgranicznego systemu wspomagania procesów decyzyjnych dla zdalnej i modelowej oceny biomasy drzewnej w lasach obszaru wsparcia Pomerania". Partnerami współpracującymi przy jego realizacji są:
- Leśne Centrum Kompetencyjne Eberswalde (LFE) (Niemcy)
- Lasy Krajowe Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Niemcy)
- Ministerstwo Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Konsumentów kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Niemcy)
- Nadleśnictwo Drawno (Polska)
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie (Polska)
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Polska)

Celem projektu  jest opracowanie zdalnych metod określania ilości biomasy drzewnej w lasach o różnym składzie gatunkowym i różnej strukturze, z wykorzystaniem modeli matematycznych oraz interaktywnych aplikacji sieciowych. W wyniku prac powstanie transgraniczny systemu informacyjnego "Biomasa leśna", wspomagający zarządzanie zasobami leśnymi dla potrzeb zrównoważonej gospodarki leśnej i ochrony środowiska. System będzie wspomagał podejmowanie decyzji dotyczących długofalowego i przyjaznego dla środowiska rozwoju regionu w dziedzinie produkcji drewna i energii.

ForseenPOMERANIA
Podczas prac badawczych testowane są wybrane metody teledetekcyjne (naziemny i lotniczy skaning laserowy, wykorzystanie samolotów bezzałogowych, interpretacja zdjęć lotniczych, zdjęć hemisferycznych oraz obrazów satelitarnych o różnej rozdzielczości) pod kątem ich przydatności do określania biomasy przy uwzględnieniu nakładów i uzyskiwanej dokładności.

Powierzchnia doświadczalnaPowierzchnia doświadczalnaFot. Drewno.pl

Rezultaty prac będą stanowić podstawę dla:
- dynamicznego ujęcia ilościowego biomasy drzewnej lub naziemnych zasobów z precyzyjnym przyporządkowaniem powierzchni i właściciela,
- inteligentnego, nieuciążliwego dla zasobów zagospodarowania lasu,
- kompetentnego doradztwa na rzecz (także niezwiązanych z branżą) właścicieli lasów i grup decydentów,
- stałej dostępności pożądanych sortymentów drewna,
- przyrostu wartości dóbr w obszarach wiejskich,
- oceny i ograniczenia ryzyka/kontroli realizacji.

Transgraniczny system informacyjny "Biomasa leśna"    
W ramach budowy transgranicznego systemu informacyjnego "Biomasa leśna" przewiduje się następujące działania:
- Porównanie i walidacja różnych naziemnych i teledetekcyjnych metod oszacowania biomasy
- Stworzenie systemu zarządzania danymi „Biomasa leśna“: programowanie metod aktualizacji danych i zapisu danych, opracowanie wyników w formie tabel, GIS i map
- Opracowanie posiadającego zastosowanie praktyczne systemu informacyjnego dla potrzeb podejmowania decyzji w celu stabilnej produkcji drewna i energii.

ForseenPOMERANIA Camp
Część prac badawczych realizowanych w ramach projektu wykonywana jest przez międzynarodową grupę studentów podczas wakacyjnego obozu. W tym roku, w ciągu trzech tygodniowych turnusów, w lasach Nadleśnictwa Drawsko pracować będzie około 60 wolontariuszy z 14 krajów. W dwóch pierwszych turnusach uczestniczyli studenci z Ukrainy, Włoch, Brazylii, Litwy, Iranu, Rosji, Turcji i Polski.

Studenci prowadzą badania naukowe dotyczące biomasy sosny zwyczajnej na leśnych powierzchniach doświadczalnych. Wykonują m.in. określanie pozycji technikami GPS, skanowanie drzew naziemnym skanerem laserowym, zdjęcia hemisferyczne, ścinkę i podział na frakcje drzew modelowych, mierzenie i ważenie ściętych drzew, pobieranie prób od określania suchej masy w laboratorium.

W ramach obozu odbywają się liczne spotkania z gośćmi, prelekcje i pokazy sprzętu. Uczestnicy obozu mają też okazję uczestniczyć w warsztatach przeprowadzonych przez firmę ESRI, producenta i dystrybutora oprogramowania GIS.

Projekt ForseenPOMERANIA jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków z "Współpraca Transgraniczna" Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej.

ForseenPOMERANIA Camp: Międzynarodowy zespół bada zasoby biomasy leśnej (Zdjęcia: 7)

Powierzchnia doświadczalnaPrace w lesie są okazją do zapoznania się z techniką ścinki drzew

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

ok,ok a gdzie przedstawiciele firm w tych badaniach??? [2]

I kolejny raz odbywają się badania bez konsultacji z praktyką. PO CO TAKIE BADANIA JAK NIE ZNAJĄ NASZYCH POTRZEB? - nie wiedzą z jakimi problemami się borykamy? - jaki materiał ma dla nas znaczenie? - czyli chodzi o wyciągnięcie pieniędzy?

Ktoś wpadł na skądinąd dobry pomysł, sobie go opracował, dostał dofinansowanie, a co się stanie z wynikami już nikogo nie interesuje. Echhh...Szok, że w ogóle pojawiła się wzmianka o takim programie.
Ile jeszcze takich badań bez konsultacji z praktykami, prowadzonych przez oderwanych od rzeczywsitości naukowców? W PL widać wyraźnie - swoją drogą idzie biznes, swoją nauki leśne...

Wall [2]Odpowiedz na ten komentarz2012-08-28 08:55:36

Zgłoś nadużycie

Mam podobne zdanie w przypadku wielu tematów badań nie tylko z dziedziny ...

leśnictwa. Jednak w przypadku tego projektu sądzę, że ma on sens. Wyniki tych badań mają dać podstawę do określania zasobów drewna w lasach ( a szerzej biomasy) na podstawie np. zdjęć lotniczych czy satelitarnych.

Od kilku lat Instytut Badawczy Leśnictwa realizuje inny projekt pt. Wielkoobszarowa Inwentaryzacji Stanu Lasu. Już po wstępnych wynikach badań okazuje się, że pomimo faktu, że leśnicy mają zinwentaryzowane dość dokładnie powierzchnie leśne - zasoby drewna w polskich lasach są niedoszacowane, i to w stopniu pozwalającym na istotne zwiększenie pozyskania surowca drzewnego.

Jeśli chodzi o zasoby biomasy leśnej (m.in. tej wykorzystywanej energetyce), takich danych praktycznie nie ma. Są tylko szacunki obliczane przez autorów różnych publikacji i w zależności od źródła mogą się istotnie różnić.

Podsumowując, opracowanie bazy i metody, dzięki której będzie możliwe określenie zasobów leśnych jest moim zdaniem jak najbardziej celowe.

Firma, której powinno zależeć najbardziej na wynikach projektu bierze w nim udział - to Lasy Państwowe.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2012-08-28 10:47:59

Zgłoś nadużycie

cyt:

cyt:,,Mam podobne zdanie w przypadku wielu tematów badań nie tylko z dziedziny ...

leśnictwa. Jednak w przypadku tego projektu sądzę, że ma on sens. Wyniki tych badań mają dać podstawę do określania zasobów drewna w lasach ( a szerzej biomasy) na podstawie np. zdjęć lotniczych czy satelitarnych. ''

no coś tam wiesz ale LP mają solidne podstawy i metodykę do określanie zasobów leśnych (również jeślichodzi od biomasę, a zdjęcia satelitarne lub lotnicze w LP to teraźniejszość nie jak uważasz przyszłość) więc badania te mają na celu jedynie bicie piany i sciąganie kasy. Jedyną słuszną sprawą w pogodzeniu obydwu interesów jest stworzenie systemu podobnego do tzw kierunków zamawianych, gdzie przedsiębiorca wyjaśnia czego potrzebuje a środowisko naukowe stwarza kierunki kształcenia czy badań. Jeśli takiej współpracy nie będzie to lipa.

niepokorny [241]Odpowiedz na ten komentarz2012-08-28 15:08:08

Zgłoś nadużycie

ok [1]

Szanuję Pańskie zdanie.
Czy nie ma Pan wrażenia, że takie projekty nie mają potem przełożenia na praktykę? - że dopóki LP nie zrobią ruchu (a zwykle sa zainteresowane utrzymanie m status quo) nic się nie dzieje?
Czy LP są rzeczywiście zainteresowane wynikami? - obawiam się, że te kilka osób z N.Drawno to jedyni leśnicy w projekcie, traktujący go jako miłą odskocznię od codziennych obowiązków.

Wall [2]Odpowiedz na ten komentarz2012-08-28 11:37:24

Zgłoś nadużycie

Jeśli chodzi o wykorzystanie wyników badań (często współfinansowanych) ...

przez LP to faktycznie tak jest, że część wyników zrealizowanych projektów badawczych spoczywa gdzieś na półkach czekając na "lepsze czasy". Z drugiej strony nie mam wiedzy jaki to to procent wszystkich realizowanych w lasach projektów i jak to wygląda w innych branżach, więc nawet nie próbuję tego oceniać. Badania naukowe traktować należy jako inwestycje - a nie wszystkie inwestycje okazują się sukcesem

Zgadzam się, że wiele z realizowanych projektów badań nie ma przełożenia na praktykę. Sądzę jednak, że "wina" leży zarówno po stronie "badaczy" jak i potencjalnych "użytkowników". Środowiska naukowe niestety w znacznej mierze żyją w swoim zamkniętym świecie i często tematy badań są wydumane i mimo najszczerszych chęci nie widzę możliwości ich wykorzystania w praktyce. Z drugiej strony znam kilka projektów, które mimo "potencjału" nie wchodzą do użytku. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest zapewne wiele i zapewne warto by się zastanowić jak je wyeliminować.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2012-08-28 14:41:20

Zgłoś nadużycie

zaklęte rewiry

Przeglądam publikacje wielu naukowców z uczelni roliczych i ich publikacje - to typowe sztuki.
A czy nie jest tak, że naukowcy uczelniani (z byłych Akademii Rolniczych - obecnie Uniwersytetów Przyrodniczych) oraz z instytutu "resortowego" IBL są na pasku Lasów Państwowych i mamy tak naprawdę do czynienia z sytuacją kiedy ci pierwsi żyją z drugich w pokornym ukłonie? - IBL gromadzi wyniki i nic się z tym nie dzieje dalej. Żaden z naukowców nie skrytykuje LP bo starci dostęp do pieniędzy...

W przypadku tego programu jest podobnie - tutaj naukowcy znaleźli źródło finansowania swojej działalności badawczej z funduszy europejskich i ok, ale nie wynika to z realnego zapotrzebowania rynku, a z umiejetności jednostek do pisania wnioskow o granty czy dofinansowanie. Stąd daleko do innowacyjnej gospodarki. Tu nie ma wielu przyczyn.

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2012-08-28 18:53:42

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz