/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Spotkanie Członków Zarządu FSC Polska z Dyrektorem Generalnym FSC IC oraz Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych

FSC Polska

Autor:
Źródło: FSC Polska
Data: 2012-08-20


13 sierpnia br. w Warszawie odbyło się spotkanie Członków Zarządu FSC Polska oraz Pracowników Sekretariatu z Dyrektorem Generalnym FSC Andre de Freitasem oraz Dyrektorem Sieci FSC Gemmą Boetekees. Przedstawiciele FSC International Center przyjechali do Polski, by spotkać się z Członkami nowego Zarządu FSC Polska, omówić cele i wyzwania, jakie stawia przed sobą organizacja, a także przedyskutować trudności związane z akredytacją Krajowych Standardów FSC.

Fot. Marek Bodyl

Podczas spotkania omówiono zagadnienie szkółek leśnych i ich wyłączenia z zakresu certyfikacji FSC. Poruszono także kwestie trwających konsultacji międzynarodowych dotyczących postępowania w szkółkach leśnych, systemów referencyjnych oraz Krajowej Analizy Ryzyka. Dyskutowano również nad kierunkami rozwoju Forest Stewarship Council zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Dyrektor Andre de Freitas zapewnili o wsparciu, które jest częścią współpracy między FSC IC a Krajowymi Biurami FSC oraz chęci pomocy przy rozwiązywaniu bieżących trudności. Dyrektor Sieci FSC Gemma Boetekees podkreśliła, że FSC Polska jest dla FSC IC ważnym, strategicznym partnerem oraz odgrywa znaczącą rolę w Łańcuchu Kontroli Pochodzenia Produktu FSC na całym świecie.

14 sierpnia br. Dyrektor Generalny FSC Andre de Freitas, Dyrektor Sieci FSC Gemma Boetekees, Członkowie Zarządu, a także pracownicy FSC Polska spotkali się z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych Adamem Wasiakiem.

Spotkanie, w głównej mierze, poświęcone było omówieniu problemu wyłączenia szkółek leśnych z zakresu certyfikacji FSC. Dyrektor Andre de Freitas potwierdził, że politykę FSC-POL-20-003, w oparciu, o którą dokonuje się wyłączenia, stosuje się od niemal 10 lat, a zatem rozwiązanie przyjęte przez Zarząd FSC Polska należy uznać za stabilne. Jednocześnie zachęcił przedstawicieli Lasów Państwowych do czynnego udziału w kształtowaniu standardów, polityk i kierunków rozwoju FSC poprzez ubieganie się o międzynarodowe członkostwo w Forest Stewardship Council. Pomysł ten, jak zapewnił Dyrektor Wasiak, będzie rozważony.

Poza propozycją międzynarodowego członkostwa, Dyrektor de Freitas podkreślił wagę trwających konsultacji międzynarodowych dotyczących postępowania w szkółkach leśnych, jako drogę do uregulowania kwestii stosowania środków chemicznych w rewidowanych Principles&Criteria.
 

Fot. FSC Polska


 
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak przyznał, że zastosowane rozwiązanie wyłączenia szkółek z zakresu certyfikacji satysfakcjonuje zarówno przedstawicieli Generalnej Dyrekcji, jak i certyfikowanych Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Jednocześnie zaprzeczył pogłoskom jakoby możliwa była rezygnacja Lasów Państwowych z certyfikacji w systemie FSC. Dyrektor Wasiak zauważył, że w kwestii regulacji stosowania środków chemicznych w szkółkach leśnych wystarczające są restrykcyjne wymogi prawne obowiązujące w Uni Europejskiej.

Poza problemami związanymi ze stosowaniem środków chemicznych w szkółkach leśnych, Dyrektor Wasiak zwracał uwagę na pewne trudności realizacji postulatów ochrony przyrody w lasach, z uwagi na rzeczywistość prawno-administracyjną Polski, w której różne organy odpowiedzialne są za prowadzenie gospodarki leśnej i ochronę przyrody.

W trakcie dyskusji, Prezes FSC Polska Romuald Roman podkreślił wartość spotkań i dialogu podczas rozwiązywania kwestii spornych, jak również zaproponował popularyzację wiedzy na temat systemu FSC wśród pracowników PGL LP drogą szkoleń. Propozycja ta będzie poddana rozważaniom przez kierownictwo PGL LP.

Oba spotkania obyły się w atmosferze konstruktywnej wymiany opinii i wzajemnej chęci współpracy co, z pewnością, dobrze rokuje na przyszłość.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz