/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Leśnictwo

RDLP Białystok: Szkody po burzach w podlaskich lasach

Autor: Bogusław Gliński, Ewa Majewska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-08-13


Od połowy lipca na terenie RDLP w Białymstoku żywioł zniszczył około 120 tys. metrów sześciennych drzew.

Szkody po burzach w podlaskich lasachSzkody po burzach w podlaskich lasachFot. Lasy Państwowe

Fronty atmosferyczne przemieszczające się nad północno-wschodnią Polską przyniosły w lipcu i sierpniu piękną słoneczną pogodę, cieszącą zwłaszcza turystów odpoczywających w naszym regionie i rolników pracujących przy żniwach. Niespotykanym upałom towarzyszą jednak często gwałtowne burze z silnym porywistym wiatrem. Tak było i tym razem. Gwałtowne letnie burze spowodowały w wielu nadleśnictwach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku szkody w lasach szacowane na 120 tys. m3 powalonych drzew. Po przejściu gwałtownych nawałnic 29 lipca i ponownie 8 sierpnia największe straty powstały w Nadleśnictwie Ełk. Powalone i połamane drzewa, zniszczone drogi leśne – to krajobraz księżycowy w dotkniętych kataklizmem lasach. Wstępne straty w tym nadleśnictwie to ponad 50 tys. metrów sześciennych drewna. Zniszczenia lasów i infrastruktury leśnej odnotowano w mniejszym zakresie również w innych kompleksach leśnych: Puszczy Piskiej (Nadleśnictwo Maskulińskie), Augustowskiej (Nadleśnictwo Augustów), Białowieskiej (Nadleśnictwo Hajnówka) oraz w Nadleśnictwie Łomża. W starciu z żywiołem ucierpiały najbardziej okazałe drzewa naszych lasów: sosny, świerki i brzozy. Pod naporem wichury zostały również powalone i połamane gatunki bardzo odporne na wiatr: dęby oraz olsze
Na szczęście, poza zniszczonym drzewostanem i infrastrukturą, nie doszło do wypadków śmiertelnych wśród turystów.

Niektóre nadleśnictwa, mając na uwadze dobro turystów, wprowadziły zakazu wstępu do lasu. Zakaz po wiatrołomie jaki miał miejsce 29 lipca został wprowadzony w pięciu leśnictwach w okolicach Rucianego-Nidy w Nadleśnictwie Maskulińskie. Okresowy zakaz wstępu obowiązuje również na terenie leśnictw Nadleśnictwa Ełk, gdzie w ostatnich dniach wiatr wyrządził największe szkody w drzewostanach. Nadleśnictwa oznaczają tereny objęte zakazem tablicami z napisem „zakaz wstępu” oraz przekazują informacje poprzez media i komunikaty wśród lokalnej społeczności.


Obecnie prowadzone są prace przy usuwaniu powalonych i niebezpiecznych drzew. W pierwszej kolejności naprawiana jest infrastruktura leśna, zwłaszcza drogi. W trakcie prac sanitarnych nadal szacowane są szkody, ciągle odkrywane są drzewa z naderwanym systemem korzeniowym. Cały proces uprzątania szkód i przywracania równowagi przyrodniczej będzie trwał jeszcze długo.

Należy jednak pamiętać, iż podczas pobytu w lasach należy zachować wiele ostrożności i rozwagi. Wiele drzew jest niebezpiecznie pochylonych, w koronach innych tkwią połamane gałęzie i konary, które w każdej chwili mogą spaść na ziemię.

Odpoczywających turystów prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Prowadzone prace przy likwidacji skutków nawałnic mogą powodować lokalnie utrudnienia w poruszaniu się po terenach leśnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA