/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

RDLP Radom: Szkody po sierpniowych nawałnicach

Lasy Państwowe

Autor: Tomasz Kuc
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-08-08


Wieczorem oraz nocą z 6 na 7 sierpnia nad województwami mazowieckim i świętokrzyskim przeszły gwałtowne burze z silnymi, często huraganowymi podmuchami wiatru. Nad ranem oczom ludzi ukazał się porażający widok – połamane drzewa i słupy energetyczne, pozrywane dach, zniszczone samochody.

Szkody po sierpniowych nawałnicachSzkody po sierpniowych nawałnicachFot. Lasy Państwowe

W wyniku zdarzeń atmosferycznych w lasach radomskiej dyrekcji uszkodzeniu uległy zarówno pojedyncze drzewa jak i całe połacie lasu.

Najgroźniejsza w skutkach wichura miała miejsce w powiecie lipskim na terenie Nadleśnictwa Zwoleń. Uszkodzeniu uległy tam lasy na powierzchni około 150 ha. Leśnicy stracili według szacunków drzewostany o miąższości około 30 tys. m3.

Podobne podmuchy silnego wiatru powywracały i połamały drzewa również na terenie woj. świętokrzyskiego. W nadleśnictwach Ostrowiec Świętokrzyski i Starachowice uszkodzeniu uległo po 20-30 ha drzewostanów, głównie sosnowych. Rozproszone uszkodzenia grup drzew o znacznej miąższości stwierdzono także w nadleśnictwach Suchedniów i Jędrzejów. Łącznie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu ostatnie wichury wyrządziły szkody powierzchniowe w drzewostanach na ponad dwustu hektarach (uszkodzone drzewa mają szacowaną miąższość ok. 70 tys. m3).

Przed leśnikami ogrom pracy. Przewrócone i połamane drzewa należy szybko uprzątać, gdyż stanowią duże zagrożenie dla przebywających na terenach poklęskowych ludzi. W najbliższym czasie zostaną wydane zakazy wstępu do lasu.

Dodatkowym zagrożeniem są wysokie temperatury, przy których w bardzo szybkim czasie zacznie wysychać igliwie i pojawi się olbrzymie zagrożenie pożarowe.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz