/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Gibson zapłaci 350 tys. USD za ugodę w sprawie drewna tropikalnego

Gibson Guitar

Autor: oprac. dja
Źródło: Gibson Guitar
Data: 2012-08-07


Jeden z najbardziej znanych światowych wytwórców gitar elektrycznych, amerykańska firma Gibson, zgodziła się zapłacić 350.000 USD, aby uniknąć procesu sądowego w związku z oskarżenia o handel nielegalnym drewnem.

Egzotyczne drewno nadaje gitarom odpowiedni dźwięk i piękny wyglądEgzotyczne drewno nadaje gitarom odpowiedni dźwięk i piękny wyglądFot. Gibson

W sierpniu 2011r. do biur i fabryki Gibsona wkroczyły uzbrojeni agenci federalni, którzy skonfiskowali m.in. ładunek hebanu dostarczony z Madagaskaru. Zarzuty wobec firmy objęły również zakupy palisandru i hebanu realizowane w Indiach. Łącznie w dwóch fabrykach zarekwirowano drewno o wartości ponad 260 tys. USD.

Działania Departamentu Sprawiedliwości związane były z potencjalnym naruszeniem przez firmę Gibson tzw. Lacey Act, amerykańskiego prawa ustanowionego w 2008r., które chroni m.in. zagrożone gatunki drzew m.in. poprzez zakaz handlu drewnem egzotycznym nie posiadającym odpowiednich certyfikatów, co oznacza, że może pochodzić z nielegalnego wyrębu.

-Zdaniem Federalnego Departamentu Sprawiedliwości w Waszyngtonie, wykorzystanie drewna pochodzącego z Indii, które nie zostało przerobione przez indyjskich pracowników jest niezgodne z prawem. Gdyby to samo drewno, z tego samego drzewa zostało przetworzone przez indyjskich pracowników, materiał, według urzędników, byłby legalny - mówił w ubiegłym roku Henry Juszkiewicz, prezes Gibson Guitar Corp.

Według oświadczenia wydanego przez Departament Sprawiedliwości, firma Gibson przyznała, że nie zachowała odpowiedniej staranności przy zawieraniu transakcji handlowych, przez co mogła naruszyć przepisy mające na celu ograniczenie nadmiernego wyrębu lasów i zachowania cennych gatunków drzew.

W ramach ugody Gibson zgodził się zapłacić 300 tys. USD grzywny oraz wpłacić 50 tys. USD na  rzecz fundacji National Fish and Wildlife Foundation zajmującej się ochroną dzikiej przyrody.

Z kolei według wypowiedzi Henry Juszkiewicza, firma Gibson nie czuje się winna i zdecydowała się na ugodę ze względu na fakt, że udowodnienie przed sądem swoich racji "kosztowałoby miliony dolarów i trwało bardzo długo". Jak dodaje dalej Juszkiewicz, ważnym elementem ugody jest zwrot zarekwirowanego drewna i formalne potwierdzenie, że firma może w dalszym ciągu produkować gryfy i podstrunniki gitar z palisandru i hebanu kupowanego w Indiach, tak jak robiła to do wielu dziesięcioleci.

Gibson Guitar Corp. to amerykańska firma produkująca instrumenty muzyczne. Jej specjalnością są gitary elektryczne, których niektóre modele wśród muzyków cieszą się mianem kultowych.

W produkcji gitar Gibson używa wielu gatunków drewna pochodzącego zarówno z lasów krajowych, jak i  tropikalnych - m.in. hebanu i palisandru. Firma od dawna dba o to, by jej produkty nie wykorzystywały drewna pochodzącego z lasów zagrożonych nielegalną wycinką. Ok. 40 lat temu, gdy zaczęto mówić o wylesianiu dżungli dorzecza Amazonki, Gibson zrezygnował z tradycyjnych brazylijskich dostawców drewna palisandru i znalazł nowych dostawców w Indiach. Indyjscy dostawcy drewna nigdy nie spotkali się z zarzutem nielegalnego pozyskania drewna.

Ostatnie dwa lata, kiedy Gibson został objęty dochodzeniem prowadzonym przez amerykańskie urzędy, firma zaczęła eksperymentować z innymi gatunkami drewna. Okazało się, że w niektórych zastosowaniach drewno palisandru może zostać zastąpione modyfikowanym termicznie klonem amerykańskim. Pod pod wpływem wysokiej temperatury drewno tego gatunku nabiera praktycznie identycznej barwy i właściwości akustycznych jak drewno egzotyczne.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

300 tys. czy 300 mln [1]

Wprost podaje, że Gibson zapłaci 300 mln dolarów. To ile w końcu?

Janusz [13]Odpowiedz na ten komentarz2012-08-08 19:48:29

Zgłoś nadużycie

We wczorajszym komunikacie PAP błędnie została podana suma. Zamiast 300 tys. ...

napisano 300 mln. Komunikat został powielony bezkrytycznie przez wszystkie media.

Dominik Jabłoński [456]Odpowiedz na ten komentarz2012-08-08 21:50:54

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA