/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Biomasa ma stanowić połowę paliwa nowej eletrociepłowni Fortum

Fortum / PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: Fortum / PAP
Data: 2012-08-07


Fiński koncern energetyczny Fortum planujący budowy nowej elektrociepłowni w Zabrzu, zakłada, że nawet połowę paliwa stanowić będzie biomasa - informuje PAP.

Opłacalność współspalania biomasy zależy od rządowego wsparciaOpłacalność współspalania biomasy zależy od rządowego wsparciaFot. Johanna Kokkola, Fortum

Nowa elektrociepłownia w Zabrzu ma stać się głównym źródłem zasilania w ciepło dla Zabrza i Bytomia. Instalacja ma dysponować mocą 130 megawatów elektrycznych i 180 megawatów cieplnych. Koncern planuje wyposażyć nowy blok kogeneracyjny w Zabrzu w kocioł cyrkulacyjny ze złożem fluidalnym, zasilany paliwem węglowo-biomasowym. Jednocześnie planowane jest wyłączenie czterech starych kotłów obecnie pracującej w Zabrzu elektrociepłowni.

Ostateczny kształt inwestycji wartej ok. 1 mld zł zależy od sposobu kształtowania się przepisów dotyczących wsparcia dla współspalania biomasy i węgla. Obecnie tzw. współspalanie węgla i biomasy w energetyce zaliczane jest do odnawialnych źródeł energii i uprawnia do uzyskania stosownych certyfikatów. Jednak przygotowywane nowe regulacje mówią o ograniczeniu wsparcia dla tego typu instalacji. Dlatego Fortum nie wyklucza, że docelowo całkowicie przejdzie na spalanie biomasy. Będzie to jednak wymagało dodatkowych inwestycji.

- Czekamy na to, co przyniesie zmiana prawa energetycznego, szczególnie gdy chodzi o ustawę o odnawialnych źródłach energii. Aktualnie publikowane wersje przepisów prawnych radykalnie ograniczają wsparcie dla współspalania, co dla naszej elektrociepłowni w Częstochowie jest bardzo niekorzystne. Z tego powodu pracujemy nad scenariuszami, które pozwolą nam na najbardziej efektywne wykorzystanie naszego źródła w ramach obowiązujących w przyszłości przepisów - powiedział cytowany we wtorkowym komunikacie prasowym dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Piotr Górnik.

Fortum spala już biomasę w swojej elektrociepłowni w Częstochowie, zbudowanej kilka lat temu za 130 mln euro. Zakładano, że biomasa będzie stanowić tam czwartą część paliwa do produkcji energii - dziś jest to już 35%.

W lipcu w elektrociepłowni w Częstochowie wykorzystano 19,5 tys. ton biomasy, pochodzącej od lokalnych dostawców. Z tego 8 tys. ton to zrębki leśne, a 11,5 tys. ton - biomasa pochodzenia rolniczego. Obecnie koncern prowadzi prace nad wyznaczeniem kolejnych pułapów procentowych wykorzystywanej biomasy. Do końca 2012r. elektrociepłownia w Częstochowie zużyje jej 210 tys. ton.

***
Fiński koncern energetyczny Fortum należy do największych producentów i dystrybutorów prądu w krajach nordyckich, jest też czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Poza Finlandią, Szwecją i Norwegią, inwestycje koncernu ulokowane są w krajach bałtyckich, Polsce i Rosji. Koncern zatrudnia ok. 10,5 tys. osób. Akcje Fortum notowane są na giełdzie w Helsinkach.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz