/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

RDLP Olsztyn: Letnie burze niszczą lasy

Lasy Państwowe

Autor: Adam Pietrzak
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-08-07


Powalone i połamane drzewa, zniszczone drogi leśne – tak po ostatniej nawałnicy wyglądają lasy Nadleśnictwa Wichrowo koło Dobrego Miasta. Wstępne straty w tym nadleśnictwie to 10 tys. metrów sześciennych drewna. Od początku lipca na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie żywioł zniszczył ponad 100 tys. metrów sześciennych drzew.

Letnie burze niszczą lasyLetnie burze niszczą lasyFot. Tomasz Bronicki

- Tegoroczna aura jest dla leśników wyjątkowo niekorzystna. Już w tej chwili rozmiar strat szacujemy na co najmniej 100 tys. metrów sześciennych drewna. To tak, jakby wiatr zniszczył całkowicie 360 hektarów lasu – obrazuje Paweł Artych, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Dodaje, że gwałtowne burze, które w ciągu kilku ostatnich tygodni przeszły przez Warmię i Mazury zniszczyły także infrastrukturę leśną, szczególnie drogi.

Nawałnica, która przetoczyła się przez Warmię 6 sierpnia spowodowała poważne straty w Nadleśnictwie Wichrowo koło Dobrego Miasta. Miejscowi leśnicy szacują wstępne straty na 10 tys. metrów sześciennych drewna. Na razie nie są w stanie ocenić, czy będzie konieczne wprowadzenie zakazu wstępu do lasu.

A taki właśnie zakaz obowiązuje od 1 sierpnia w Nadleśnictwie Spychowo koło Szczytna. W lipcu wiatr połamał tam 14 tys. metrów sześciennych drzew. Skutek? Wiele drzew jest niebezpiecznie pochylonych, w koronach innych tkwią połamane gałęzie, które w każdej chwili mogą spaść na ziemię. Spychowscy leśnicy szacują, że zakaz wstępu do lasu może obowiązywać nawet przez dwa miesiące.

Formalnego zakazu wstępu do lasu nie ogłosiły Nadleśnictwa Stare Jabłonki i Młynary, gdzie w lipcu burza również spowodował spustoszenie. Leśnicy ze Starych Jabłonek i Młynar wystosowali jednak komunikat ostrzegający przez zagrożeniem.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz