/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

INTERPOL będzie zwalczał przestępstwa leśne

Autor:
Źródło: Interpol / NEPCon
Data: 2012-07-31


Organizacja policyjna INTERPOL połączyła siły z Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych - UNEP (United Nations Environmental Programme), aby wprowadzić projekt LEAF – Law Enforcement Assistance for Forests, mający na celu walkę z nielegalnymi wycinkami drewna. Projekt obejmuje różnorodne skoordynowane międzynarodowe działania, nastawione na śledzenie i ściganie przestępców leśnych na wyższym szczeblu.

Mafia leśna na celowniku
Davyth Stewart, Oficer Wywiadu INTERPOL i Lider Projektu LEAF, wyjaśnia: -INTERPOL ma holistyczne podejście do walki z przestępczością leśną. Przestępstwa leśne to ogromny biznes, dobrze zorganizowany i strategiczny. Szukamy "grubej ryby", czyli mafii leśnej. Nielegalne pozyskanie drewna to kradzież naturalnych zasobów kraju, zwykle jednego z tych najbiedniejszych, który potrzebuje dostępu do swoich zasobów, jeśli chce być wyprowadzony z ubóstwa.

INTERPOL szacuje straty z tytułu tych kradzieży od 10 miliardów do ponad 30 miliardów USD rocznie. Zdaniem organizacji, przestępcami zaangażowanymi w nielegalną wycinkę są również firmy transportowe i spedycyjne, porty, tartaki, importerzy i przetwórcy drewna.

Krajowe organy ścigania w centrum uwagi
Program INTERPOLu będzie wspierał badania sięgające do każdej części łańcucha dostaw. -Wielu jest przestępców i wiele potencjalnych celów. Naszym zadaniem będzie ułatwienie tego procesu dochodzenia - mówi Steward. - Będziemy kierować środki i skupiać uwagę na wspieraniu krajów, które są aktywne i energiczne w swoim podejściu do nielegalnego pozyskiwania drewna. Przestępstwa leśne były niewykrywane przez dłuższy czas i w przeszłości zbyt mało sił policyjnych było przeznaczanych na ten rodzaj przestępczości - dodaje.

Egzekwowanie prawa, w tym wnoszenie oskarżeń i aresztowania będą podejmowane przez kraje członkowskie. Rolą INTERPOLu będzie koordynowanie operacji transgranicznych, mających pomóc tym krajom w wykrywaniu, aresztowaniu i formalnym stawianiu zarzutów przestępcom.

- W ciągu najbliższych 12 miesięcy nasz program zakłada znaczny wzrost ścigania przestępstw leśnych, co będzie wynikało z bardziej restrykcyjnego egzekwowania prawa przez państwa członkowskie - mówi Stewart.

Ważnym elementem strategii INTERPOLu jest utworzenie globalnej sieci: Narodowe Środowiskowe Siły Zadaniowe (National Environmental Task Forces - NESTs). Proces ten jest już w toku. INTERPOL współpracuje również z wieloma państwami przy organizacji krajowych seminariów bezpieczeństwa środowiskowego, łącząc różne jednostki rządowe i niezależnych ekspertów, w celu skuteczniejszego zwalczania przestępczości wobec środowiska.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii
INTERPOL rozwija także wywiadowczą bazę danych monitorując, w jaki sposób nielegalne drewno jest wprowadzane na rynek, od pozyskiwania, transportu z lasu i za pośrednictwem szlaków handlowych. Organizacja przewiduje wykorzystanie technik takich jak śledzenie poprzez satelity i system GPS oraz analiza DNA.

-Aby móc jak najefektywniej korzystać z najnowszych technologii, nasz program bada możliwości współpracy z różnymi agencjami rządowymi. W porozumieniu z Światową Organizacją Celną będziemy również współpracować z jednostkami kontroli celnej i granicznej, co da nam możliwość wyśledzenia transgranicznych szlaków nielegalnego handlu - wyjaśnia Stewart.

Nielegalny handel drewnem - ignorowany problem
-Do egzekwowania prawa oraz śledzenia pochodzenia drewna przykłada się mniejszą wagę, niż w przypadku innych towarów. Jednak to się zmienia. Na całym świecie rośnie zarówno świadomość konsumentów, jak i następuje zaostrzenie przepisów prawnych oraz rozwój innych inicjatyw, zwłaszcza w krajach będących największymi importerami drewna - mówi Stewart. - Projekt wymaga jednak czasu i dużego zaangażowania, aby osiągnąć wszystkie swoje cele. To jest bieg długodystansowy. Będziemy jednak z zapałem dążyć do pełnego rozwinięcia projektu.

O partnerach projektu
INTERPOL jest największą na świecie organizacją policyjną, z 190 państwami członkowskimi. INTERPOL jest członkiem Międzynarodowego Konsorcjum Zwalczania Przestępczości wobec Przyrody (International Consortium on Combating Wildlife Crime - ICCWC), które obejmuje także Światową Organizację Celną, Sekretariat Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES), Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości oraz Bank Światowy.

UNEP GRID Arendal – bezpośredni partner projektu UNEP – organizacja ta jest znana z opracowań środowiskowych, tzw. Rapid Response Assessment Series oraz przeprowadzania innych badań dotyczących najważniejszych problemów ekologicznych, włączając zmiany klimatu, wylesianie i przestępczość środowiskową.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz