/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Królewska precyzja narzędzi Bosch

Bosch

Autor:
Źródło: Bosch
Data: 2012-07-27


Rzemieślnicy Pracowni Stolarskiej Zamku Królewskiego na Wawelu pracują narzędziami Bosch.

Zagłębiarkę GKT 55 GCT Professional wykorzystywano do cięcia grubego drewna przeznaczonego do dalszej obróbki. Za największe zalety narzędzia krakowscy stolarze uznali zastosowaną w nim blokadę przy wysunięciu tarczy oraz jakość cięcia, charakteryzującą sZagłębiarkę GKT 55 GCT Professional wykorzystywano do cięcia grubego drewna przeznaczonego do dalszej obróbki. Za największe zalety narzędzia krakowscy stolarze uznali zastosowaną w nim blokadę przy wysunięciu tarczy oraz jakość cięcia, charakteryzującą sFot. Bosch

Zagłębiarka GKT 55 GCE Professional, wyrzynarka GST 140 BCE Professional, ukośnica GCM 12 GDL Professional i szlifierka GEX 125-150 AVE Professional to narzędzia do obróbki drewna firmy Bosch, których możliwości zostały sprawdzone przez stolarzy zwracających szczególnie baczną uwagę na precyzję i jakość wykonania – pracowników Pracowni Stolarskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.

-Jesteśmy odpowiedzialni za utrzymywanie w dobrym stanie wszystkich elementów drewnianych na Wawelu. Naszym zadaniem jest dbanie o stolarkę Zamku, zarówno tę budowlaną typu drzwi i okna, jak i meblową. Zajmujemy się renowacją mebli zabytkowych oraz produkcją nowych, użytkowych, które później trafiają do zamkowych biur, lub służą turystom – mówi Andrzej Głowacz, Kierownik Pracowni Stolarskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wyrzynarka GST 140 BCE Professional była wykorzystywana do wycinania kształtowego nóg do ławek na Basztę Sandomierską oraz owalnej ramy obrazu.Wyrzynarka GST 140 BCE Professional była wykorzystywana do wycinania kształtowego nóg do ławek na Basztę Sandomierską oraz owalnej ramy obrazu.Fot. Bosch

Wawelscy stolarze pracują obecnie nad ławkami do Baszty Sandomierskiej, która w ubiegłym roku została udostępniona zwiedzającym, oraz przygotowują się do oddania nowego budynku biurowego na terenie Zamku, do którego wykonują meble użytkowe. W ostatnich tygodniach byli także pochłonięci pracami przy wystawie nabytków, czyli tego, co Zamkowi udało się zgromadzić w ubiegłym roku, oraz wykonywaniem boazerii do Zamku w Pieskowej Skale. Przy wszystkich tych pracach wykorzystywali profesjonalne narzędzia niebieskiej linii Bosch. -Spektrum naszych obowiązków jest tak szerokie, a charakter prac tak różnorodny, że w zasadzie korzystamy z wszystkich rodzajów elektronarzędzi do obróbki drewna, które są dostępne na rynku – informuje Andrzej Głowacz. -Docinamy duże elementy na boazerię i malutkie ramy na obrazki, szlifujemy, wiercimy, wkręcamy. Raz potrzebujemy dużej ukośnicy, innym razem poręcznej szlifierki. Od wszystkich wykorzystywanych przez nas urządzeń oczekujemy jednak jednego – wysokiej precyzji pracy – dodaje Głowacz.

Zdaniem pracowników stolarni precyzja narzędzia jest szczególnie ważna w przypadku wyrzynarek, wiertarek i ukośnic. Inne elektronarzędzia, takie jak np. zagłębiarka, dodatkowo powinny wyróżniać się wysoką mocą. Stolarze cenią sobie również ergonomię urządzeń – wyważenie i poczucie "dobrego leżenia w dłoni". Zatem jak w świetle tych wszystkich wymagań wypadły narzędzia Bosch?

Spostrzeżenia z testów
Zagłębiarka GKT 55 GCT Professional była wykorzystywana do cięcia grubego drewna przygotowywanego do dalszej obróbki. Podczas wykonywanych prac za największe zalety narzędzia krakowscy stolarze uznali zastosowaną w nim blokadę przy wysunięciu tarczy oraz jakość cięcia, która charakteryzowała się "znikomą ilością wyszczypań, będącą prawdopodobnie efektem zastosowania małej tarczy pracującej przy dużych obrotach".

Ukośnica GCM 12 GDL Professional służyła do wycinania ram obrazów, co - zdaniem stolarzy - jest zawsze dobrym sprawdzianem dokładności cięcia, ponieważ listwy do ram, które są źle wycięte trzeba przed sklejeniem dodatkowo szlifować.Ukośnica GCM 12 GDL Professional służyła do wycinania ram obrazów, co - zdaniem stolarzy - jest zawsze dobrym sprawdzianem dokładności cięcia, ponieważ listwy do ram, które są źle wycięte trzeba przed sklejeniem dodatkowo szlifować.Fot. Bosch

Możliwości drugiego narzędzia – wyrzynarki GST 140 BCE Professional były sprawdzane podczas wycinania kształtowego nóg do ławek na Basztę Sandomierską oraz owalnej ramy obrazu. Pracownicy stolarni zwrócili uwagę na kilka istotnych funkcji wyrzynarki: "linia cięcia jest cały czas widoczna i oświetlona, urządzenie dobrze się trzyma w ręku i, co najważniejsze, ma podwójne prowadzenie brzeszczotu zapewniające niemal idealnie prostopadłą linię cięcia".

Ukośnica GCM 12 GDL Professional służyła do wycinania ram obrazów, co – zdaniem stolarzy – jest zawsze dobrym sprawdzianem dokładności cięcia: "listwy do ram, które są źle wycięte trzeba przed sklejeniem dodatkowo szlifować, to znacznie wydłuża czas pracy" – zwraca uwagę Kierownik Pracowni. -Jednak w przypadku GCM 12 GDL nie było takiej konieczności – teleskopowy system przesuwu jest zdecydowanie efektywniejszy niż stosowane w innych modelach prowadzenie na rurze - nie zapyla się, zapewnia większą stabilność pracy piły, a w połączeniu z laserowym wskaźnikiem cięcia, gwarantuje dużą precyzję – dodaje.

Głównym wyznacznikiem jakości pracy szlifierki mimośrodowej GEX 125-150 AVE Professional był dla pracowników pracowni niski, niemal niewyczuwalny poziom "bicia" urządzenia podczas pracy.Głównym wyznacznikiem jakości pracy szlifierki mimośrodowej GEX 125-150 AVE Professional był dla pracowników pracowni niski, niemal niewyczuwalny poziom "bicia" urządzenia podczas pracy.Fot. Bosch

Głównym wyznacznikiem jakości pracy szlifierki mimośrodowej GEX 125-150 AVE Professional był dla pracowników pracowni niski, niemal niewyczuwalny poziom "bicia" urządzenia podczas pracy. -Szlifowanie to podstawowa czynność wykonywana przy renowacji mebli – najpierw ścieramy stare powłoki lakiernicze, szlifujemy drewno, a dopiero potem ponownie lakierujemy. GEX 125-150 AVE ma bardzo dobry system tłumienia drgań - urządzenie podczas pracy niemal stoi w miejscu, nie ma żadnych wibracji, ręce się nie męczą – podkreśla Kierownik.

Narzędzia firmy Bosch będą jeszcze wielokrotnie wykorzystywane przez krakowski zespół stolarzy m.in do takich prac, jak wykonanie ławek do Zamku w Pieskowej Skale czy drzwi do budynku dyrekcji Wzgórza Wawelskiego. -Wszystkie narzędzia się przydadzą, ponieważ są tak precyzyjne, że zaoszczędzą nam czas i wysiłek. To ważne, bo przed nami jest wciąż wiele pracy – podsumowuje Andrzej Głowacz, Kierownik Pracowni.

 

***

Dział branżowy Bosch Elektronarzędzia należący do Grupy Bosch jest wiodącym na świecie producentem elektronarzędzi i osprzętu do elektronarzędzi. Dział obejmujący takie marki jak: Bosch, Skil, Dremel i CST/berger jest symbolem postępu technicznego. Ważnymi czynnikami sukcesu są innowacyjność i tempo wdrażania innowacji. Każdego roku Bosch Elektronarzędzia wprowadza na rynek ponad 100 nowości. Wszystkie pięć segmentów produktowych działu Bosch Elektronarzędzia: elektronarzędzia ręczne, elektronarzędzia stacjonarne, osprzęt, technika pomiarowa oraz elektronarzędzia ogrodowe rozwijają się w tempie szybszym niż rynek.
 
Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Działy przedsiębiorstwa: Technika Motoryzacyjna, Technika Przemysłowa, Dobra Użytkowe i Techniczne Wyposażenie Budynków, w których zatrudnionych jest ok. 285000 pracowników. Według prognoz na rok 2011, obrót w Grupie Bosch wyniesie 50 mld euro, a zatrudnienie na koniec roku wzrośnie do 300000 pracowników. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz przeszło 350 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. W roku 2011 Bosch przeznaczył ponad 4 mld euro na badania i rozwój oraz zgłosił ponad 4100 patentów na całym świecie. Produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia ludzi, oferując im innowacyjne i praktyczne rozwiązania.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz