/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Pożar w Elektrowni Turów

Autor: oprac. dja
Źródło: Polska Grupa Energetyczna
Data: 2012-07-25


Ponad dwadzieścia jednostek straży pożarnej walczyło w nocy z pożarem w Elektrowni Turów w Bogatyni należącej do grupy PGE. Przyczyną pożaru był wybuch pyłu węglowego w dziale nawęglania biomasą.

Elektrownia Turów - instalacja współspalania biomasyElektrownia Turów - instalacja współspalania biomasyFot. Elektrownia Turów

Do wybuchu doszło tuż przed godziną 22.00 w bloku energetycznym nr 1, który był wyłączony z powodu trwającego remontu. Według wstępnych opinii doszło do zmieszania się pyłu węglowego i biomasy. Wybuch nastąpił w górnej części bloku o wysokości ok. 40m. Ogień rozprzestrzenił się na dach sąsiedniego bloku energetycznego. Cztery osoby pracujące w bloku z niegroźnymi obrażeniami trafiły do szpitala

Wybuch spowodował uszkodzenie dwóch taśmociągów dostarczających węgiel. W pierwszej kolejności wyłączone zostały bloki 1 i 4, następnie 2 i 3. Bloki te nie są uszkodzone. Pozostałe bloki pracują, elektrownia działa. Według opinii specjalistów nie powinny wystąpić problemy z dostawami prądu z Turowa.

W Elektrowni Turów pracuje obecnie sześć nowoczesnych bloków energetycznych z kotłami fluidalnymi, oraz dwa starszej generacji z kotłami pyłowymi wyposażonymi dodatkowo w instalacje suchego odsiarczania spalin. Podstawowym paliwem  jest węgiel brunatny. W 2009 roku uruchomiona została instalacja do spalania biomasy wraz z węglem w kotłach bloków 5 i 6. Udział masowy spalanej biomasy w tych blokach (np. zrębki drzewne, brykiet ze słomy, pelet z łuski słonecznika) w stosunku do ilości spalanego węgla wynosi do 15%.
    
Pod koniec ubiegłego roku w Turowie uruchomiono kolejną instalację, która umożliwia współspalanie biomasy w kotłach bloków energetycznych 1-4. Ze względu na brak możliwości zainstalowania urządzeń przygotowujących biomasę do spalania, na potrzeby bloków 1-4 przewiduje się wyłącznie zakup gotowej biomasy w postaci peletu rolnego i leśnego. Po uruchomieniu drugiej instalacji jej wykorzystanie wzrośnie do ok. 240 – 260 tys. ton rocznie.

Elektrownia Turów zaopatruje w energię 7-8% krajowego rynku.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

....PGE, PGE

Założyć można, że Elbis albo inny Eltur wybrali jakiegoś miszcza, który wozi git biomasę...dał w przetragu najniższą cenę - bo to kryterium jest przecież najlepsze i się stało jak się stało. A najniższa cena nie zawsze jest właściwym kreyterium oceny oferenta.

Wujek Samo Dobro [2]Odpowiedz na ten komentarz2012-07-25 13:33:49

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA