/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drewno z wiatrołomów powinno trafić na aukcje

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: Bogdan Czemko
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2012-07-21


Przemysł drzewny może zagospodarować drewno poklęskowe. Należy jednak pamiętać, że wiatrołomy nie są źródłem pełnowartościowego surowca. Według Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego całość drewna pozyskanego z terenów objętych klęską powinna trafić na aukcje e-drewno.

Drewno z wiatrołomów powinno trafić na aukcjeDrewno z wiatrołomów powinno trafić na aukcjeFot. Archiwum Dewno.pl

Komunikat  nr 11/2012 z dn. 19.07.2012r.

Szanowni Państwo,

Członkowie Izby

Wszyscy wiemy o burzach, które powaliły znaczne obszary lasu, głównie w RDLP Toruń i Gdańsk. Zdajemy sobie więc sprawę ze skali zdarzenia i ogromu pracy, jaką muszą teraz wykonać leśnicy. Szacunki mówią o co najmniej 100-150 tys. m3 drewna, które będzie musiało być szybko usunięte. To zarówno drewno średniowymiarowe jak i wielkowymiarowe. Strzały drzew wiatr zwykle złamał wysoko nad ziemią, czasem wywrócił je w całości, czasem tylko zgiął. W każdym z tych wypadków należy uznać, że naruszona jest wewnętrzna struktura drewna i mogą w nim wystąpić bardzo istotne, choć często niewidoczne na zewnątrz, ukryte wady – wewnętrzne spękania i naprężenia. Niestety, o czym dobrze wiedzą ci z Państwa, którzy już mieli z takim drewnem do czynienia, ujawniają się one najczęściej dopiero po rozpiłowaniu kłód na tarcicę, czasem w trakcie suszenia, czasem dopiero przy dalszej obróbce. Drewno takie jest nieprzydatne do celów konstrukcyjnych, na płyty i ramiaki klejone, podłogi itp. Jako wielkowymiarowe winno być więc sklasyfikowane w kl. WD. Może natomiast stanowić dobry surowiec dla przemysłu płytowego lub celulozowego.

Absolutnie nie jest to drewno takie, jakie kupowane było na przetargach jako drewno tartaczne, za określone pieniądze odpowiadające cenie pełnowartościowego surowca. Izba stoi na stanowisku, że drewno z wiatrołomów powinno w całości trafić na przetargi e-drewno, gdzie sami odbiorcy zadecydują, jak powinna być jego rynkowa cena. Nie może być natomiast dostarczane klientom LP jako zakupione w ramach już podpisanych umów (chyba, że odbiorcy sami na to wyrażą zgodę), bo to nie jest drewno przydatne do celów, na jakie było kupowane – po prostu inne. Naruszyłoby to generalne zasady prowadzenia przetargów ustalone prawem zapisanym w Kodeksie Cywilnym.

Niestety, od pierwszych dni po huraganach docierają do Izby informacje, że niektóre nadleśnictwa tak właśnie starają się robić. W związku z tym Biuro Izby na polecenie Prezydenta Izby wystosowało do Dyrekcji Generalnej LP e-mail, który załączamy do Waszej wiadomości.

Prosimy o wszelkie sygnały od Państwa związane z tą sprawą. Pozwoli to nam na dalsze działania, jeśli okażą się one konieczne.

Biuro Izby

POLSKA IZBA GOSPODARCZA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
ul. Winiarska 1,  60-654 Poznań,
Poznań, dn. 17.07.2012r.

Szanowny Pan
Andrzej Ballaun
Naczelnik Wydziału Marketingu DGLP


Z upoważnienia Prezydenta Izby chciałem przekazać, iż już zaczęły do nas docierać sygnały od naszych Członków z terenów RDLP Toruń i Gdańsk, iż są oni nakłaniani do odbioru drewna z ostatnich wiatrołomów, traktowanego jako pełnowartościowe a nawet jako dłużycowe, w miejsce drewna pochodzącego z normalnego pozyskania, wygranego w ramach aukcji na Portalu L-D lub w ramach aukcji systemowych e-drewno.

Chcemy wyraźnie stwierdzić, że drewno z wiatrołomów absolutnie nie może być uznane za pełnowartościowe, gdyż  praktycznie zawsze posiada wewnętrzne spękania i rozwarstwienia, nawet jeśli nie są one widoczne gołym okiem. Dyskwalifikują one ten surowiec jako materiał do wszelkich zastosowań konstrukcyjnych,  produkcji mebli, podłóg itd. Jest to drewno w najlepszym razie kwalifikujące się do klasy WD, ale generalnie musi być uznane za papierówkę, lub drewno opałowe. Produkcja tartaczna nie może na nim bazować i nie takie drewno kupowane było przez tartaki na przetargach.
 
Rozumiemy konieczny  pośpiech leśników przy usuwaniu skutków tak dużej klęski. Nie możemy jednak akceptować praktyk polegających na zmuszaniu klientów LP do odbioru innego niż wylicytowali, nieprzydatnego im surowca. Prosimy więc o zbadanie tej sprawy, a  w wypadku stwierdzenia takich nieprawnych działań o natychmiastowe ich zaniechanie.

Zaznaczam, że w trakcie naszych ostatnich spotkań wielokrotne deklarowano nam, że drewno z klęsk zwiększy pulę drewna na rynku i sprzedawane będzie w ramach dodatkowych bieżących przetargów e-drewno. Równie oczywiste jest, że nie może ono być uznane za pozyskane w ramach etatu rębnego, który w nadleśnictwach objętych klęską musi być niezwłocznie skorygowany.

Bogdan Czemko
Dyrektor Biura Izby

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz