/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Bory Tucholskie: Trąba powietrzna spustoszyła lasy

Lasy Państwowe

Autor: Mateusz Stopiński
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-07-15


Lasy, domy i budynki gospodarcze zniszczyła trąba powietrzna, która przeszła w godzinach popołudniowych 14 lipca przez Bory Tucholskie. Straty wstępnie oszacowano na ok. 550 ha zniszczonego lasu i ok. 80-100 tys. m3 przewróconych drzew.

Wiatr miejscami położył nawet 90% drzewWiatr miejscami położył nawet 90% drzewFot. Mateusz Stopiński

Największe straty zanotowały nadleśnictwa Trzebciny i Osie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Wiatr miejscami położył nawet 90% drzew na kilkunastokilometrowym pasie o szerokości kilkuset metrów w okolicach miejscowości Zdroje, Łążek-Szarłata, Stara Rzeka – na północ od Tlenia (powiat świecki i tucholski) – przechodząc następnie na teren RDLP Gdańsk, gdzie w Nadleśnictwie Lubichowo spustoszył ok. 55 ha lasów.

Trwa udostępnianie dróg i pomoc poszkodowanym przez straż pożarną. Pozrywane są linie energetyczne. Na miejscu jest wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Michałowski oraz dyrektor toruńskiej dyrekcji Lasów Państwowych Janusz Kaczmarek. Obecnie leśnicy próbują udostępnić drogi, sprawdzić, czy nie ma poszkodowanych w lesie, oraz ocenić dokładne granice kataklizmu. Precyzyjne określenie strat potrwa kilka dni, a uprzątnięcie szkód w drzewostanie – wiele miesięcy.

W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu działa zespół reagowania kryzysowego. Uruchomiono także stały dyżur w biurze RDLP i w Nadleśnictwie Trzebciny w celu koordynacji, wzajemnego informowania służb oraz oceny i niwelowania skutków kataklizmu.

Podobne zjawisko miało miejsce tydzień wcześniej w podtoruńskim Nadleśnictwie Cierpiszewo, gdzie wiatr wyrządził tzw. szkody powierzchniowe na obszarze 65 ha. W pozostałych nadleśnictwach RDLP w Toruniu na przestrzeni ostatnich kilku tygodni trwania tak dynamicznej pogody także zanotowano wywroty i złomy, głównie o pojedyncze, o łącznej masie ok. 18 tys. m3.

Video: Skutki przejścia trąby powietrznej w Nadleśnictwie Trzebciny


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA