/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Przemysł drzewny likwiduje miejsca pracy

GUS

Autor: oprac. dja
Źródło: GUS
Data: 2012-07-13


Blisko 12 tys. miejsc pracy zlikwidowały w ciągu roku przedsiębiorstwa działające w branży drzewnej - wynika z danych GUS za pierwszy kwartał 2012r.

Fot. arch. Drewno.pl

W porównaniu z I kwartałem roku ubiegłego zatrudnienie w firmach zatrudniających powyżej 9 osób spadło we wszystkich gałęziach przetwórstwa drewna.

Największy spadek zatrudnienia, o 6,0%, dotyczy producentów mebli. Firmy działające w tym sektorze zlikwidowały w ciągu roku blisko 8,2 tys. etatów. Na koniec pierwszego kwartału przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją mebli zatrudniały 127,8 tys. osób.

O 3,2 tys. zmniejszyło się zatrudnienie w sektorze "Produkcja wyrobów z drewna oraz z korka z wyłączeniem mebli, produkcja wyrobów ze słomy i materiałów używanych do wyplatania", co oznacza spadek o 3,5%. Na koniec marca br. w  tej branży pracowało 87,9 tys. osób.

Najmniejszy spadek ilości miejsc pracy odnotowano wśród przedsiębiorstw zajmujących się produkcją papieru i wyrobów z papieru. Sektor ten zmniejszył zatrudnienie o ok. 300 osób, co oznacza spadek o 0,6% w stosunku do marca 2011 roku. Na koniec I kw. 2012 firmy tego sektora zatrudniały 49,1 tys. osób.

Brak jest szczegółowych danych na temat sytuacji w mniejszych przedsiębiorstwach, zatrudniających do 9 osób, które stanowią najliczniejszą grupę firm działających w przemyśle drzewnym. Opierając się na danych dla publikowanych dla całego sektora MiSP można założyć, że w tym przypadku nastąpił wyraźny spadek liczby przedsiębiorstw, a co za tym idzie miejsc pracy przez nie tworzonych.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

co za strata

i tak nic z tego nasz rząd ma to w d....e
jak by ikea zlikwidowała dziesięc miejsc pracy
to by im umorzyli podatki z pięciu lat ale jakieś kilka
tysięcy ludzi to nic

ddr [5]Odpowiedz na ten komentarz2012-07-13 16:44:30

Zgłoś nadużycie

statystyki

Te statystyki dotyczą tylko dużych firm , w małych jest jeszcze gorzej . Dojdą kary za nieodebrany surowiec i będzie dramat . Co do tezy gdzie ma to rząd to 100 % prawda .

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2012-07-15 13:47:16

Zgłoś nadużycie

ale jaja... [1]

W małych kwitnie szara strefa wiec nikt do konca nie wie jaka tam jest rotacja.

Rafał [20]Odpowiedz na ten komentarz2012-07-15 21:01:32

Zgłoś nadużycie

szara strefa

Szara strefa nie jest w statystykach , ona tylko ma wpływ na konsumpcję . Ludzie zarabiają i wydają pieniądze w supermarketach. Natomiast wiele firm zamyka firmy . Ludzie tracą pracę , nie płacą zusu , podatków . Firmy nie płacą podatków . Ludzie pobierają zasiłki czyli są dla państwa kosztem .Jak wejdziemy w taką spiralę to koniec branży i degrengolada państwa którą już dziś gołym okiem widać.A rząd uprawiapropagandę sukcesu. Mimo że zarobki pracowników i przedsiębiorców są 3 razy mniejsze niż w starej Unii to i tak nie jesteśmy konkurencyjni .Wypierają nas z eksportu wszyscy sąsiedzi.A konsumpcja drewna w Polsce 10 razy mniejsza niż w starej Unii.

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2012-07-18 08:38:02

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz