/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Konińska elektrownia zakończyła budowę kotła na biomasę

Autor: oprac. pks
Źródło: PAP
Data: 2012-07-03


Zespół Elektrowni „Konin-Pątnów-Adamów” S.A. w Koninie zakończył budowę kotła fluidalnego spalającego biomasę. Pełna eksploatacja komercyjna rozpocznie się po zakończeniu ruchu próbnego.

Fot. ZE PAK

Inwestycja kosztowała 620 mln zł i trwała od 2010 r.  Budowa wymagała również modernizacji maszynowni i instalacji rozładunku oraz przygotowania i transportu biomasy do kotła.

- Moc znamionowa nowego bloku energetycznego w PAK wynosi 55 MW. Przy nominalnej pracy kocioł może spalić 65 ton biomasy na godzinę – poinformował rzecznik prasowy spółki Maciej Łęczycki. Paliwem w ok. 80% proc. będzie biomasa pochodzenia leśnego, a w 20% rolniczego. - Sprawność gwarantowana bloku wynosi 91%. Oprócz niezawodności ruchowej oraz wysokich wskaźników dyspozycyjności, nowy blok zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa pracy załogi oraz komfort obsługi - podkreślił Łęczycki.

- Inwestycja jest fragmentem szerszego programu przystosowania naszych elektrowni do możliwości funkcjonowania po 2016 r., kiedy wejdą bardzo ostre unijne dyrektywy dotyczące standardu emisji (...). Jedynym wyjściem była inwestycja, a w przeciwnym razie - zamknięcie elektrowni i pozbawienie ludzi pracy – powiedział specjalista ds. ekologii w PAK Maciej Kabata.

Energia z biomasy jest droższa, ale w rezultacie bardziej opłacalna. Według prezes PAK Katarzyny Muszkat, ważna jest sama „świadomość, że jest to energia ekologicznie czysta”. Po zamontowaniu ekologicznego kotła PAK oprócz pieniędzy za energię będzie otrzymywać dopłaty za wytwarzanie jej z paliw odnawialnych.

Właścicielem PAK S.A. jest w 50% Skarb Państwa, 48,7% kapitału posiada Grupa Kapitałowa Elektrim S.A. Reszta akcji należy do osób indywidualnych.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

"Biomasa" z której my produkujemy meble, domy czy płyty drewnopochodne... [1]

Lobby z kasą w Brukseli przeforsowało dopłaty za "ekologiczną" energię z drewna bez których żaden "ekologiczny" inwestor nawet by się nie zastanowił nad takimi inwestycjami. Świadomość uzyskiwanej ekologicznej energii nie ma tu nic do rzeczy.
To jest inwestycja której głównym celem jest otworzenie szerokiego strumienia dotacji do wytworzonej energii.


Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2012-07-03 09:01:36

Zgłoś nadużycie

Janosiku jesteś w wielkim błędzie.

Produkuj dalej Janosik i pozbądź się obsesji dotyczącej lobby z kasą w Brukseli. Masz za mało drewna to miej pretensje do Lasów Państwowych, które dostarczają go za mało na rynek. Rozumiem, że z biomasy leśnej z igliwiem nie produkujesz mebli???
Ja akurat produkuję biomasę i ją sprzedaję, a budowa kotłów na biomasę jest mi na rękę. Przyznaję, że tak duże inwestycje powstają bez głowy, bez przygotowania rynku, ale potepianie OZE w czambuł jest błędem. Przyznaję także, że mnie jako dostawcę ZEPAK działa na nerwy swoim brakiem profesjonalizmu.

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2012-07-03 19:20:23

Zgłoś nadużycie

Kto podbijał ceny S2a w I półroczu? W II znacznie spadły...

Dlaczego? W związku z planowaną zmianą definicji biomasy.
Ja nie jestem w błędzie, i nie mam obsesji, Ty za to jesteś w tym lobbystycznym łańcuszku więc nie dziwi mnie Twój punkt widzenia. Z igliwia niczego nie produkuję, ale z papierówki wiele rzeczy a najwięcej z W0, które też-bywało, że jechało do elektrociepłowni, która dostała pieniądze za jego spalenie. Zwiększenie pozyskania drewna to jest jakieś rozwiązanie, ale ja piszę o chorym systemie...

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2012-07-04 07:59:27

Zgłoś nadużycie

Konkret?

Gdzie to drewno jeździło? - konkret proszę...Połaniec, może EC Białystok, Ostrołęka...ile tego razem było?-300-400tys.m3? - to nie jest powód, że spadły ceny w PL, ale że gospodarka w całej Europie dołuje. łatwo jest tak czarno-biało widzieć świat - wrogów jest wtedy mnóstwo.

Zmiana - nie definicji biomasy, a brak możliwości spalania drewna pełnowartościowego to słaba i nic nie znaząca próba pokazania przez Izbę, że cośrobi. NIczego to nie zmieni.

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2012-07-04 08:15:14

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz