/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ponad 6 mln zł na promocję polskich okien i drzwi

Ministerstwo Gospodarki

Autor: oprac. pks
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
Data: 2012-06-28


Ponad 6 mln zł otrzymają polskie firmy na promocją okien i drzwi w ramach Branżowego Programu Promocji „POLSKIE OKNA i DRZWI”.

Wiceminister Ilona Antoniszyn-KlikWiceminister Ilona Antoniszyn-KlikFot. Ministerstwo Gospodarki

-  Uruchamiamy duże pieniądze na promocję stolarki budowlanej, jednej z priorytetowych branż polskiej gospodarki. Na ten cel przeznaczymy ponad 6 mln zł - powiedziała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podczas inauguracji Branżowego Programu Promocji „POLSKIE OKNA i DRZWI”. Konferencja odbyła się 27 czerwca 2012r. w Jankach koło Warszawy.

Wiceminister zaznaczyła, że program ten będzie realizowany poprzez projekt systemowy Ministerstwa Gospodarki „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych” w ramach poddziałania 6.5.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. – Wspólnie z polskimi eksporterami przygotowaliśmy Branżowe Programy Promocji dla 15 branż, które są polskimi specjalnościami eksportowymi. Na ten cel chcemy przeznaczyć ponad 70 mln zł. – powiedziała.

– Liczymy, że w ramach Branżowego Programu Promocji polskie okna i drzwi będą promowały Polskę i zwiększały nasz eksport, tworząc jednocześnie nowe miejsca pracy
– mówiła wiceminister  Ilona Antoniszyn-Klik, przekonując uczestników spotkania, że jedną z takich polskich specjalności eksportowych jest właśnie branża stolarki budowlanej. .

Realizatorem programu promocji branży stolarki budowlanej jest Konsorcjum POLSKIE OKNA i DRZWI, stworzone przez Związek Polskie Okna i Drzwi, ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. oraz firmę ELTAR. - Przygotowania tego programu trwały dwa lata. Mogą w nim wziąć udział zarówno duże, jak i małe firmy pod warunkiem znaczącego udziału w polskim eksporcie - podkreśliła prezes firmy Eltar Elżbieta Tęsna.

Konsorcjum będzie promować polskie okna i drzwi na rynkach wybranych przez producentów branżowych, tj. niemieckim, włoskim, francuskim, czeskim oraz szwedzkim.

Konsorcjum POLSKIE OKNA i DRZWI zorganizuje dla przedsiębiorców z branży:
- konferencje w każdym z krajów objętych BPP dla przedstawicieli zagranicznych środowisk kupieckich i dziennikarskich związanych z branżą stolarki okiennej i drzwiowej bądź działających na jej rzecz,
- stoiska promujące polską branżę stolarki budowlanej na targach w Paryżu, Mediolanie, Poznaniu, Monachium, Brnie, Norymberdze oraz Sztokholmie,
- film reklamowy nt. branży polskiej stolarki okiennej i drzwiowej, który będzie prezentował osiągnięcia, perspektywy rozwoju branży.

Firmy uczestniczące w programie wezmą udział m.in. w:
- targach zagranicznych:  2012 Made Expo  w Mediolanie, 2012 Equipbaie Metalexpo w Paryżu, 2013 BAU w Monachium, 2013 BATIMAT w Paryżu, 2014 Fensterbau Frontale w Norymberdze, 2014 Made Expo  w Mediolanie, 2015 BAU w Monachium,
- targach krajowych: 2013 i 2015 BUDMA w Poznaniu,
- szkoleniach dla działów eksportowych (2013 i 2014),
- misjach gospodarczych do: Czech (kwiecień 2013), Włoch (czerwiec 2013­), Niemiec (wrzesień 2013), Szwecji (kwiecień 2014) i Francji (listopad 2014).

***
W Polsce działa  około 2,5 tys. producentów okien i drzwi. Polskie firmy produkują około 20 mln sztuk okien i drzwi rocznie. Prawie 60 proc. tej produkcji jest przeznaczone na eksport. Polskie okna i drzwi to blisko 30 proc. udziału obrotu stolarką wśród krajów UE. Wartości wyeksportowanych z Polski okien szacuje się na ponad 950 mln euro rocznie.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz