/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Importerzy drewna nie są przygotowani na wejście nowych przepisów

NEPCon

Autor: oprac. pks
Źródło: NEPCon
Data: 2012-06-25


Wyniki ankiety przeprowadzonej przez NEPCon w pierwszych miesiącach 2012 roku pokazały, że polskie przedsiębiorstwa posiadają niewystarczającą wiedzę na temat nowych przepisów unijnych dotyczących legalności drewna. Nowe przepisy będą największym wyzwaniem dla firm sprowadzających produkty pochodzenia drzewnego z krajów spoza Unii Europejskiej, jednak tylko 23% ankietowanych importerów zdaje sobie sprawę z nadchodzących zmian.

Polskie firmy importujące drewno nie są przygotowane na zmianę przepisów.Polskie firmy importujące drewno nie są przygotowane na zmianę przepisów.Fot. Drewno.pl

Większość respondentów spodziewa się, że po wejściu nowych przepisów wzrośnie biurokracja, jednak wiele firm wskazuje również na możliwość poprawy swojego rynkowego wizerunku oraz uzyskanie przewagi nad konkurencją.  NEPCon przeprowadził ankietę sprawdzającą świadomość i wiedzę polskich przedsiębiorstw przemysłu drzewnego i papierniczego na temat nowych wymogów unijnych dla importerów drewna.

Wyniki ankiety wskazały, że ok. 23% polskich importerów drewna i produktów drewnopochodnych (w tym papierniczych) słyszało o nowych wymogach unijnych i są świadomi, że czeka ich spore wyzwanie. Znaczna część nie jest jednak w stanie wskazać, które z wymagań będą ich dotyczyć i w jakim stopniu. Wiele tych firm ryzykuje, że w momencie wejścia w życie nowych regulacji prawnych w marcu 2013r., nie będzie wystarczająco przygotowana do spełnienia obowiązujących przepisów. Tymczasem proces adaptacji może być czasochłonny.

Niewystarczająca wiedza
Tylko 10% respondentów jest świadoma konieczności posiadania przez importerów Systemu Należytej Staranności. System ten powinien obejmować procedury zarządzania ryzykiem oraz sposoby minimalizacji ryzyka pojawienia się nielegalnego drewna w łańcuchu dostaw. Unia Europejska wymaga również, aby importerzy posiadali dostęp do informacji o kraju pochodzenia każdego produktu. Jest to aspekt, który może sprawić najwięcej trudności dla wielu przedsiębiorców.

Biurokracja czy nowe możliwości?   
Oczekiwania w stosunku do nowej regulacji prawnej są naznaczone sceptycyzmem. Około 47% ankietowanych spodziewa się wzrostu biurokracji a 27% obawia się problemów z uzyskaniem odpowiedniej dokumentacji od dostawców. Pesymizm równoważą jednak odpowiedzi wskazujące na poprawę wizerunku firmy (43%) oraz możliwość uzyskania lepszej ceny za produkt (27%).

W ankiecie przeprowadzonej przez NEPCon wzięły udział firmy produkcyjne oraz handlowe z branży drzewnej i papierniczej. Działalność respondentów obejmowała m.in. produkcję lub sprzedaż tarcicy,  mebli, okien i drzwi, podłóg, materiałów budowlanych, płyt wiórowych, opakowań, produktów papierniczych. Ponad 40% ankietowanych to importerzy produktów drzewnych i papierniczych z  krajów spoza Unii Europejskiej. 55% firm biorących udział w ankiecie sprzedaje produkty certyfikowane FSC lub PEFC bądź wyroby zweryfikowane pod względem legalności. 36% firm wskazało, że posiada wdrożoną politykę legalnego lub zrównoważonego pozyskiwania drewna.

Celem nowej regulacji prawnej jest powstrzymanie napływu nielegalnie pozyskanego drewna do Unii Europejskiej przez nałożenie pewnych wymogów na przedsiębiorców unijnych. Dla tych, którzy sprowadzają produkty z drewna na rynek UE po raz pierwszy, przepisy ustanawiają obowiązek wdrożenia Systemu Należytej Staranności, który obejmuje ocenę ryzyka wprowadzenia nielegalnego drewna do łańcucha dostaw oraz podejmowanie działań w celu minimalizacji tego ryzyka. Nowe przepisy wchodzą w życie w dniu 3 marca 2013r. we wszystkich państwach członkowskich UE i od tego dnia wszystkie firmy muszą spełniać dotyczące ich wymagania.

Niektóre nowe wymagania na pewno będą wyzwaniem dla wielu importerów. Jednak nowa regulacja mobilizuje naszych przedsiębiorców do zapewnienia lepszego zarządzania łańcuchem dostaw, co powinno pozytywnie wpłynąć na rozwijający się rynek legalnego drewna, pozyskanego z odpowiedzialnych źródeł. Jednocześnie europejska regulacja jest częścią globalnego trendu, który już doprowadził do zwiększonego popytu na drewno o zweryfikowanej legalności. Unia Europejska nie jest jedyna w swoich staraniach - USA ma już wdrożone prawo „Lacey Act”, które zabrania importu i handlu nielegalnymi produktami z drewna a Australia jest w trakcie wdrażania podobnego prawodawstwa.

Importerzy z Unii Europejskiej w walce z deforestacją  “Ważne jest, by zrozumieć, w jakim celu wprowadzono nowe przepisy” - mówi Piotr Nowak, koordynator usług weryfikacji legalności NEPCon. „Nielegalne pozyskanie i handel drewnem prowadzą do deforestacji w bilansie globalnym, niekorzystnych zmian w bilansie dwutlenku węgla, często wzrostu ubóstwa wśród ludności autochtonicznej i degradacji środowiska naturalnego w tym bioróżnorodności. Istotnym pozostaje również sprawa kontroli fiskalnej. Mimo to, przepisy są krytykowane przez część branży a jej przyszła skuteczność poddawana w wątpliwość. Jednak należy pamiętać, że nowa unijna ustawa wraz z podobnymi aktami w Stanach Zjednoczonych i Australii jest pierwszym globalnym prawnym przedsięwzięciem w stosunku do drewna pochodzącego ze źródeł nielegalnych. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć na ile mocno przyczyni się ona do bardziej zrównoważonego gospodarowania globalnymi zasobami leśnymi zwłaszcza w znaczeniu przyrodniczym i społecznym.

Szacuje się, że przynajmniej jedna piąta drewna na świecie pochodzi z nielegalnych źródeł. Dostosowując się do nowych zasad i wymogów nasi importerzy - będą mogli mieć pewien udział w ograniczaniu szkodliwych praktyk wspierając uczciwą konkurencję dla tych producentów i sprzedawców drewna, którzy kierują się etycznymi zasadami.”


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

obostrzenia przepisów dla importerów drewna

Czy ktoś wie coś na temat obostrzeń i systemu należytej staranności wchodzących w marcu 2013? Jeśli widział ktoś projekt ustawy albo wie jaki organ będzie się tym zajmować w Polsce to bardzo proszę o informację pod tym tematem.

Cefido [11]Odpowiedz na ten komentarz2012-06-26 12:39:27

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz