/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Lasy sosnowe silnym pochłaniaczem CO2

Autor: oprac. pks
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2012-06-25


„Rola lasu w pochłanianiu dwutlenku węgla z atmosfery” była tematem konferencji, która odbyła się w Mierzęcinie, podczas której przedstawione zostały niepublikowane dotąd wyniki badań naukowych.

Lasy sosnowe silnym pochłaniaczem CO2Lasy sosnowe silnym pochłaniaczem CO2Fot. Drewno.pl

Przez cztery lata na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych badano proces pochłaniania CO2 z atmosfery przez ekosystem leśny. Zasadniczym celem projektu było określenie rocznych strumieni CO2 netto (będących różnicą między ilością emitowaną a pochłoniętą) nad lasem w nadleśnictwie Tuczno. Z przeprowadzonych analiz wynika, że sosnowy las w wieku 56 lat jest silnym pochłaniaczem CO2. Średnia roczna ilość gazu pochłoniętego z atmosfery przez las wynosi 21,5 tony na każdy hektar.

Pomiary pochłaniania CO2 w czasie rzeczywistym nad lasem mają pionierski charakter. Otrzymane wyniki są obiecujące z punktu widzenia wpływu lasów na ogólny krajowy bilans dwutlenku węgla i mogą mieć wpływ na przyszłą politykę klimatyczną.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

...

szkoda tylko, że nikt o tej konferencji nie wiedział...po co w ogóle takie wydarzenia skoro nikt z zewnątrz z nich nie może skorzystać?

Wrinks [174]Odpowiedz na ten komentarz2012-06-25 11:13:36

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA