/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Out of the Woods: Opowieść o 12 drewnianych krzesłach

AHEC

Autor:
Źródło: AHEC
Data: 2012-06-19


AHEC rozpoczyna współpracę ze studentami projektowania produktu z londyńskiej Royal College of Art, której celem będzie stworzenie i zaprezentowanie 12 drewnianych krzeseł na tegorocznej edycji Festiwalu Designu w Londynie.

Out of the Woods: Opowieść o 12 drewnianych krzesłachOut of the Woods: Opowieść o 12 drewnianych krzesłachFot. Mark O'Flaherty

Pod kierunkiem projektantów Sebastiana Wronga i Harry’ego Richardsona, studenci mają za zadanie zaprojektować funkcjonalne krzesło lub siedzisko z wybranego przez siebie gatunku amerykańskiego drewna liściastego. Następnie prototypy tych mebli zostaną wykonane we współpracy z Benchmark, uznaną międzynarodową firmą, która słynie z produktów z drewna i z wieloletniej współpracy z projektantem Terencem Conranem.

AHEC - Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego jest cenione w międzynarodowym środowisku projektantów ze względu na kreatywne promowanie drewna liściastego. Stowarzyszenie może się poszczycić współpracą ze światowej sławy projektantami, architektami i inżynierami, takimi jak David Adjaye, Matteo Thun, Sou Fujimoto, Amanda Levete czy Arup. Obecnie AHEC pragnie skupić się na współpracy z młodymi projektantami, stąd pomysł na zaangażowanie się w ten wyjątkowy projekt dla studentów.

Nowe przedsięwzięcie wyróżnia dodatkowo fakt, że po raz pierwszy AHEC wykorzysta wyniki przełomowych badań oceny cyklu życia (Life Cycle Assessment – LCA) dla amerykańskiego drewna liściastego, na podstawie których studenci będą mogli opracować szczegółowe dane dotyczące wpływu na odowisko jaki wywierają zaprojektowane przez nich krzesła.

Dla każdego z prototypów zostanie stworzony profil środowiskowy przy użyciu systemu modelowania LCA, przygotowanego dla AHEC przez ekspertów z PE International, firmy konsultingowej zajmującej się badaniem wpływu produktów na środowisko. Obecnie AHEC jest w trakcie opracowywania pierwszych w historii Deklaracji Środowiskowych Produktu dla tarcicy i fornirów z amerykańskiego drewna liściastego. Właśnie tych danych użyją studenci do przygotowania pełnej oceny wpływu ich projektów na środowisko.

Według Sebastiana Wronga przedsięwzięcie to „zapewnia studentom jedyną w swoim rodzaju możliwość projektowania w kontekście wymogów dzisiejszego świata”. Harry Richardson, współpracujący z nim przy tym projekcie dodał: „Nie chodzi jedynie o zaprojektowanie krzesła, które będzie służyć przez wiele lat, chodzi również o to, aby jego design już teraz odpowiadał tendencjom projektowania w przyszłości”.

"Bardzo cieszymy się z możliwości współpracy ze studentami z Royal College of Art i z niecierpliwością czekamy na poznanie nowych utalentowanych projektantów. Pragniemy uświadomić im, że amerykańskie drewno liściaste jest wyjątkowym materiałem, którego ogromny potencjał warto wykorzystywać w projektowaniu. Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu studenci mogą także zrozumieć kompleksowy wpływ ich prac na środowisko. Dzięki temu projekt ten jest szczególnie ważny w obecnych czasach i wyprzedza inne projekty z dziedziny designu przeznaczone dla studentów”
– powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę, który opracował ideę projektu z Sebastianem Wrongiem.

Projekty „Out of the Woods” będą zaprezentowane podczas Festiwalu Designu w Londynie w dniach 14-23 września 2012 roku. Studenci rozpoczną wykonywanie prototypów w firmie Benchmark Furniture od 9 lipca bieżącego roku.

Royal College of Art: 175 lat innowacji w sztuce i projektowaniu

Royal College of Art, która obchodzi w tym roku 175 rocznicę swojej działalności, jest najbardziej wpływową uczelnią na świecie kształcącą studentów w zakresie uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w dziedzinach sztuki i projektowania. Royal College of Art specjalizuje się w kształceniu oraz prowadzeniu projektów badawczych. Uczelnia przyznaje tytuły magistra oraz doktora w wielu dziedzinach sztuki, sztuki użytkowej, projektowania i nauk humanistycznych. W Royal College of Art na studiach magisterskich i doktoranckich kształci się łącznie ponad 1100 studentów. Zajęcia są prowadzone przez ponad 100 wykładowców, ekspertów w dziedzinie sztuki i projektowania, specjalistów oraz specjalnych gości.

Studia na kierunku Projektowania Produktów, prowadzone przez profesora Torda Boontje w Szkole Projektowania w Royal College of Art, kładą duży nacisk na eksperymentowanie. Te dwuletnie studia prowadzone są w małych grupach określanych mianem „platform”. Program naukowy oraz rodzaj przygotowywanych prac określany jest w ramach każdej „platformy” przez dwóch wykładowców. Projekty „Out of the Woods” powstają także w wyniku współpracy z kierunkiem Komunikacji Wizualnej w Royal College of Art.

***
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją handlową, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów amerykańskiego drewna liściastego. AHEC koncentruje się na dostarczaniu informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów architektom, projektantom oraz użytkownikom.

Out of the Woods: Opowieść o 12 drewnianych krzesłach (Zdjęcia: 2)

Out of the Woods: Opowieść o 12 drewnianych krzesłachOut of the Woods: Opowieść o 12 drewnianych krzesłach

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA