DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Mocni w meblach. Od lat rynek europejski zdobywają polskie meble...

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-30


W końcu 2003 r. udział tych produktów w rynku UE wynosił 3,7 proc. Polscy producenci dostarczają także najwięcej mebli do sieci sklepów Ikea...

– Decydują o tym dobra jakość, wykonawstwo i wzornictwo – mówi Maria Narożniak, członek zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji. – Powodzenie polskiej branży na świecie wynika także z tradycji niektórych polskich regionów, gdzie przemysł meblarsko-drzewny rozwinął się na bazie małych firm, zwiększających stopniowo swój potencjał.

Taką drogę – od pierwszego polskiego producenta krzeseł biurowych do firmy eksportującej produkty do 60 krajów na 6 kontynentach – przebył Nowy Styl z Krosna. W latach 90. Adam i Jerzy Krzanowscy, współwłaściciele firmy, budowali rynek krzeseł biurowych także w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jak twierdzą dziś, dopiero od zachodnich kontrahentów nauczyli się dostosowywać do wymagań klienta. Inwestycja w nowoczesne technologie, własne biuro konstrukcyjne i park maszynowy umożliwiają dziś Nowemu Stylowi dostosowywanie wyrobów do życzeń klienta. Głównymi odbiorcami, tak jak w przypadku większości polskich meblarskich spółek znanych za granicą (Forte, Mazurskie Meble), są Niemcy.

– W Niemczech zaprzestano częściowo produkować meble, bo polskie wyroby są bardzo konkurencyjne: nie ustępują jakością włoskim, a często są o 30-40 proc. tańsze – mówi Jan Prajsner, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Klub Eksporterów.

Źródło: Gazeta Finansowa


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz