/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Komunikat PIGPD: Drewno na cele energetyczne, ceny drewna na PL-D

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor:
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2012-06-01


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego przesłała komunikat dotyczący przepisów ograniczających spalanie pełnowartościowego drewna okrągłego przez zakłady energetyczne oraz na temat cen jakie osiągnął surowiec drzewny sprzedawany przez Lasy Państwowe w przetargach zamkniętych PL-D na drugie półrocze 2012r..

Fot. D.Jabłoński

Komunikat nr 8/2012
z dn. 31.05.2012r.

Szanowni Państwo,
Członkowie Izby

W związku z licznymi Państwa pytaniami przekazujemy, że zgodnie z informacją uzyskaną w Ministerstwie Gospodarki, rozporządzenie Ministra Gospodarki, które ma uniemożliwić spalanie przez tzw. dużą energetykę pełnowartościowego drewna okrągłego, jest skierowane do notyfikacji w Komisji Europejskiej. Formalny termin jego zatwierdzenia upływa w dn. 23 sierpnia br. Jeśli nie będzie uwag ze strony Komisji, czego raczej nie należy się spodziewać, rozporządzenie wejdzie w życie miesiąc później. Już jednak teraz odbieramy sygnały o spadku zainteresowania energetyki drewnem okrągłym, gdyż z wyprzedzeniem szuka ona innych źródeł biomasy. Jeśli informacje te się potwierdzą, można oczekiwać znacznego spadku cen drewna, zwłaszcza papierówki, już na najbliższych przetargach na II półrocze.

Informujemy również, że mimo braku oficjalnych informacji o poziomie cen drewna na niedawno zakończonych przetargach zamkniętych, z naszych sondaży wynika, że uzyskana średnia cena sosny WC01  powinna mieścić się dla kraju w przedziale 170 – 180 zł/m3, a więc być od 5 do 10% niższa niż ta sama średnia z I półrocza (187 zł/m3). Poprawa zaopatrzenia po przetargach zamkniętych w stosunku do poprzedniego półrocza jest też  widoczna (jednak z wyjątkami) i wynosi 15 do 20%, co odpowiada z grubsza zwiększeniu o 10 punktów procentowych puli drewna na te przetargi (z 55 na 65%). Zgodnie z zapowiedziami większości odbiorców, poważniejszych zmian można oczekiwać na przetargach otwartych – deklarowany obecnie poziom przyszłych cen jest zdecydowanie niższy niż cena średnia z tych przetargów pół roku temu – było to 295 zł/m3. Z prostego wyliczenia wynika, że obecnie firma, która kupiła ok. 60% drewna so WC01 za nie więcej niż 180 zł, dla uzyskania średniej ceny ok. 200 zł/m3 (która oznacza przeciętną cenę za całą grupę W_STANDARD 236 zł/m3), na systemowym e-drewno nie powinna zapłacić więcej niż 230 zł/m3, co jest bliskie obecnej średniej na bieżących przetargach e-drewno (237 zł/m3, w rozrzucie od 183 do 284 zł/m3 w poszczególnych RDLP).

Załączamy najbardziej aktualne dane o cenach na e-drewno z maja.

Biuro Izby

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz