/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Ogólnopolskie Dni Lasu: Potrzebna nowa wizja

Lasy Państwowe

Autor: Ewa Kwiecień
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-06-01


Okazją do przedstawienia planów dyrektora generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka, do wyróżnienia zasłużonych leśników oraz do wręczenie nagród w konkursie "Lasy w obiektywie leśników" były tegoroczne obchody Ogólnopolskich Dni Lasu, które odbyły się 30 maja w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym.

Ogólnopolskie Dni LasuOgólnopolskie Dni LasuFot. Wojciech Mędrzak

Głównym punktem obchodów Dni Lasu była krajowa narada leśników. Wiceminister środowiska Janusz Zaleski stwierdził podczas niej, że wśród leśników, mimo iż dokonują miliardowych inwestycji, obracają olbrzymim majątkiem i zarabiają więcej niż wynosi średnia płaca w gospodarce, odczuwa się pewnego rodzaju zwątpienie.

- Myślę, że wynika to stąd, że bardzo szybko zmieniające się czasy zmuszają do przewartościowania swojego spojrzenia na leśnictwo i wykształcenia zupełnie nowych zasad, które bardzo się różnią od tego, co nam do tej pory wpajano. Te zmiany są konieczne, bo nie ma innego sposobu na przetrwanie Lasów Państwowych, jak twórcza adaptacja do zmieniających się stale warunków. Potrzebna jest nam nowa wizja i strategia oraz nowa polityka i ustawa o lasach – przekonywał Janusz Zaleski. Zapewnił też, że wierzy, iż taką wizję Lasów Państwowych XXI wieku uda się wypracować i zrealizować.

Dyrektor generalny LP Adam Wasiak zwrócił natomiast uwagę, że spotkanie w Instytucie Badawczym Leśnictwa przypomina o dobrej współpracy przedstawicieli świata nauki i leśników. - Nie zapominamy o badaniach leśnych i w tym roku znacznie zwiększyliśmy ich finansowanie – przypomniał.

Zwracając się do pracowników LP powiedział, że jego priorytetem jest ograniczenie biurokracji oraz zwiększenie zdrowej konkurencji wewnętrznej i uwolnienie inicjatywy pracowników. - Odeszliśmy od owianej złą sławą optymalizacji. Czas na nowe otwarcie w strukturze zatrudnienia. Demografia jest nieubłagana. Liczba osób odchodzących na emerytury wzrasta, natomiast liczba zadań, które realizują leśnicy nie maleje. Dlatego też polityka kadrowa powinna ułatwiać start młodym ludziom, których świeże spojrzenie i zapał w połączeniu z doświadczeniem wieloletnich pracowników może przynieść Lasom ogromne korzyści – tłumaczył Adam Wasiak. Dyrektor LP ma nadzieję, że zmiany, które nastąpią, będą szły w parze z poczuciem stabilności w pracy, odpowiedzialnością za nią oraz identyfikacją z organizacją.

Podczas narady głos zabrał także Tomaszz Borecki, doradca prezydenta RP, który przekazał słowa uznania od głowy państwa, a także z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i od marszałka województwa mazowieckiego.

Wśród uczestników narady znaleźli się także m.in. senatorowie Stanisław Gorczyca i Wojciech Skurkiewicz, poseł Dariusz Bąk, byli dyrektorzy generalni LP, przedstawiciele związków zawodowych, biur urządzania lasu i geodezji leśnej, przedstawiciele świata nauki, przemysłu drzewnego oraz służb ochrony przyrody.

Narada była także okazją do wręczenia nagród w II edycji konkursu fotograficznego "Lasy w obiektywie leśników".

Na koniec narady odznaczono po dwie osoby Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi za wzorowo i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych oraz za zasługi w pracy dla rozwoju gospodarki leśnej i leśnictwa. Również dwie osoby otrzymały medal za wzorową pracę, a dziewięć zostało uhonorowanych złotą odznaką „Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej”. Poza tym za szczególne zasługi wręczono dziewięć kordelasów leśnika, w tym jeden złoty.

Obchody Dni Lasu rozpoczęła uroczysta msza święta, którą odprawił ks. biskup Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników. – Modlimy się za żyjących leśników pełniących różne funkcje w Lasach Państwowych, ale też za tych, którzy odeszli. A ponieważ jesteśmy w świątyni poświęconej miłosierdziu bożemu, to wypraszamy dla nich dzisiaj łaskę miłosierdzia. Jednocześnie dziękujemy za to wszystko co udało się osiągnąć w ostatnim roku dla zachowania naszych lasów - mówił.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA