/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drewniana architektura sakralna w Beskidach

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2012-05-23


- ...Stają mi przed oczyma te kościoły drewniane - coraz już rzadsze - na całej ziemi polskiej, ale przede wszystkim na Podhalu i Podkarpaciu: prawdziwe skarby architektury ludowej. - powiedział Jan Paweł II podczas konsekracji kościoła Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach 7 czerwca 1997r.

Remont łemkowskiej cerkwi w miejscowści Dubne sfinasowano w ramach programu "Ochrona podkowca małego w Polsce".Remont łemkowskiej cerkwi w miejscowści Dubne sfinasowano w ramach programu "Ochrona podkowca małego w Polsce".Fot. Metrol

W Polsce wciąż posiadamy jeszcze wiele cennych i bardzo ciekawych, zabytkowych obiektów drewnianych. Wśród nich znajdują się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.

14 marca 2012r. w Roztoce Rycerskiej podczas seminarium "Praktyczne metody ochrony nietoperzy w Beskidach" swój referat pt. "Zabytkowe budownictwo sakralne Beskidów" przedstawił ks.dr Piotr Drewniak, Diecezjalny Konserwator Zabytków Diecezji Tarnowskiej.

- Na terenie Diecezji Tarnowskiej jest 130 kościółków i cerkwi, które często pełnią rolę kościołów pomocniczych. Ich remonty przekraczają możliwości wspólnot parafialnych. Obecność nietoperza, który umiłował sobie drewniane poddasza, pozwala pozyskać środki na ich remont
- mówił
ksiądz Piotr Drewniak.

W ramach ochrony siedlisk nietoperza - Podkowca Małego gruntownie wyremontowano 28 dachów kościołów. W kilku przypadkach zrobiono to w ostatniej chwili, ratując zabytki przed zniszczeniem.

Zapraszamy do obejrzenia zarejestrowanego przez portal Drewno.pl wystąpienia ks. dr Piotra Drewniaka.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz