/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Trzymaj z Puszczą! - nowy pomysł Ministerstwa Środowiska

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2012-05-18


Ochrona przyrody, która przynosi korzyści ludziom. Nowe szanse na rozwój, a nie zakazy. Praca na kolejne dziesięciolecia, a nie na kadencję. Puszcza w centrum zainteresowania i centrum ekologicznych projektów w Puszczy. Minister Marcin Korolec zaprezentował dziś przedstawicielom mieszkańców regionu Puszczy Białowieskiej i organizacjom pozarządowym nowe działania resortu środowiska dla Puszczy Białowieskiej - długofalowy, strategiczny projekt „Trzymaj z Puszczą!”.

Minister Środwiska Marcin KorolecMinister Środwiska Marcin KorolecFot. Ministerstwo Środowiska

W ramach projektu w samej Puszczy, we współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym, powstanie nowoczesne centrum tworzenia i realizacji wieloletnich programów dla rozwoju Puszczy Białowieskiej i dla jej mieszkańców. Jego zadaniem będzie określenie konkretnych potrzeb mieszkańców i instytucji, na tej podstawie opracowywanie projektów i pozyskiwanie środków na ich realizację.

- Na czym będą polegały działania i jakie będą ich koszty? Nieodpowiedzialnie byłoby, gdyby ktoś teraz rzucał puste hasła. Zaczynamy proces, który pokaże, jakie środki będą potrzebne na przestrzeni lat. Nie o to chodzi, żeby osiągnąć propagandowy sukces, ale żeby wspólnie, po partnersku i przez lata budować solidne fundamenty dla ochrony Puszczy. Tym fundamentem jest rozwój ekonomiczny i społeczny regionu. Zależy nam, żeby wszyscy, którzy będą na zmianach korzystać, poczuli to i zaufali temu kierunkowi rozwoju: mieszańcy, władze, organizacje pozarządowe i turyści. Nasza współpraca będzie kluczem do sukcesu, a działać musimy na miejscu, dla Puszczy i w Puszczy. - mówił podczas prezentacji projektu Minister Środowiska Marcin Korolec.

Pieniądze na uruchomienie projektu zapewni Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w tym i kolejnych latach uruchamia z różnych źródeł ok. 35 mln zł na wsparcie dla tego regionu. Oprócz tych środków, finansowanie projektów będzie oparte o środki unijne (z V osi POIŚ) oraz Funduszu Leśnego. Dodatkowo możliwe do wykorzystania są środki z funduszu Life+, PROW i norweskiego mechanizmu finansowego. - Jesteśmy pewni, że pieniędzy z różnych źródeł na dobre projekty nie zabraknie. Obecnie problemem jest zbyt niskie wykorzystanie pieniędzy unijnych, szacowane na poziomie 15-20 proc. Naszym celem jest zapewnienie lepszej synergii działań i projektów i wzmocnienie koordynacji prac na miejscu – zapewniał Janusz Zaleski, Główny Konserwator Przyrody. - Park narodowy powinien stać się ważnym centrum dla całego regionu, miejscem otwartym, dostępnym, przyjaznym i przynoszącym zyski mieszkańcom. Od tego roku są ku temu także nowe, dogodne podstawy prawne – mówił Zaleski.

Działanie centrum będzie skoordynowane z inwestycjami finansowanymi i uruchamianymi w regionie Puszczy Białowieskiej przez Lasy Państwowe, włączone we wspólne resortowe działania na rzecz Puszczy. Wartość działań na terenie gmin Puszczy Białowieskiej opiewa na ponad 17 mln złotych. Obejmują one m.in. modernizację dróg, budowę ścieżek edukacyjnych i infrastruktury turystycznej, np. takiej jak wieże obserwacyjne - w sumie to kilkanaście różnych działań dla Puszczy i mieszkańców.

Podczas spotkania w Warszawie minister Marcin Korolec poinformował także o zatwierdzeniu strategicznego dla wieloletniej ochrony Puszczy dokumentu, czyli Planu Urządzania Lasu. Na jego podstawie przez kolejne 10 lat lasy Państwowe będą realizować działania przyrodnicze na terenie Puszczy Białowieskiej. Zgodnie z decyzją ministra Korolca, plan ten potwierdza, że pozyskanie drewna zostanie utrzymane na zmniejszonym, minimalnym poziomie 48,5 tys. m3 na rok. To ilość odpowiadająca potrzebom mieszkańców regionu Białowieży. Dodatkowo, pod pełną ochroną pozostają wszystkie drzewa, których wiek przekracza 100 lat. Żeby powiększyć dostępność surowca opałowego dla mieszkańców, w ramach działania centrum projektów, uruchomiane będą dodatkowe inicjatywy, jak np. plantacje biomasy.

Jak podkreślał minister Korolec, do osiągnięcia celu potrzebna jest partnerska współpraca w regionie. - Liczymy na zaangażowanie organizacji społecznych i pozarządowych. Jednocześnie zwiększy się reprezentacja ekologicznych organizacji pozarządowych w radzie społeczno-gospodarczej leśnego kompleksu promocyjnego, która opiniuje decyzje o ochronie przyrody.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Tartaki [2]

Mam pytanie: jaka jest przyszłość tartaków we wsiach leżących w Puszczy Białowieskiej? Znajomi byli w gospodarstwie agroturystycznym pod Białowieżą i bardzo narzekali na hałas z tartaków we wsi. Pracowały nawet w niedzielę. Po towar przyjeżdżały tiry na niemieckich tablicach rejestracyjnych. Wspaniały wypoczynek zapewniał również hałas, gdy tartak włączał maszyny w lakierni. Wszędzie był biały nalot: na samochodach, płotach, trawie, itd + hałas. Czy tak ma wyglądać ekologiczny wypoczynek w Puszczy Białowieskiej?

Mino [1]Odpowiedz na ten komentarz2012-06-14 15:46:13

Zgłoś nadużycie

darmozjady

ktos musi napier....alać zeby darmozjady na panstwowych posadkach siedzieli i sie opierd...li

a w warszawce to wielka qrwa ekologia
holota jeba...a

prawda [32]Odpowiedz na ten komentarz2012-06-14 16:31:12

Zgłoś nadużycie

Prawda, prawdą - ale proszę o zachowanie elementarnych zasad kultury, w ...

przeciwnym razie będziemy takie posty usuwać

Administrator [41]Odpowiedz na ten komentarz2012-06-14 23:36:39

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA