/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Puszcza Białowieska: Doniesienie do prokuratury w związku z wycinką drzew przez Lasy Państwowe

Autor:
Źródło: Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot
Data: 2012-05-17


Ponadstuletnie drzewostany Puszczy Białowieskiej zgodnie z obowiązującą decyzją objęte są zakazem wycinki. Przez 8 lat leśnicy pozyskiwali z nich drewno bez wymaganych uzgodnień z Ministrem Środowiska. Zdaniem Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot mogło dojść do niedopełnienia obowiązków przez nadleśniczych, co poskutkowało wycinką tysięcy metrów sześciennych ponadstuletnich drzewostanów. Organizacja złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

Białowieski Park NarodowyBiałowieski Park NarodowyFot. Ralf Lotys Sicherlich, CC

Od dnia 6 lipca 1998 r. w Puszczy Białowieskiej obowiązuje Decyzja Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zakazująca wyrębu ponadstuletnich drzew i drzewostanów o charakterze naturalnym. Zgodnie z decyzją zakaz ten nie dotyczy niezbędnych cięć sanitarnych, które mogą być wykonane po uzgodnieniu z Głównym Konserwatorem Przyrody.

Jak potwierdza wiele dokumentów autorstwa Lasów Państwowych decyzja jest nadal obowiązującym aktem prawnym. Gdy sprawą zainteresowało się Stowarzyszenie leśnicy przyznali, że nie mają wymaganych uzgodnień. Stwierdzili nagle, że decyzja nie obowiązuje, ponieważ wygasła wraz z podpisaniem przez Ministra decyzji zatwierdzającej planu urządzania lasu w 2003 roku, który zawierał informacje o planowanych zabiegach.

Innego zdania są jednak prawnicy: - Decyzja nr 48 nie jest decyzją administracyjną, ale aktem kierownictwa wewnętrznego, czyli wewnętrznym aktem wiążącym wyłącznie jednostki organizacyjne podległe organowi wydającemu akt, w tym wypadku są to jednostki organizacyjne Lasów Państwowych. Oba akty – decyzja z 2003 r zatwierdzająca plan urządzania lasu i decyzja 48 pozostają zatem w mocy i się nie wykluczają - mówi Dawid Sześciło z organizacji prawniczej Client Earth

Poza tym zatwierdzony przez Ministra w 2003 roku plan urządzania lasu nie uwzględnia cięć przygodnych i sanitarnych, wykonywanych przez ostatnie lata w zależności m.in. od gradacji kornika drukarza.

Zdaniem Stowarzyszenia w czekającym na podpisanie planie urządzania lasu dla nadleśnictw puszczańskich nie zapewniono dostatecznej ochrony dla drzewostanów ponadstuletnich. W projekcie dokumentu założono, że drzewostany ponadstuletnie podlegają ochronie, gdyż ich wycinka obwarowana jest uzgodnieniami z Ministrem w myśl Decyzji nr 48 z dnia 6 lipca 1998r.

- Przez ostatnie dziesięciolecie leśnicy kpili sobie z obowiązujących przepisów nakazujących uzgadnianie wycinki drzewostanów ponadstuletnich, mogą więc ignorować ten sam przepis w trakcie obowiązywania czekającego na zatwierdzenie planu urządzania lasu - obawia się Adam Bohdan ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Dlatego według organizacji pozarządowych konieczne jest kategoryczne wyłączenie drzewostanów ponadstuletnich w decyzji zatwierdzającej plan urządzania lasu na kolejne lata. Drzewostany ponadstuletnie są pozostałościami ostatniej dzikiej Puszczy poza parkiem narodowym i rezerwatami przyrody. Pomimo utworzenia nowych rezerwatów przyrody w wyniku m.in. intensywnej wycinki od 10 lat powierzchnia drzewostanów ponadstuletnich Puszczy nadal utrzymuje się na stałym poziomie.

Pozostałości drzewostanów ponadstuletnich Puszczy, których nie udało się wyciąć okupantom w czasie wojen zostały drastycznie przetrzebione w przeciągu ostatnich dziesięcioleci. Z inwentaryzacji starych drzew prowadzonych przez Tomasza Niechodę wynika, że na pięciokrotnie mniejszym obszarze Białowieskiego Parku Narodowego znajduje się kilkukrotnie więcej starych drzew o wymiarach pomnikowych, niż w zagospodarowanej części Puszczy Białowieskiej.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz