/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

W tym sęk! - XIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Autor: oprac. pks
Źródło: Małopolski Instytut Kultury
Data: 2012-05-17


Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to wyjątkowe wydarzenie, pozwalające na osobiste spotkanie z najpiękniejszymi i najciekawszymi miejscami Małopolski. W ramach tegorocznej, XIV odsłony zostaną zaprezentowane obiekty architektury drewnianej, które będzie można zwiedzać aż w dwa majowe weekendy: 19 i 20 maja oraz 26 i 27 maja.

W tym sęk! - XIV Małopolskie Dni Dziedzictwa KulturowegoW tym sęk! - XIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Wszystkim, którzy chcą spędzić czas wolny na odkrywaniu miejsc niezwykłych i poszukiwaniu korzeni naszej tożsamości organizatorzy przybliżą różnorodność drewnianego budownictwa: od chłopskiej zagrody, poprzez dwory, drewniane zabytki techniki, aż po obiekty sakralne trzech wyznań. Zgodnie z coroczną tradycją, w każdym z miejsc na uczestników czekać będą eksperci i pasjonaci, którzy oprowadzą po zabytkach, dzieląc się fachową wiedzą i ciekawostkami.

19 i 20 maja będzie można odwiedzić Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, a w Zakopanem poznać chałupę Gąsieniców - Sobczaków i willę Oksza, zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza. W kolejny weekend, 26 i 27 maja przewodnicy będą czekać na zwiedzających w Łosiu, Bartnem, Nowym Sączu, Zalipiu i Dołędze.

Podczas uroczystego otwarcia Dni Dziedzictwa Kulturowego 20 maja w amfiteatrze w Wygiełzowie wręczona zostanie Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. Otrzyma ją ks. prałat Stanisław Dziedzic za ponad 40-letnią pracę na rzecz ratowania drewnianej architektury, w szczególności za trud konserwacji kościoła w Sękowej i dawnej cerkwi greckokatolickiej w Owczarach.

Podczas Dni Dziedzictwa w Wygiełzowie będzie można zobaczyć dwór z Drogini i zagrodę ze Staniątek, zaplanowano też pokaz palenia i parzenia kawy, warsztaty garncarskie i malowania na szkle, pokaz prania w "kiwaczce", lania świec woskowych i młócenia cepami. W Zubrzycy Górnej przewodnicy oprowadzą po dworze, tartaku i foluszu. Będzie pokaz dawnych narzędzi do obróbki drewna, ręcznego prania, farbowania i maglowania tkanin oraz spotkanie dla dzieci, podczas którego babiogórskie legendy czytać będzie Dorota Segda.

W Zakopanem przewodnicy zdradzą sekrety Willi Oksza i opowiedzą o życiu artystycznym i towarzyskim pod Tatrami w czasie międzywojennym. W chałupie Gąsieniców - Sobczaków będzie można zobaczyć wystawę pamiątek po Janie Krzeptowskim - Sabale.

Tydzień później w Sądeckim Parku Etnograficznym będzie można zobaczyć stary kościół rzymskokatolicki i zbór ewangelicki i usłyszeć, jak dawniej wyglądały nabożeństwa i pogrzeby. W zagrodzie w Łosiu zwiedzający dowiedzą się, czym zajmowali się maziarz i dziegciarz. W Bartnem dla zwiedzających dostępna będą cerkiew greckokatolicka. Miłośnicy sztuki ludowej będą mogli w Zalipiu poznać tajniki tworzenia kwiatów, spotkać się z malarkami i pomalować przedmioty z ceramiki, drewna i papieru. W dworze w Dołędze poza zwiedzaniem zaplanowano m.in. projekcję filmu o najciekawszych wydarzeniach z historii tego miejsca, plener malarski dla dzieci i warsztaty botaniczne.
 
Więcej szczegółów na stronie: http://2012.dnidziedzictwa.pl/

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA