/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drewniana elewacja pomoże w modernizacji hotelu w Piwnicznej-Zdroju

Autor:
Źródło: 81.waw.pl
Data: 2012-05-16


Decydując się na budowę własnego domu, coraz częściej stawiamy na ciekawe i niesztampowe projekty. W związku z tym nie powinno nikogo dziwić, że rodzi się także zapotrzebowanie na oryginalne wizje budynków usługowych. Architekci już tworzą nietuzinkowe projekty stacji metra, galerii handlowych czy hoteli. Przykładem może być przygotowany przez pracownię 81.WAW.PL projekt modernizacji hotelu Koliba znajdującego się w samym sercu Piwnicznej-Zdroju.

Projekt modernizacji Hotelu Koliba w Piwnicznej-ZdrojuProjekt modernizacji Hotelu Koliba w Piwnicznej-ZdrojuFot. 81.waw.pl

Hotel Koliba został wybudowany w latach 70. i okres świetności ma już dawno za sobą. Obiekt, który powstał według PRL-owskich wyznaczników stylu, jest nie tylko zaniedbany, ale – ze względu na komunistyczny rodowód – mało atrakcyjny dla turystów. Całość wyraźnie odbiega od malowniczego krajobrazu beskidzkiego uzdrowiska, jakim jest Piwniczna-Zdrój.

Przy tworzeniu projektu modernizacji hotelu architekci z pracowni 81.WAW.PL inspirowali się wybudowaną w zakopiańskim stylu przez Stanisława Witkiewicza drewnianą willą Koliba. Przedstawiony projekt zakłada, że hotel będzie nawiązywał do znanej „imienniczki” nowymi elementami dekoracyjnymi. Na ruchomych okiennicach, umieszczonych wzdłuż całej elewacji obiektu, widoczna będzie perforacja w kształcie parzenicy, czyli sercowatego wzoru charakterystycznego dla zdobnictwa góralskiego, który wykorzystany został również w willi Koliba. Dekoracje te z pewnością urozmaicą nowoczesną elewację hotelu, czyniąc ją jednocześnie przytulną i swojską. Do specyfiki regionu oraz kultury regionalnej Beskidu nawiązywać będzie również elewacja hotelu, wykonana z desek sosnowych.

W obecnym kształcie budynek składa się z pięciokondygnacyjnej bryły oraz dwukondygnacyjnego pawilonu. Projekt modernizacji hotelu autorstwa warszawskiej pracowni architektonicznej 81.WAW.PL zakłada przede wszystkim nadbudowanie dodatkowego piętra do istniejącego już pawilonu oraz dostosowanie całego obiektu do standardów trzygwiazdkowych hoteli.

- Zaproponowaliśmy zachowanie ścian zewnętrznych budynku, ale – w miarę możliwości – wyburzenie wszystkich ścianek wewnątrz hotelu tak, by dostosować wielkość pokoi gościnnych do aktualnych standardów - podkreśla architekt Rafał Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL. - Po modernizacji obiekt będzie mógł zaoferować gościom 59 nowocześnie urządzonych pokoi. Projekt zakłada również zmianę usytuowania głównego wejścia do budynku. Miałoby ono znajdować się z lewej strony obiektu i prowadzić do przestronnego holu, który tworzy czterokondygnacyjna otwarta przestrzeń.
 

Hotel Koliba - stan obecnyHotel Koliba - stan obecnyFot. 81.waw.pl


 
Mało atrakcyjny hotel, rodem z poprzedniej epoki, zupełnie nie pasuje do otoczenia zmieniającej się i coraz piękniejszej Piwnicznej. Budynek położony jest bowiem w wyjątkowej okolicy, u podnóża górskich szczytów, nad rzeką Poprad.

Zmiana geometrycznych i surowych kształtów obiektu jest więc konieczna, jednakże projekt obejmuje jedynie modernizację hotelu, a nie jego rozbiórkę. - Zamiast budować hotel od nowa, zaproponowaliśmy dobudowanie do Koliby balkonów o nieregularnej formie, która nawiązywałaby do górskiego ukształtowania terenu Piwnicznej-Zdroju – zaznacza Rafał Grudziąż. Finezyjne i ozdobne balkony całkowicie odmienią fasadę budynku, która nie będzie już przypominała smutnej, szarej kostki – dodaje.

Drewniana elewacja pomoże w modernizacji hotelu w Piwnicznej-Zdroju (Zdjęcia: 8)

Projekt modernizacji Hotelu Koliba w Piwnicznej-ZdrojuHotel Koliba - stan obecnyProjekt modernizacji Hotelu Koliba w Piwnicznej-ZdrojuProjekt modernizacji Hotelu Koliba w Piwnicznej-ZdrojuProjekt modernizacji Hotelu Koliba w Piwnicznej-ZdrojuProjekt modernizacji Hotelu Koliba w Piwnicznej-ZdrojuProjekt modernizacji Hotelu Koliba w Piwnicznej-ZdrojuProjekt modernizacji Hotelu Koliba w Piwnicznej-Zdroju

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Drewno elewacyjne

Nie wiem czy Piwniczna Zdrój znajduje się w Beskidach chyba nie ?
Projekt wygląda bardzo ładnie i nowocześnie ciekawe jakie drewno oraz profile zastosuje Architekt na tą elewację i czy w ogóle będzie ono potem dostepne bo jak znam życie projekty z drewnem a realność to całkiem różne sprawy, wielokrotnie projektuje się elewacje które potem nie ma skąd wziąć,nikt tego nie produkuje a jak już co ceny z kosmosu. Jednak projekt i drewno wyglądaja imponująco,zobaczymy jak długo ta elewacja się utrzyma w eksploatacji a to zależy od tego co to będzie.

Adam [100]Odpowiedz na ten komentarz2012-05-16 11:14:58

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz