/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Kuchenna szafka narożnikowa - Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

KAM

Autor: Małgorzata Wnorowska
Źródło: KAM
Data: 2012-05-13


Jak najlepiej zagospodarować wnętrze szafki narożnej? Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji, m.in. systemy magic corner, półki obrotowe, czy półki Le Mans. Ale są także autorskie rozwiązania takie jak szuflady narożne firmy KAM. Przyjrzyjmy się każdemu z tych rozwiązań.

Prostokątny kształt magic corner sprawia, że łatwiej dopasowuje się on do kształtu szafki narożnej niż zwykła półki obrotowe typu karuzela, a w konsekwencji lepiej wykorzystuje całą jej przestrzeń.Prostokątny kształt magic corner sprawia, że łatwiej dopasowuje się on do kształtu szafki narożnej niż zwykła półki obrotowe typu karuzela, a w konsekwencji lepiej wykorzystuje całą jej przestrzeń.Fot. KAM

Gdy zabudowa kuchenna ma kształ litery L lub U mamy wówczas do zagospodarowania przynajmniej jeden narożnik. Nie jest to łatwe zadanie.
 
Jeśli przyjąć, że głębokość blatu mebli wynosi 60 cm, to szafka narożna ma nawet 85 cm głębokości. Ręka kobiety o wzroście 170 cm, ma długość ok 60 cm. Nie jest więc w stanie dosięgnąć najdalej położonych w takiej szafce przedmiotów. Nie wspominając już o tym jak niekomfortowe jest kucanie, klękanie, i wyginanie ciała w celu dostania się do zawartości wnętrza szafki. Dochodzi do tego problem z utrzymaniem porządku. Warto więc zainwestować w zaawansowane rozwiązania techniki kuchennej, jakie są dostępne na rynku, choć nie należą one do tanich.

Półki obrotowe - tzw. karuzele - nie wykorzystują w pełni przestrzeni szafki narożnej. Zrozumie to każdy, kto w pole kwadratu wpisze okrąg.  Szafka narożna nie jest nawet kwadratem, ma kształt litery L. Półki obrotowe muszą więc mieć dodatkowe wycięcie - wielkości dużego kawałka tortu - aby zmieścić się w takiej szafce.

-W mojej kuchni zastosowałam 10 lat temu półkę obrotową, wówczas nic innego na rynku nie było - mówi Jolanta Marianowska z Bydgoszczy. - Taka półka nie wykorzystuje całej przestrzeni szafki, a garnki i patelnie, które w niej trzymam, potrafią podczas obracania wypaść i zaklinować się w przestrzeni między półką o ścianką szafki. Wtedy dopiero mam problem.

Niedoskonałość półek obrotowych dostrzegł pomysłodawca Magic Corner - drucianych półek lub koszy o kształcie prostokąta. Z koszy trudniej garnkom i innym rzeczom trzymanym w szafce narożnej wypaść. Z kolei na półkach jeden z producentów zastosował tu dodatkowo powłokę antypoślizgową. Prostokątny kształt magic corner sprawia, że łatwiej dopasowuje się on do kształtu szafki narożnej, a w konsekwencji lepiej wykorzystuje całą jej przestrzeń.  Zastosowano tu także innowacyjny system przemieszczania się koszt, które wraz z zawartością całkowicie wysuwają się z szafki.  Nawet tylne kosze można wysunąć na zewnątrz szafki na niezależnych prowadnicach z cichym domykaniem. Magic Corner produkowany jest obecnie przez wielu polskich i zagranicznych producentów akcesoriów m.in. Rejs, Arena, czy Haffele, także ich ceny różnią się od siebie.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są półki Le Mans, których nazwa pochodzi od kształtu półek i nawiązuje bezpośrednio do słynnego toru Formuły 1. Jes to bardzo nowoczesne i estetyczne rozwiązanie przeznaczone do szafek narożnych  z frontem na zawiasach. Półki Le Mans  sprawiają, że trudno dostępna przestrzeń może być w pełni wykorzystana i naprawdę funkcjonalna. Po otwarciu frontu każdą z półek możemy płynnym ruchem wysunąć z szafki. Wykonane są one z płyty wiórowej pokrytej laminatem w kolorze białym lub jasnoszarym z antypoślizgową powłoką, zapobiegającą przesuwaniu się garnków, wykończonej chromowanym relingiem. Opcjonalnie w dolnym ramieniu półek mocowane są hamulce, które pozwalają cicho zamknąć front szafki.

-To jedno z najlepszych rozwiązań, jakie jest obecnie na rynku, jeśli klient chce zastosować w szafce narożnej półki - uważa Andrzej Wołosz, współwłaściciel i prezes firmy KAM. - Każda półka może przyjąć obciążenie nawet 20 kg.

Firma Kam może być uznana za specjalistę o "trudnych narożników". Na swoim koncie ma - posiadający patent RP - korpus szafki narożnej zagospodarowanej na bardzo pojemne szuflady. Ich fronty - ułożone pod kątem 90 stopni, idealnie wtapiają się w cały pojekt kuchni. Na pierwszy rzut oka trudno zgadnąć, że po pociągnięciu niepozornych uchwytów, wysunie się tak duża i pojemna szuflada. -Dokładnie przemyśleliśmy i dopracowaliśmy konstrukcję korpusu, wykorzystaliśmy autorski pomysł i sprzedajemy moduł szafki narożnej w gotowym zestawie z systemem szuflad, wówczas wszystko ze sobą pasuje idealnie - zapewnia Andrzej Wołosz.

Szuflady narożne stały się przez to sporą konkurencją dla karuzeli, czy systemów magic corner, gdyż w przeciwieństwie do nich są w stanie w 100% wykorzystać całą przestrzeń szafki narożnej.

Kuchenna szafka narożnikowa - Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga (Zdjęcia: 4)

Prostokątny kształt magic corner sprawia, że łatwiej dopasowuje się on do kształtu szafki narożnej niż zwykła półki obrotowe typu karuzela, a w konsekwencji lepiej wykorzystuje całą jej przestrzeń.Prostokątny kształt magic corner sprawia, że łatwiej dopasowuje się on do kształtu szafki narożnej niż zwykła półki obrotowe typu karuzela, a w konsekwencji lepiej wykorzystuje całą jej przestrzeń.Półki Le Mans nawiązujące kształtem do toru formuły 1 zastosowano m.in. w kolekcji mebli Kammoduł.Najlepsze wykorzystanie wnętrza szafki narożnej zapewniają szuflady. Polska firma KAM opatentowała autorskie rozwiązanie w tym zakresie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA