/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nadleśnictwo Antonin: Największy tegoroczny pożar lasu

Lasy Państwowe

Autor: dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-05-10


38 hektarów lasów objął największy tegoroczny pożar w Lasach Państwowych jaki miał miejsce 29 kwietnia w Leśnictwie Mariak - Nadleśnictwo Antonin. Przyczyną zdarzenia była nieostrożność ludzi, którzy rozpalili ognisko na łące.

Nadleśnictwo Antonin: Największy tegoroczny pożar lasuNadleśnictwo Antonin: Największy tegoroczny pożar lasuFot. Lasy Państwowe

Ogień został zauważony około godziny 14 niedaleko Szklarki Śląskiej. Jego gaszenie trwało do godziny 19, dogaszanie kilka kolejnych dni. W akcji gaśniczej brały udział liczne jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnej oraz leśnicy. Wykorzystano trzy samoloty gaśnicze typu dromader.

Spłonęły drzewostany różnych klas wieku - od upraw do starodrzewia, w tym dużo naturalnych odnowień sosnowych oraz nieużytki. Trwa szacowanie strat i kosztów gaszenia pożaru.

- Nie wiadomo, co będzie z opalonymi drzewami. Miazga jest brązowa, korony rude, większość z nich uschnie. Na szczęście, jeśli chodzi o zwierzynę, to nie zauważyłem strat - mówi Stefan Chaliński, leśniczy Leśnictwa Mariak.

W tym roku minie 20 lat od największego w Polsce pożaru lasu, który objął ponad 9 tys. hektarów w okolicach Kuźni Raciborskiej (RDLP Katowice). 26. sierpnia 1992r. iskry z zablokowanych kół przejeżdżającego pociągu spowodowały pożar, który swym zasięgiem objął lasy w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca. Objęty ogniem obszar miał obwód 120 km. Dopiero po dwóch tygodniach udało się zatrzymać jego rozwój, kolejne dwa tygodnie trwało dogaszanie. W walce z ogniem wzięło ponad 10 tys. strażaków, żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy obrony cywilnej i leśników oraz liczne osoby prywatne. Dwaj strażacy zginęli w płomieniach. Do szpitali trafiło 50 osób, ok. 2 tys. odniosło drobne urazy. Straty w lasach, według dzisiejszych cen, oceniono na ok. 100 mln zł.

Tragedia przyczyniła się do opracowania przez Lasy Państwowe specjalnego programu, mającemu zapobiec w przyszłości pożarom na dużą skalę. Obecnie do walki z żywiołem leśnicy mają do dyspozycji 639 punktów obserwacyjnych, 8 samolotów patrolowych, 25 samolotów gaśniczych Dromader oraz 7 śmigłowców. Znaczna część nadleśnictw posiada też terenowe samochody przystosowane do gaszenia pożarów. Dane o pożarach są analizowane w tzw. PAD-ach, czyli punktach alarmowo-dyspozycyjnych, których jest 17 w dyrekcjach regionalnych i 430 w nadleśnictwach.

Do pożarów w polskich lasach dochodzi co roku niemal 10 000 razy. Niestety 9 na 10 pożarów powodują ludzie, mimo nowoczesnego sprzętu i systemu wykrywania pożarów lasów, leśnicy i strażacy nie są w stanie powstrzymać ludzkiej głupoty i nieostrożności. W okresie styczeń-kwiecień b.r. w Lasach Państwowych odnotowano już 1088 pożarów lasów o łącznej powierzchni ponad 576 ha. Najwięcej miało miejsce w województwach: mazowieckim - 539 i świętokrzyskim - 313.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz