/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Białoruś planuje rozwój przemysłu płytowego i celulozowo-papierniczego

Autor: oprac. dja
Źródło: Ministerstwo Gospodarki Republiki Białorusi
Data: 2012-05-08


Białoruskie Ministerstwo Gospodarki przedstawiło koncepcję programu rozwoju sektora przemysłowego Republiki Białorusi do 2020r. Zgodnie z założeniami programu przemysł drzewny powinien inwestować w płyty drewnopochodne.

Inwestycja Kronospanu wpisuje się w strategię rozwoju białoruskiego przemysłu drzewnego. Na zdjęciu: wizualizacja zakładu produkcyjnego płyt drewnopochodnych w Smorgoni.Inwestycja Kronospanu wpisuje się w strategię rozwoju białoruskiego przemysłu drzewnego. Na zdjęciu: wizualizacja zakładu produkcyjnego płyt drewnopochodnych w Smorgoni.Fot. Kronospan

Sektor przemysłowy Białorusi liczy ponad 100 branż. Udział produkcji sprzedanej przemysłu w PKB tego kraju wynosi ok. 30% oraz stanowi 90% wartości jego eksportu. Przemysł jest też głównym źródłem napływu waluty do kraju i zapewnia miejsca pracy dla 25% ludności aktywnej zawodowo.

Zgodnie z przedstawioną w programie analizą sytuacji, wewnętrzne ograniczenia wzrostu wartości sprzedaży przemysłu związane są z nieefektywną strukturą branżową i technologiczną; centralnym systemie zarządzania państwowym przemysłem składającym się z 8 ministerstw i koncernów; słabej kooperacji państwowych przedsiębiorstw ze spółkami zagranicznymi; wyprzedzającym wzroście inwestycji w sektory nastawione na rynek wewnętrzny, a nie na wysoko technologiczną produkcję zorientowaną na eksport; wysokim zużyciu aktywnej części środków trwałych oraz innych czynnikach.

Według przedstawionej koncepcji rozwoju do roku 2020, w zakresie obróbki drewna i wyrobów z drewna należy realizować projekty inwestycyjne dot. budowy, modernizacji i rekonstrukcji produkcji płyt wiórowych i laminowanych, płyt pilśniowych (MDF/HDF), płyt pilśniowych izolowanych. Zalecane jest wdrożenie produkcji nowych wyrobów: meblarskich materiałów konstrukcyjnych (np. płyt z kompozytów, paneli typu sandwich), paneli budowlanych elewacyjnych wytwarzanych na bazie płyt MDF.

Szczególną uwagę w programie poświęcono rozwojowi przemysłu celulozowo-papierniczego. Zgodnie z zawartymi w dokumencie wnioskami, organizacja produkcji celulozy bielonej siarczanowej powinna stać się fundamentem surowcowym dla utworzenia nowej produkcji antyimportowej oraz zorientowanej na eksport produkcji przemysłu papierniczego.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA