/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wybuch pyłu i pożar zniszczyły kolejny tartak w Kolumbii Brytyjskiej

Autor: oprac. dja
Źródło: Sinclar Group Forest Products
Data: 2012-05-01


Dwie osoby zginęły, a 22 zostały ranne (w tym prawie połowa ciężko) w wyniku wybuchu pyłu i pożaru jaki w jego wyniku nastąpił w tartaku Lakeland Mills w Prince George (Kolumbia Brytyjska / Kanada). Tragedia wydarzyła się 23 kwietnia b.r.

Kolejna tragedia w kanadyjskim tartakuKolejna tragedia w kanadyjskim tartakuFot. Brent Braaten, PGCitizen

To drugi tak tragiczny wypadek w tym regionie jaki miał miejsce w tartaku. W styczniu dwie osoby zgineły w wyniku wybuchu i pozaru w Babine Forest Products Mill  w Burns Lake.  WorkSafeBC (odpowiednik naszej Państwowej Inspekcji Pracy) wydał zarządzenie, aby we wszystkich tartakach na terenie Kolumbii Brytyjskiej usunięto pył i trociny jakie nagromadziły się w budynkach produkcyjnych.

Według ujawnionego przez WorkSafeBC raportu, inspektorzy przeprowadzający kontrolę w  Lakeland Mills jaka miała miejsce w lutym, zaledwie dwa tygodnie po tragedii w Babine Forest Products Mill wskazywali na niebezpieczne nagromadzenie pyłów.

Dotychczas nie zostało zakończone śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn wybuchów jakie miały miejsce w tartakach. Śledczy wskazują jednak, że jedną z głównych przyczyn może być właśnie nagromadzenie się w halach produkcyjnych pyłu drzewnego. Wskazują, że w związku ze zwiększeniem zdolności przetarcia przez zakłady oraz zmianą specyfiki przecieranego surowca jaka miała miejsce w ostatnich latach, konieczne jest wprowadzenie przez zakłady nowych procedur bezpieczeństwa i zwiększenia dbałości o usuwanie gromadzącego się w budynkach pyłu.

Kwestia zmiany "specyfiki surowca" związana jest  z faktem, że od ok. dwóch lat tartaki w Kolumbii Brytyjskiej przerabiają przede wszystkim drewno z posuszu jaki pozyskiwany jest z wielu milionów hektarów lasów objętych gradacją kornika. Pył powstający w wyniku przerobu takiego drewna jest suchy, a więc dużo bardziej lotny i niebezpieczny niż powstający z przetarcia drewna świeżego.

Lakeland Mills Ltd. należy do Sinclar Group Forest Products Ltd.  Zakład posiadał pięć podstawowych linii produkcyjnych (przetarcie i struganie) oraz trzy linie dodatkowe zajmujące się wytwarzaniem produktów wyżej przetworzonych.  W wyniku pożaru całkowicie zostały zniszczone linie przetarcia. Do chwili obecnej firma nie poinformowała czy poniosła straty w obszarze strugania i dalszego przerobu. Zakład Lakeland Mills zatrudnia ok. 170 pracowników i posiada zdolności produkcyjne rzędu 230 tys. tarcicy iglastej rocznie.Pożar tartaku w Prince George


Zniszczenia tartaku  Lakeland Mills
Pożar tartaku w Prince George

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz