/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Uczniowie ZSL w Rucianem-Nidzie zwycięzcami Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych

Husqvarna

Autor:
Źródło: Husqvarna
Data: 2012-04-26


Okrzesywanie, przerzynka kombinacyjna, bieg leśnika – to tylko niektóre konkurencje, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy IV Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Najlepsi okazali się gospodarze imprezy - Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. To właśnie oni będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy, które odbędą się pod koniec maja na Słowenii.

Zwycięzcy  IV Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach LeśnychZwycięzcy IV Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach LeśnychFot. Husqvarna

W zawodach, które trwały od 20 do 22 kwietnia, wzięło udział 12 drużyn uczniów szkół leśnych z całej Polski. Impreza odbyła się pod patronatem m.in.: Ministra Środowiska i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Zawodnicy musieli zmierzyć się z ponad dwudziestoma zadaniami- sprawdzane były zarówno praktyczne umiejętności pracy pilarką jak i wiedza z zakresu leśnictwa. Wyniki dwudniowych zmagań zostały ogłoszone w kategoriach indywidualnych i zespołowych. Do końca nie było wiadomo, kto stanie na podium. Choć ZSL w Warcinie okazał się najlepszy konkurencjach w pracy pilarką, to w „Biegu Leśnika” bezkonkurencyjni, jak w ubiegłym roku, okazali się reprezentanci ZSL w Rucianem-Nidzie. Suma punktów z dwudniowych zawodów pozwoliła na ostateczny triumf tej szkoły.

Mistrzowskie Drużyny:
I miejsce - Zespół Szkół Leśnych Ruciane-Nida
II miejsce - Zespół Szkół Leśnych Warcino
III miejsce - Zespół Szkół Leśnych Tuchola

Mistrzowie Indywidualni - praca pilarką
I miejsce - Łukasz Cybulski ZSL Warcino
II miejsce - Szymon Polerowicz ZSL w Tucholi
III miejsce - Łukasz Wójtowicz ZSL Ruciane Nida

Mistrzostwa Szkół w Umiejętnościach Leśnych są okazją nie tylko do sprawdzenia swoich umiejętności, ale także uczą dyscypliny i rozwagi. Młodzi zawodnicy wykazali się zaangażowaniem, ogromną sprawnością i wiedzą podczas wykonywania zadań konkursowych oraz postawą fair play.

- Cieszę się, że jako Husqvarna możemy po raz kolejny wspierać te zawody, gdyż promowanie zasad bezpiecznej pracy pilarką jest bardzo ważne, zwłaszcza wśród młodych adeptów zawodu leśnika – powiedział Maciej Konieczny, przedstawiciel sponsora głównego zawodów, firmy Husqvarna Poland.

Umiejętności i precyzja…
Pierwszy dzień mistrzostw sprawdził praktyczne zdolności uczestników w 5 konkurencjach związanych z pracą pilarką:

Zmiana łańcucha tnącego – zadaniem uczestnika jest demontaż oraz założenie
i naciągnięcie łańcucha, a następnie przykręcenie prowadnicy tak, aby pilarka była gotowa do kolejnej konkurencji.

Przerzynka kombinacyjna - zawodnik ma za zadanie odciąć dwoma cięciami
z góry i z dołu krążki z pochylonej kłody. Liczy się czas wykonania zadania, wielkość progu na spotkaniu cięć oraz odchylenie.

Przerzynka precyzyjna - konkurencja polega na precyzyjnym i szybkim odcięciu krążków z dwóch leżących kłód, nie raniąc przy tym desek, na których te kłody są umieszczone.

Ścinka drzew - wyzwanie polega na obaleniu drzewa zgodnie z obranym kierunkiem; w konkurencji oceniana jest m.in.: precyzja, technika i czas ścinki oraz odchylenie od przyjętego kierunku obalania.

Okrzesywanie – to odpowiednie odcięcie 30 gałęzi umieszczonych na kłodzie
o długości ok. 6m; sędziowie poddają ocenie jakość pracy oraz czas jej wykonania.

Konkurencje zostały przeprowadzone w specjalnie przygotowanych warunkach. Precyzję i profesjonalizm oceniał sztab jurorów, złożonych ze specjalistów danej konkurencji.

Drugiego dnia odbył się tzw. „Bieg Leśnika”, podczas którego zawodnicy poszukiwali odpowiedzi na zagadnienia związane z naturą. Konkurencja ta obejmowała 16 zadań, które wykonane były na terenie leśnym. „Bieg Leśnika” wymagał od uczestników spostrzegawczości, wytrzymałości oraz szerokiej wiedzy z zakresu leśnictwa. Juniorzy mieli za zadanie m.in.: rozpoznać gatunki drzew i zwierząt, oszacować wiek drzewa, określić liczbę drzew na hektar oraz obliczyć nachylenie terenu w procentach.

Uczniowie ZSL w Rucianem-Nidzie zwycięzcami Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych (Zdjęcia: 2)

Zwycięzcy  IV Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach LeśnychWidowiskowa konkurencja - Okrzesywanie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz