/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Devil Amongst the Tailors - drewniany stół do zadań różnych

Autor:
Źródło: AEHC
Data: 2012-04-25


Wielofunkcyjny drewniany stół "Devil Amongst the Tailors" perełką wystawy Handmade odbywającej się podczas międzynarodowych targach designu Internazionale del Mobile w Mediolanie.

Devil Amongst the TailorsDevil Amongst the TailorsFot. Fotografia: Angus Thomas, Wallpaper* Handmade

Po spektakularnym sukcesie ubiegłorocznej wystawy Handmade, wpływowy międzynarodowy magazyn Wallpaper* powrócił w tym tygodniu do Brioni Palazzo na targi designu Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, aby zaprezentować swoje projekty będące efektem współpracy najlepszych światowych projektantów i rzemieślników. Prace prezentowane podczas wystawy zostaną przedstawione w letnim numerze Wallpaper* poświęconym wystawie Handmade.

Devil Amongst the Tailors - stół do graniaDevil Amongst the Tailors - stół do graniaFot. Fotografia: Angus Thomas, Wallpaper* Handmade

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) zostało zaproszone do współpracy z magazynem Wallpaper*, studio Aberrant Architecture oraz firmą projektową Benchmark, której owocem było unikalne połączenie najlepszych materiałów, innowacyjnego designu i rzemiosła. Amerykański jesion, orzech, klon i wiśnia to główne gatunki drewna, z których wykonano dwa stoły do pubu, nazwane "Devil Amongst The Tailors". Stoły zostały zaprojektowane przez studio Aberrant Architecture i wykonane przez firmę Benchmark.

Devil Amongst the Tailors - to gra przypominająca zasadmi kręgleDevil Amongst the Tailors - to gra przypominająca zasadmi kręgleFot. Fotografia: Angus Thomas, Wallpaper* Handmade

AHEC pełnił rolę doradcy w kwestiach odpowiedniego doboru drewna, estetyki i zasad zrównoważonego wzornictwa. Amerykańskie drewno liściaste występuje w ponad 20 gatunkach, co zapewnia różnorodność barw, układu włókien i charakteru surowca. Wielofunkcyjne stoły "Devil Amongst The Tailors" są doskonałym przykładem wykorzystania palety barw i faktur. Czarny orzech amerykański wraz z jesionem stanowią idealne połączenie do ciemniejszych pomieszczeń, takich jak prywatne kluby członkowskie czy też bary i puby, natomiast kombinacja wiśni amerykańskiej z klonem komponują się z jaśniejszymi wnętrzami, na przykład hotelowym lobby lub kawiarnią. "Bardzo cieszymy się, że kolejny rok z rzędu możemy uczestniczyć w wystawie Handmade" – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę. "Koncepcja i projekt stołów "Devil Amongst the Tailors" są doskonałe. Stoły są przepięknie wykonane i pokazują wszechstronność amerykańskiego drewna liściastego".

Devil Amongst the Tailors - stół do pracyDevil Amongst the Tailors - stół do pracyFot. Fotografia: Angus Thomas, Wallpaper* Handmade

Studio Aberrant Architecture słynie z odkrywczych, innowacyjnych projektów, które poszerzają percepcję i pokazują nowe, niespodziewane sposoby odbioru świata. Podczas swojej rezydentury w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, członkowie studia Aberrant Architecture studiowali oryginalne rysunki przedstawiające nieistniejący już pub "Elephant & Castle" w Lambeth. Projekty autorstwa architekta Alberta A. Webbe’a ukazywały budynek o zróżnicowanym przeznaczeniu, podzielony na trzy główne części: część "publiczną" funkcjonującą jako pub; części "prywatne" przeznaczone dla stałych klientów pubu, dla których lokal ten był naturalnym przedłużeniem biura lub domu, oraz duże pomieszczenie, w którym można było organizować spotkania grupowe i wydarzenia dla społeczności lokalnej.

Devil Amongst the Tailors - stół do posiłkówDevil Amongst the Tailors - stół do posiłkówFot. Fotografia: Angus Thomas, Wallpaper* Handmade

Łącząc koncepcję z przeszłości z analizą współczesnego stylu pracy, magazyn Wallpaper* poprosił studio Aberrant Architecture o zaprojektowanie nowego stołu do pubu, który oprócz pełnienia standardowej funkcji, będzie mógł też zapewnić nowoczesnemu mobilnemu pracownikowi możliwość zwiększenia produktywności, przyjazną atmosferę oraz stworzy okazję do spotkań z kolegami z pracy.

Stół do gryStół do gryFot. aberrant architecture

Stół ten pokazuje rosnące zapotrzebowanie na tymczasową przestrzeń biurową zlokalizowaną poza domem. Dla wielu osób biurowce są już przeżytkiem i coraz więcej mobilnych pracowników wędruje po Londynie w poszukiwaniu przyjaznych miejsc do pracy. Stół nazwano "Devil Amongst the Tailors" na cześć tradycyjnej angielskiej barowej gry, będącej odmianą stołowych kręgli. Łączy on w sobie luksusowy blat wykonany z amerykańskiego jesionu lub klonu, mosiężny podnóżek dający wytchnienie dla zmęczonych stóp, a także wiele innych funkcji. Pod drewnianą pokrywą kryje się przestrzeń przeznaczona do pracy, z przybornikami w kształcie kręgli, w których można ułożyć długopisy i spinacze, a także przymocowaną do blatu lampkę biurową. Jeżeli mamy ochotę na lunch, spotkanie z klientem lub przerwę na papierosa, wystarczy zamknąć pokrywę, a praca i cały bałagan z nią związany nikną, w bezpiecznym miejscu poza zasięgiem wzroku, co pozwala zapomnieć na chwilę o obowiązkach. Jeżeli chcemy odrobiny relaksu, umieszczamy wyjmowaną szufladę na blacie stołu, ustawiamy przyborniki w kształcie kręgli i zawieszamy mosiężną kulkę i łańcuszek na statywie lampki biurowej – czas na improwizowaną grę w kręgle stołowe, w Anglii znane również jako "Devil amongst the Tailors". Kevin Haley ze studia Aberrant Architecture powiedział: "Ten wyjątkowy projekt pozwolił nam jeszcze głębiej zbadać współczesny tryb życia i elastyczne warunki pracy oraz dostosować je do niewielkiej skali stołu, co było nie lada wyzwaniem. Bliska współpraca z magazynem Wallpaper*, firmą projektową Benchmark i stowarzyszeniem AHEC, zarówno na etapie projektowania jak i wykonania, zapewniała nam kreatywne środowisko pracy, dzięki czemu uzyskaliśmy produkt końcowy jeszcze lepszy niż się tego spodziewaliśmy".

Stół do pracyStół do pracyFot. aberrant architecture

 

Dzięki najlepszym angielskim rzemieślnikom i pięknym gatunkom odnawialnego amerykańskiego drewna liściastego, stoły zostały wykonane ręcznie przez firmę Benchmark przy użyciu tradycyjnych metod takich jak łączenie na wczepy płetwiaste oraz łączenie na czopy. Dołożono wszelkich starań, aby mieć pewność, że drewniany surowiec pochodzi z legalnych źródeł. Na potrzeby tego projektu wybrano najlepsze drewno amerykańskiej wiśni, klonu, orzecha i jesionu. Robione na miarę metalowe części, wykonane z patynowanej miedzi, zamówiono w Birmingham, które słynie z tradycyjnego rzemiosła i obróbki metali. Z metalu wykonano podnóżek, rączki, zamki oraz ręcznie grawerowane mosiężne wnętrze szuflad, w którym miały pomieścić się kręgle. Sean Sucliffe, dyrektor firmy Benchmark, powiedział: "Wykonanie stołów do pubu na wystawę Handmade, której kuratorem jest magazyn Wallpaper*, było dla nas czystą przyjemnością. AHEC dostarczył nam surowiec najwyższej klasy. Orzech amerykański zapewnił stołom bogactwo intensywnych barw, które doskonale komponuje się z miedzianym podnóżkiem. Z kolei amerykański klon jest niemal zupełnie śnieżnobiały. Bardzo przyjemnie pracowało się nam znowu z drewnem wiśni. W ostatnich latach wykonaliśmy z niej dużo mebli i cieszymy się, że ten wyjątkowy gatunek drewna znów zyskuje na popularności. Stoły zostały wykonane przez Sama Foster-Smitha, niezwykle utalentowanego rzemieślnika z 35-letnim doświadczeniem. Wyciął on ręcznie wszystkie wczepy płetwiaste i łączenia na czopy, a efektem końcowym była prawdziwa perełka współczesnego rzemiosła."

Stół do posiłkówStół do posiłkówFot. Aberrant Architecture

 

Prawdopodobnie najbardziej innowacyjnym aspektem tego projektu był fakt, że przy pomocy firmy Benchmark, AHEC udokumentował wszystkie elementy procesu tworzenia stołów i połączy je razem z danymi dotyczącymi oceny cyklu życia (LCA) zebranymi od przedstawicieli amerykańskiego przemysłu drzewnego, aby stworzyć pełny raport, obrazujący cykl życia produktu od źródła do finalnego rezultatu. "Będzie to pierwsza tego typu analiza w naszej branży i wierzymy, że te przejrzyste i udowodnione naukowo informacje są niezbędne, by producenci i projektanci mogli podjąć przemyślaną decyzję w kwestii zrównoważonego wzornictwa" – powiedział David Venables. Tony Chambers, redaktor naczelny magazynu Wallpaper*, tak wypowiedział się na temat projektu: "Wystawa Handmade to hołd złożony doskonałemu designowi, talentom i pomysłom, a także determinacji, by stworzyć coś nieszablonowego. Cieszymy się z pięknych projektów oraz nawiązania nowych przyjaźni".

Stoły "Devil Amongst the Tailors" są przykładem nie tylko mądrze zaprojektowanych mebli, służących pracy i zabawie. Są one również efektem współdziałania, doskonałego rzemiosła i zrównoważonego wzornictwa. Stoły te są niewątpliwie główną atrakcją tegorocznej wystawy Handmade na targach designu w Mediolanie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA