/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Firmy drzewne inwestują na Białorusi

MSZ

Autor: oprac. dja
Źródło: MSZ
Data: 2012-04-17


Wg danych Ministerstwa Gospodarki Białorusi, dział gospodarki: "Obróbka drewna i produkcja wyrobów z drewna" znajduje się w czołówce kierunków inwestycji zagranicznych.

Podmokłe lasy w okolicach Mińska Podmokłe lasy w okolicach Mińska Fot. Hades, CC

W okresie styczeń-luty b.r. inwestycje w przemysł drzewny wyniosły 15,8 mln USD, co stanowi 11,24% całkowitej wartości kapitału ulokowanego przez podmioty zagraniczne na Białorusi.

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy zrealizowane zostało 27,2% wartości inwestycji w branży drzewnej zaplanowanej na 2012r.

Wśród najważniejszych inwestycji zagranicznych planowanych na ten rok jest budowany przez koncern Kronospan zakład produkcji płyt drewnopochodnych. Na obszarze około 50 ha powstaje nowoczesna fabryka, w której od sierpnia 2012 produkowane będą płyty wiórowe, płyty melaminowane, na przełomie 2012/2013 roku płyty MDF, a w kolejnych latach planowane jest rozpoczęcie produkcji płyt OSB oraz podłóg laminowanych. Budżet na inwestycje przekroczył pierwotnie zakładane 150 milionów USD. Gwarancją realizacji umowy zawartej z rządem Białorusi jest klauzula zabezpieczająca dostawy drewna dla nowej fabryki.

Kolejną dużą inwestycją jest realizowana przez litewską firmą Vakaru Medienos Group budowa tartaku w Mohylewie. Koszt projektu wspieranego przez szwedzki koncern IKEA, który w zamierzeniu ma zakończyć się budową fabryki mebli szacowany jest na ok 99 mln USD. Inwestycja, dzięki której powstanie ok. 900 miejsc pracy otrzymała 26 mln euro (równowartość ok. 33,8 mln USD) pożyczki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.Aktualizacja 17.04.2011r

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz