/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Drewniany spichlerz w Rzeszynku odzyska dawny blask

Autor:
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Data: 2012-04-17


Zarząd województwa wyraził zgodę na przejęcie przez marszałkowską administrację zabytkowego poszlacheckiego spichlerza w Rzeszynku, miejscowości położonej na zachodnim brzegu Gopła, przy trasie Kruszwica–Skulsk, tuż przy granicy z Wielkopolską. Przeprowadzone wcześniej prace archeologiczne odsłoniły bogatą przeszłość osadniczą tych ziem, sięgającą epoki neolitu. Znaleziono m.in. zabytki kultury amfor kulistych, pucharów lejkowatych, kultury łużyckiej oraz pomorskiej.

Drewnainy spichlerz dworski w RzeszynkuDrewnainy spichlerz dworski w RzeszynkuFot. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Najstarsza zachowana w źródłach nazwa wsi brzmi Żyrzyn (od imienia Żyry). W 1489 roku wieś stanowiła własność Jakuba Ruszkowskiego, a około 1560 roku należała do rodziny Konarskich. Osada została doszczętnie zniszczona w okresie wojny północnej w latach 1700 – 1721. Po jej zakończeniu tereny nadgoplańskie stały się obiektem zainteresowania osadników olęderskich, którzy zasiedlili między innymi wsie Babki, Dobsko, Gaj, Kopidół – Oledry pod Rzeszynkiem. W drugiej połowie XIX wieku miejscowość stanowiła dobra rodziny Amrogowiczów, którzy byli nie tylko dobrymi gospodarzami, ale i oddanymi sprawie polskiej działaczami narodowymi. Członkowie tej rodziny angażowali się w różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowej na ziemiach znajdujących się pod władaniem zaborcy.

W Rzeszynku po rodzinie Amrogowiczów zachował się dwór, wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku przez budowniczego Wilczewskiego z Wronek, w którym obecnie mieści się szkoła podstawowa imienia pułkownika Stanisława Wyskoty–Zakrzewskiego. Jednak prawdziwą perłą architektoniczną, której blask będziemy się starali przywrócić, jest pochodzący z 1709 roku drewniany spichlerz dworski. Posiada on konstrukcję zrębową, wiązaną „na jaskółczy ogon”, z łątkami pośrodku ścian. Dach naczółkowy obecnie pokryty jest eternitem, lecz planowana renowacji przywróci mu pierwotną konstrukcję. W zabytkowym budynku, który jest unikatowy nie tylko na skalę regionu, do niedawna mieściła się świetlica wiejska, lecz ze względu na pogarszający się stan techniczny oraz obawy przed zaprószeniem ognia nie jest on udostępniany mieszkańcom.

Osiemnastowieczny spichlerz od wielu lat niszczeje, grożąc zawaleniem. Z inicjatywy wicemarszałka Dariusza Kurzawy, który pochodzi z miejscowości Rzeszynek, pojawiła się szansa, iż budynek odzyska swój dawny blask i ponownie będzie służył społeczności lokalnej. Po ustaleniach ze starostwem powiatowym w Mogilnie, które do tej pory administrowało budynkiem w imieniu skarbu państwa, zabytek przejdzie pod kuratelę marszałka województwa. W dalszej perspektywie planowane jest przekazanie spichlerza Nadgoplańskiemu Parkowi Tysiąclecia, który utworzyłby w nim centrum edukacji ekologicznej i historycznej. Rzeszynek stanowi część parku.

Zdaniem wicemarszałka Dariusza Kurzawy, budynek będzie wymagał olbrzymiego nakładu finansowego. Samorząd województwa zamierza jednak podjąć się odnowy obiektu przy pomocy wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz przy wykorzystaniu środków unijnych. Pierwszym krokiem będzie zabezpieczenie budynku, aby dalej nie niszczał, następnie systematycznie, krok po kroku, spichlerz będzie odnawiany tak, aby ponownie mógł stać się budynkiem użyteczności publicznej.   

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA