/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
CHEMIA DO DREWNA

Polwax: Parafiny dla przemysłu drzewnego

Polwax

Autor: oprac. dja
Źródło: Polwax
Data: 2012-04-13


Tylko w ubiegłym roku, według dostępnych danych, eksport wyprodukowanych w Polsce płyt drewnopochodnych (sklejki, płyt pilśniowych oraz płyt wiórowych) do Stanów Zjednoczonych wzrósł o ponad 400%. Ze sprzedażą na tamtym rynku blisko 92 tys. m3 płyt, Polska jest dziś w grupie 10 największych producentów. Liderem w tej klasyfikacji są Kanadyjczycy (blisko 3 mln m3), którzy wyprzedają Chińczyków (prawie 2 mln m3) oraz Chilijczyków (niespełna 420 tys. m3). W procesie produkcyjnym znaczącej części tych płyt, wykorzystywane są produkty parafinowe.

Emulsja parafinowaEmulsja parafinowaFot. Polwax

-Polska jest jednym z europejskich liderów w produkcji płyt drewnopochodnych. Więcej produkują ich tylko Niemcy - wyjaśnia Jacek Stelmach, wiceprezes zarządu i dyrektor Jednostki Biznesu Parafin w spółce Polwax (dawniej LOTOS Parafiny), będącej producentem wosków i emulsji parafinowych przeznaczonych do impregnacji drewna.

Polwax oferuje produkty parafinowe przeznaczone do przemysłowej impregnacji drewna. Wosk P4 wysokozaolejony, P niskozaolejony, oraz Emulsje parafinowe LTP E-60 A,B,C,D i LTP E-50 stosowane są głównie jako środki zabezpieczające materiały drewniane i drewnopochodne przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza emulsje parafinowe otrzymywane na bazie surowców ropopochodnych znajdujące zastosowanie głównie jako środek hydrofobizujący materiały drewniane i drewnopochodne. Z uwagi na swoja strukturę, umożliwiają skuteczną impregnację powierzchni o nieregularnej fakturze, dzięki czemu mogą być stosowane do zabezpieczania płyt MDF i HDF. Zastosowanie emulsji pozwala na uzyskanie cienkiej warstwy ochronnej na powierzchniach szorstkich i porowatych, co z reguły jest utrudnione z powodu dużej lepkości środków hydrofobizujących. Emulsje parafinowe umożliwiają producentom płyt wiórowych uzyskanie odpowiednich parametrów pęcznienia i nasiąkliwości dla wytwarzanych produktów. Parametry te opisują odporność wyrobu na zawilgocenie oraz zdolność do zachowania kształtu pomimo kontaktu z wodą.

Odpowiednio przygotowane emulsje parafinowe charakteryzują się wysoką stabilnością i dobrą rozcieńczalnością. Dodatkowa zaletą emulsji parafinowych jest ich stosunkowo niski koszt wytworzenia w porównaniu z emulsjami otrzymywanymi na bazie olejów białych czy też polimerów.

Warto wspomnieć, że emulsje takie wykorzystywane są również do impregnacji wyrobów drewnianych, lin przędzy i tekstyliów.

Jeszcze kilka lat temu krajowy rynek emulsji parafinowych szacowany był na około 20 tysięcy ton. Od tego czasu, głównie poprzez zmiany technologiczne w przemyśle zapotrzebowanie na emulsje naftowe zmniejszyło się i wynosi około 15 tysięcy ton. W nieznacznym stopniu zastąpiły je emulsje syntetyczne. Przytoczone powyżej dane nie obejmują sytuacji, gdy firma kupuje tylko półprodukty, a emulsję wykonuje we własnym zakresie. -Nasz udział oceniamy na około 30%. Czy to dużo? No cóż, my uważamy, że to dobry punkt wyjścia do planowania ekspansji rynkowej. Nie tylko poprzez zwiększanie sprzedaży, ale przede wszystkim poszerzanie oferty o zaawansowane technologicznie emulsje o jeszcze lepszych parametrach - zapewnia prezes Stelmach. -Istotą są badania i prace wdrożeniowe dostosowujące emulsję do wymagań konkretnego odbiorcy. A te bardzo często zmieniają się z dostawy na dostawę. Raz oczekiwana jest emulsja o 60% zawartości suchej masy, a raz 50% - dodaje Izabela Robak, szef Biura Technologii i Rozwoju spółki. Dodatkowo na bieżąco prowadzone są prace związane z doborem surowca zapewniającego spełnienie oczekiwanych właściwości użytkowych emulsji.

Polwax to największy w Polsce i jeden z wiodących w Europie producentów i dystrybutorów parafin rafinowanych, odwanianych wosków oraz przemysłowych specyfików parafinowych. Spółka powstała dzięki nawiązaniu współpracy z inwestorem finansowym typu venture capital. Zapoczątkowała swą działalność w styczniu 2012 roku w wyniku wyodrębnienia LOTOS Parafiny Sp. z o.o. ze struktur korporacyjnych Grupy Kapitałowej LOTOS S.A. W połowie stycznia GRUPA LOTOS SA podpisała umowę sprzedaży 100% udziałów wydzielonej jednostki spółce Krokus Chem Sp. z o.o., w której swoje udziały posiada Fundusz Nova Polonia Natexis II oraz kadra menadżerska b. spółki LOTOS Parafiny.

-Prywatyzacja to kolejny etap rozwoju. Chcemy rozwijać produkcję i rozbudowywać rynek. Umacniać się tam, gdzie już jesteśmy znani, ale i poszukiwać nowych zastosowań dla oferowanych produktów - zapewnia wiceprezes Jacek Stelmach. -Najszybciej i najwszechstronniej rozwijaną przez nas grupą asortymentową są i będą produkty przeznaczone do zastosowań przemysłowych - dodaje.
 

Fot. Polwax

Do spółki należą dwa zakłady produkcyjne, jeden w Czechowicach-Dziedzicach, drugi w Jaśle. Przy czym fabryka w Jaśle jest bardziej komplementarna. Wyroby spółki Polwax znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu. -Pięć lat temu ponad 95% wywarzanych parafin było wykorzystywanych przez producentów zniczy i świec. Teraz nasza najważniejsza produkcja związana jest z przemysłem. Bowiem nie masa, lecz technologia, przeznaczenie i marża tworzą wartość firmy - mówi Stelmach. -Mamy ambitne plany w zakresie Research and Development. Po pierwsze chcemy inwestować w produkty wysoko wyspecjalizowane. Zapewniają one wysokie marże i mniej podlegają koniunkturze. Zdajemy sobie sprawę, że pod względem masowości nie mamy szans. Jednak produkując zaawansowane produkty nie tylko sprostamy konkurencji, ale będziemy się także rozwijać. Stąd na potrzeby R&D chcemy docelowo przeznaczyć do 7 proc. zysku netto - dodaje.

Aktualanie realizowany przez Polwax program inwestycyjny ma wartość 22 mln zł. Lwią część tej kwoty (8-12 mln zł) pochłonie budowa nowoczesnych komór Sulzera służących do oddzielania oleju od parafiny twardej). Spółka planuje też budowę nowej rampę rozładowczej w Jaśle. Ze względu na rosnący udział wyrobów konfekcjonowanych konieczna będzie też budowa w obu zakładach mniejszych zbiorników.

W ubiegłym roku firma miała około 270 mln złotych przychodów oraz ok. 18 mln zł zysku netto. Spółka zatrudnia 258 pracowników. W okresie dwóch najbliższych lat, Polwax planuje debiut na warszawskiej giełdzie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz