/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Przemyt papieresów w ciężarówce z pelletem

Służba Celna

Autor:
Źródło: Służba Celna
Data: 2012-04-05


Prawie 25 tys. paczek papierosów zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na granicy z Ukrainą. Przemytnicy próbowali wwieźć nielegalny towar do Unii Europejskiej ukrywając go w transporcie pelletu.

Urządzenie skanujące pomogło znaleźć...Urządzenie skanujące pomogło znaleźć...Fot. Służba Celna

Do zdarzenia doszło w środę (4.04) na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku. W trakcie odprawy celnej ukraiński kierowca ciężarówki zgłosił funkcjonariuszom, że wiezie do Niemiec materiał opałowy (pellet). Tak też wynikało z dokumentów przewozowych.

To, jak bardzo kierowca minął się z prawdą, potwierdziło prześwietlenie pojazdu urządzeniem skanującym. Z obrazu na monitorze jednoznacznie wynikało, że w pellecie ukryty jest jakiś towar. Konieczna była szczegółowa rewizja ciężarówki.

W trakcie kilkunastogodzinnego rozładunku z 20 ton materiału opałowego funkcjonariusze celni wydobyli 24.990 paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej prawie ćwierć miliona zł.

Kierowca, jak to z reguły bywa w przypadku prób przemytu, nie przyznał się do nielegalnego towaru. Funkcjonariusze wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe. Sprawa trafi do sądu. Kierowcy grozi wysoka grzywna.

Od kliku lat przemycane papierosy zajmują czołową pozycję wśród towarów podrabianych. Często nieznany jest ich skład. Zdarzało się np., że papierosy takie zawierały arszenik i inne niebezpieczne substancje.

W ubiegłym roku Służba Celna w całej Polsce zatrzymała ok. 25,5 miliona paczek nielegalnych papierosów. Warto podkreślić, że według raportu Światowej Organizacji Ceł (WCO) oraz danych Europejskiego Biura ds. Przeciwdziałania Oszustwom (OLAF) Polska jest liderem w zwalczania przemytu i nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi, a przemytnicy, aby ominąć Polskę, coraz częściej wybierają dużo dłuższą drogę przez Bałkany.

Przemyt papieresów w ciężarówce z pelletem (Zdjęcia: 2)

Urządzenie skanujące pomogło znaleźć......ukryty w pellecie ładunek papierosów.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz