/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

UOKiK prowadzi już dwa postępowanie na rynku płyt wiórowych

UOKiK

Autor: oprac. dja
Źródło: UOKiK
Data: 2012-04-04


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wszczęciu dwóch postępowań antymonopolowych. Jedno dotyczy porozumienia horyzontalnego, zawartego przez największych graczy na krajowym rynku płyt drewnopochodnych, drugie postępowanie dotyczyć będzie tzw. porozumienia wertykalnego skierowanego przeciw firmie Kronopol.

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i KonsumentówMałgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i KonsumentówFot. UOKiK

O pierwszym informowaliśmy w dniu wczorajszym. UOKiK sprawdza czy producenci płyt wiórowych i pilśniowych – Kronospan Szczecinek, Kronospan Mielec, Pfleiderer Grajewo, Pfleiderer Prospan oraz Kronopol – zawarli porozumienie ograniczające konkurencję.

Z informacji uzyskanych przez UOKiK, zgromadzonych m.in. podczas kontroli z przeszukaniem w siedzibach przedsiębiorców, wynika że mogli oni ustalać ze sobą ceny płyt wiórowych i pilśniowych, a także wbrew prawu, wymieniać informacje handlowe dotyczące warunków sprzedaży tych produktów. Ze względu na fakt, że praktyka może wywierać negatywny wpływ na handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, wszczęte postępowanie sprawdzi czy oprócz polskich, doszło również do złamania unijnych przepisów antymonopolowych.

Druga sprawa dotyczy spółki Kronopol. Podczas postępowania wyjaśniającego w pierwszej ze spraw zebrane zostały informacje, które dały podstawę do wszczęcia kolejnego postępowania przeciwko spółce z Żar. Firma w umowach zawieranych z dystrybutorami swoich produktów zobowiązywała ich do niesprzedawania płyt wiórowych i pilśniowych taniej niż cena zakupu powiększona o określoną w umowie, minimalną marżę dystrybutora. Działanie takie są prawnie zabronione.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie pięciu miesięcy od dnia jego wszczęcia. W przypadku stwierdzenia naruszenia zakazu porozumień ograniczających konkurencję Prezes UOKiK może nałożyć na każdego z przedsiębiorców uczestniczących w takim porozumieniu karę finansową w wysokości do 10% przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. W związku ze znaczącymi obrotami, w przypadku producentów płyt drewnopochodnych możliwe kary mogą być liczone w dziesiątkach milionów złotych.


Uczestnik niedozwolonego porozumienia, który chciałby uniknąć kary finansowej może skorzystać z programu łagodzenia kar, tzw. prawa leniency. Zwykle kary unika pierwsza z firm, która "pójdzie na współpracę" z urzędem antymonopolowym.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz