/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Pfleiderer AG gotowy do złożenia wniosku o upadłość

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2012-03-26


Do 26 marca wierzyciele Pfleiderer AG, którzy udzielili firmie pożyczki hybrydowej mogą zgłosić protest w sprawie warunków układu określającego warunki spłaty długu. Jeśli taki protest nastąpi, zarząd spółki jest zobowiązany złożyć do sądu wniosek o upadłość - poinformował w minionym tygodniu Hans-Joachim Ziems zarządzający procesem restrukturyzacji Grupy Pfleiderer. Problemy spółki matki niemieckiego koncernu drzewnego nie powinny mieć bezpośredniego przełożenia na sytuację spółek produkcyjnych działających zarówno w Europie Zachodniej, jak i Wschodniej.

Zakład produkcji płyt wiórowych w BaruthZakład produkcji płyt wiórowych w BaruthFot. Pfleiderer

Koncern Pfleiderer od ubiegłego roku realizuje szeroki plan naprawczy. Kontrowersję budzą założenia postępowania układowego, zgodnie z którymi wierzyciele spółki mają zadowolić się spłatą połowy długów opiewających na 1,4 mld euro. Większość wierzycieli (głównie banków i funduszy inwestycyjnych) przyjęła propozycje układu, który powinien być zawarty do końca marca. Cześć z nich nie podjęła jeszcze decyzji i mogą oprotestować układ. Jeśli tak się stanie, zarząd Pfleiderer AG, zgodnie z prawem musi w sądzie złożyć wniosek o niewypłacalność spółki.
 
Upadłość spółki matki nie powinna zaszkodzić całemu koncernowi. Niewypłacalność dotyczy wyłącznie spółki Pfleiderer AG zatrudniającej 11 pracowników. Pozostałe spółki grupy w których pracuje ok. 4900 osób są niezależne organizacyjnie i finansowo, w zasadzie nie ma ryzyka dla ich działalności.

- Konsekwencje ewentualnej upadłości spółki Pfleiderer AG, nie będą miały bezpośredniego przełożenia na działalność spółek grupy Pfleiderer Grajewo S.A. - mówi Andrzej Zientarski, Dyrektor ds. Rozwoju Pfleiderer Grajewo S.A. - Jesteśmy niezależni finansowo, a naszym dominującym akcjonariuszem jest inna spółka grupy - Pfleiderer Service GmbH.

Według skonsolidowanego raportu grupa Pfleiderer Grajewo SA w 2011r. osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 1,725 mld zł co oznacza wzrost o 24% wobec roku poprzedniego i zanotowała zysk netto w wysokości 21,735 mln zł, podczas gdy rok wcześniej była to strata  30,431 mln zł.

W przypadku gdy wierzyciele zaakceptują układ, Pfleiderer AG będzie mógł realizować dalej program restrukturyzacyjny. Na jego ostateczne uzgodnienie z akcjonariuszami spółki, zarząd ma czas ma czas do końca czerwca. W jego ramach planowana jest m.in. sprzedaż producenta paneli laminowanych Pergo, zakładów produkujących płyty drewnopochodne w Ameryce Północnej oraz rosyjskiej fabryki zlokalizowanej w Nowgorodzie (Pfleiderer OOO). Pfleiderer prowadzi w tym zakresie  od jesieni ubiegłego roku. Do chwili obecnej poinformowano o zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży fabryki płyt MDF w Moncure (USA) oraz pobliskiego zakładu laminowania płyt w technologi TFL należącymi do spółki zależnej Pfleiderer, Uniborad USA LLC. Stroną umowy jest amerykański Paneles Arauco S.A. Według niepotwierdzonych informacji rosyjskim zakładem zainteresowany jest Swedspan, spółka produkcyjna wchodząca w skład grupy IKEA.

Pfleiderer to jeden z największych koncernów drzewnych na świecie. W skład grupy kapitałowej wchodzi ok. 80 spółek. Światowy kryzys gospodarczy spowodował znaczący spadek poziomu sprzedaży, zwłaszcza na rynku amerykańskim. Firma, która w poprzednich latach mocno inwestowała w rozwój produkcji, znalazła się poważnych kłopotach. W 2010r. zanotowała stratę sięgającą 800 mln euro. Według wstępnych danych za rok 2011 (ostateczny raport zostanie opublikowany w kwietniu), mimo wzrostu sprzedaży do poziomu 1,1 mld euro i osiągnięcia zysku na działalności operacyjnej, spółka odnotowała stratę netto w wysokości ok. 151 mln euro.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz