/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Protest Greenpeace zaktywizuje Ministerstwo Gospodarki?

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2012-03-20


Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało na środę 21 marca 2012r. spotkanie z reprezentantami Greenpeace by rozmawiać o kierunkach rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Czy działania Greenpeace sprawią, że Ministerstwo Gospodarki spełni obietnice...Czy działania Greenpeace sprawią, że Ministerstwo Gospodarki spełni obietnice...Fot. Drewno.pl

Jak informuje biuro prasowe Ministerstwa, spotkanie odbędzie się w odpowiedzi na prośbę Dyrektora Programowego Fundacji Greenpeace Polska, Roberta Cyglickiego, skierowaną do MG w dniu 15 marca br. Na podjęcie decyzji o spotkaniu niewątpliwie wpływ miały wczorajsze protesty Greenpeace - kilkunastu aktywistów z sześciu europejskich krajów okupowało 100-metrową chłodnię kominową Elektrowni Turów w Bogatyni (Dolnośląskie) .

"Obecnie ponad połowa zielonej energii, za którą ponosimy dodatkowe koszty w naszych rachunkach za prąd, wcale nie jest produkowana w sposób ekologiczny. Powstaje ona głównie przez spalanie, w kotłach polskich elektrowniach, węgla razem z drewnem, które pochodzi z wycinki naszych lasów lub jest importowane z odległych zakątków świata. To nie jest ekologia, to oszustwo! Trwa to już od kilku lat dzięki przenikaniu się świata polityki i największych grup kapitałowych tworzących oligopol na polskim rynku energetycznym." - informuje na swojej stronie Greenpeace.

W elektrowni w Turowie instalacje do współspalania biomasy zainstalowano w dwóch blokach energetycznych. Polska Grupa Energetyczna, do której należy Turów, podkreśla, że biomasa ma coraz istotniejszą rangę w jej strukturze paliw produkcyjnych, a do wytwarzania energii w drodze współspalania stosuje się biomasę pochodzenia leśnego i rolnego, jak słoma, łuski słonecznika, wierzba energetyczna, otręby, śruta rzepakowa.

PGE uważa, że wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych przynosi szereg wymiernych korzyści. "Pozytywnie wpływa na środowisko, przyczyniając się do obniżenia emisji CO2 i SO2, pozwala też na ograniczenie produkcji popiołów, żużli itp., aktywizuje lokalnych wytwórców biomasy, np. rolników, umożliwia zagospodarowanie wieloletnich odłogów oraz suchych pozostałości produkcji leśnej."- podkreśla w wypowiedzi dla mediów.

Niestet nie dodaje, że głównym źródłem biomasy w Turowie jak i innych zmodernizowanych i budowanych blokach energetycznych jest biomasa pochodzenia leśnego. Większość komunikatów związanych z takimi inwestycjami wskazuje, że stanowić ona będzie ok. 80% spalanej biomasy.

Ministerstwo Gospodarki informuje, że prowadzi obecnie działania mające na celu wyłączenie pełnowartościowego drewna z wykorzystania energetycznego. W projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii resort ma przedstawić rozwiązania mające na celu ograniczenie, a docelowo likwidację możliwości wsparcia energii elektrycznej wytworzonej w oparciu o współspalanie biomasy z paliwami kopalnymi (m.in. poprzez odpowiednie ustalenie współczynników korekcyjnych).

W projekcie odpowiedniego rozporządzenia ministra gospodarki definicję drewna pełnowartościowego oparto na Polskich Normach, dodając, że uznaje się za nie również materiał powstały w wyniku procesu celowego rozdrobnienia tego drewna. Wyłączenie tych rodzajów drewna z wykorzystania energetycznego wynika z przekonania, iż drewno pełnowartościowe powinno być w pierwszej kolejności wykorzystywane przez przemysł drzewny - podkreśla Ministerstwo Gospodarki.

Według ministerstwa, energetyczne wykorzystanie biomasy leśnej powinno ograniczać się jedynie do drewna niespełniającego określonych norm oraz do odpadów i pozostałości z szeroko rozumianego przemysłu drzewnego. Resort podkreśla, że propozycja wyłączenia drewna pełnowartościowego to wynik konsultacji społecznych projektu rozporządzenia.

...składane przemysłowi drzewnemu od czterech lat?...składane przemysłowi drzewnemu od czterech lat?Fot. Drewno.plNiestety, w tym miejscu należy przypomnieć, że o konieczności wprowadzenia powyższych zmian Ministerstwo, jak i bezpośrednio Rząd, wraz z premierem Donaldem Tuskiem wiedzą przynajmniej od lipca 2008r. kiedy odbył się pierwszy z protest przemysłu drzewnego przed Kancelarią Premiera w Warszawie. Przemysł zwracał wtedy uwagę, że zgodnie z przepisami za biomasę uznano pełnowartościowy surowiec drzewny natomiast wykluczono poprodukcyjne odpady z drewna. Podobnie jak dwa lata później (listopad 2010) Ministerstwo Gospodarki oficjalnie zapewniało, że podziela pogląd iż drewno okrągłe jest zbyt cennym surowcem przemysłowym, aby wprost przetwarzać go na energię,a jego spalanie będzie podlegać ograniczeniom. Mimo upływającego czasu wciąż są to tylko zapewnienia i obietnice. Czy działania Greenpeace spowodują, że Rząd spełni swoje obietnice?

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz