/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

III Zjazd Ruchu Obrony Lasów Polskich

Lasy Państwowe

Autor: Eugeniusz Pudlis
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-03-16


W siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie odbył się 14 marca Zjazd Sprawozdawczy Stowarzyszenia Ruch Obrony Lasów Polskich. Zrelacjonowano najważniejsze dokonania ROLP. Obradujący wprowadzili zmiany w statucie oraz w składzie zarządu ROLP, a w trakcie dyskusji wypracowali wnioski, które będą podstawą działania Stowarzyszenia na najbliższe dwa i pół roku.

III Zjazd Ruchu Obrony Lasów PolskichIII Zjazd Ruchu Obrony Lasów PolskichFot. Lasy Państwowe

Przewodniczący ROLP Henryk Pargieła przedstawił w sprawozdaniu zarządu najważniejsze dokonania organizacji. Ruch był bardzo aktywny w powstrzymaniu planu włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. Wysłano rezolucję do najważniejszych osób w kraju, przeprowadzono szereg rozmów z senatorami i posłami. Członkowie ROLP zebrali (z innymi organizacjami, m. in. związkami zawodowymi) 260 tysięcy podpisów przeciwko temu pomysłowi. W rezultacie rząd wycofał się z projektu zmiany statusu LP.

W 2011 roku ROLP zorganizował seminarium na temat ustawy o lasach. Zdaniem jego uczestników obowiązujące przepisy dobrze przysłużyły się polskiemu leśnictwu, jednak wymagają już pewnych korekt. Stowarzyszenie powołało zespół, który przedstawi swoją propozycję także w sprawie przyszłości Puszczy Białowieskiej.

W sprawozdaniu przypomniano, że w grudniu 2010 roku na skraju kompleksu leśnego w Sękocinie postawiono pamiątkowy głaz poświęcony prof. Stefanowi Arbatowskiemu, założycielowi ROLP.

Uczestnicy zjazdu wprowadzili również korekty obowiązującego statutu Stowarzyszenia oraz dokonali kilku zmian w składzie zarządu krajowego; wybrano m. in. nowego skarbnika Ruchu, którym został Ryszard Bijak.

W czasie obrad Tadeusz Chodnik został uhonorowany Kordelasem Leśnika. Wręczył mu go Jan Szramka, zastępca dyrektora generalnego LP ds. gospodarki leśnej. Zjazd nadał również tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Ruch Obrony Lasów Polskich Tadeuszowi Chodnikowi i Kazimierzowi Krychowi.

Podczas dyskusji, w której wziął udział m.in. senator Wojciech Skurkiewicz, wypracowano szereg wniosków, które mają być drogowskazem działań ROLP na najbliższe lata. Janusz Dawidziuk, dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków ROLP przyznał, że wnioski, które wypracował II Zjazd ROLP w 2009 roku są wciąż aktualne. Przedstawił również kilka nowych, m. in. aby ROLP zajął stanowisko w sprawie Puszczy Białowieskiej, podtrzymywał dobre relacje z otoczeniem leśnictwa, włączając do Ruchu nie tylko osoby związane z leśnictwem, a nade wszystko śledził na bieżąco projekty aktów prawnych, które zmierzają do zmian statusu Lasów Państwowych i - w razie potrzeby - natychmiast na nie reagował. Wnioski zostały przez Zjazd przyjęte.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

co to, kto to?

czy nie powinni się nazywać racej - ruch obrony lasów PAŃSTWOWYCH ???
Albo ruch utrwalania betonu (w niektórych obszarach )...

Rafał [20]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-19 18:59:09

Zgłoś nadużycie

Wujek

Lasy powinny zostać częściowo sprywatyzowane, jak KGHM czy JSW!
Gwarantuje to transparentność i ich obronę przed nadmierną polityką.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-26 00:29:39

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz