/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Pfleiderer Grajewo zaliczył dobry rok

Pfleiderer Grajewo

Autor: oprac. dja
Źródło: Pfleiderer Grajewo
Data: 2012-03-09


Grupa kapitałowa Pfleiderer Grajewo w minionym roku zwiększyła przychody o ponad 24% i osiągnęła prawie 22 mln zysku.

Pfleiderer Grajewo planuje rozwijać ofertę blatów kuchennychPfleiderer Grajewo planuje rozwijać ofertę blatów kuchennychFot. Pfleiderer Grajewo

Według skonsolidowanego raportu Pfleiderer Grajewo SA w 2011r. osiagnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 1,725 mld zł (2010: 1,390 mld zł). Zysk na działalności operacyjnej wyniósł 136,205 mln zł (2010: 47,100 mln zł), a zysk netto 21,735 mln zł (2010: strata 30,431 mln zł)

- Korzystne wyniki Grupy są głównie rezultatem efektywnych działań, zarówno po stronie rynkowej, jak i operacyjnej, wspieranych osłabieniem krajowej waluty i korzystnymi warunkami klimatycznymi w miesiącach zimowych. Ponadto Grupa, kontynuując działania polegające na optymalizacji rentowności portfela produktów, prowadziła na rynek nową linię produktową „Global Collection”, która znalazła uznanie naszych klientów. W strukturze sprzedaży widoczny jest również coraz wyraźniej obrót płytą budowlaną i innymi wyrobami, które wprowadzaliśmy na rynek począwszy od połowy 2010r. - napisał we wstępie do sprawozdania finansowego Wojciech Gątkiewicz, Prezes Zarządu Pfleiderer Grajewo SA.

- Poprawa wyników finansowych wynika przede wszystkim z dobrze funkcjonującego rynku, zarówno w Polsce, jak i w Rosji. W Polsce, będącej jednym z największych na świecie producentów mebli, dynamika wzrostu produkcji sprzedanej rok do roku była dwucyfrowa. Zachowana została ciągłość procesów produkcyjnych. Ponad 20% sprzedaży realizowane jest poprzez działalność prowadzoną na rynku rosyjskim. Gospodarka rosyjska, po okresie kryzysu ekonomicznego, wykazała w roku 2011 duże ożywienie. Odzwierciedliło się to w dwucyfrowym wzroście obrotów handlowych w czwartym kwartale i ponad 40% wzroście w całym 2011 roku. Moce wytwórcze głównych ciągów produkcyjnych zostały niemalże w pełnie wykorzystane, co zapewniło korzystny rozkład kosztów stałych. W IV kwartale ceny surowców strategicznych dalej wzrastały, jednakże dynamika wzrostu była umiarkowana.
- dodaje Gątkiewicz.

Miniony rok to między innymi okres skupienia firmy na obniżeniu kosztów finansowych. Zadłużenie bankowe zostało łącznie ograniczone o ponad 60 mln zł. W latach następnych zarząd spółki zamierza konsekwentnie kontynuować tę politykę. Na przeszkodzie może stanąć wznowienie budowy fabryki w Rosji, które przejściowo może przyczynić się do wzrostu długu w relacji do osiąganych wyników. Tylko w 2011r. koszty utrzymania zamrożonego projektu inwestycyjnego kosztowało ponad 16 mln zł. W najbliższych tygodniach zarząd spółki planuje podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie dalszej realizacji tego strategicznego projektu.

Nakłady inwestycyjne jakie realizowało w ubiegłym roku przedsiębiorstwo, ograniczone zostało w dużej mierze do nakładów modernizacyjno-odtworzeniowych. Wobec poprawy sytuacji finansowej Pfleiderer planuje w tym roku przynajmniej ich podwojenie. - Nie da się ukryć, że w związku z ograniczeniem nakładów modernizacyjnych w ostatnich latach potrzeby w tym zakresie są olbrzymie. - mówi Gątkiewicz.

Rozwój sytuacji rynkowej w 2012r. zależeć będzie od tempa rozwoju gospodarki w reakcji na bardziej restrykcyjną politykę fiskalną większości państw europejskich. Mimo to Grajewo planuje utrzymać dobre wyniki. - W bieżącym roku powinny się poprawić marże, dzięki zwiększeniu efektywności produkcji i wprowadzeniu do naszej oferty nowych produktów. - powiedział podczas konferencji prasowej Rafał Karcz, członek zarządu i dyrektor finansowy spółki.

Pfleiderer Grajewo zapowiada ekspansję na południe Europy. Planuje też rozszerzenie swojej oferty o kolejne produkty. - Zamierzamy rozwijać ofertę blatów kuchennych. Planujemy modernizację linii i inwestycje w nią za 2-2,5 roku - powiedział Gątkiewicz. - W drugim kwartale 2012 roku wystartujemy też z ofertą wnętrzarską - dodał.

Pfleiderer Grajewo zaliczył dobry rok (Zdjęcia: 2)

Pfleiderer Grajewo planuje rozwijać ofertę blatów kuchennychStruktura grupy kapitałowej

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA