/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Pfleiderer Grajewo zaliczył dobry rok

Pfleiderer Grajewo

Autor: oprac. dja
Źródło: Pfleiderer Grajewo
Data: 2012-03-09


Grupa kapitałowa Pfleiderer Grajewo w minionym roku zwiększyła przychody o ponad 24% i osiągnęła prawie 22 mln zysku.

Pfleiderer Grajewo planuje rozwijać ofertę blatów kuchennychPfleiderer Grajewo planuje rozwijać ofertę blatów kuchennychFot. Pfleiderer Grajewo

Według skonsolidowanego raportu Pfleiderer Grajewo SA w 2011r. osiagnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 1,725 mld zł (2010: 1,390 mld zł). Zysk na działalności operacyjnej wyniósł 136,205 mln zł (2010: 47,100 mln zł), a zysk netto 21,735 mln zł (2010: strata 30,431 mln zł)

- Korzystne wyniki Grupy są głównie rezultatem efektywnych działań, zarówno po stronie rynkowej, jak i operacyjnej, wspieranych osłabieniem krajowej waluty i korzystnymi warunkami klimatycznymi w miesiącach zimowych. Ponadto Grupa, kontynuując działania polegające na optymalizacji rentowności portfela produktów, prowadziła na rynek nową linię produktową „Global Collection”, która znalazła uznanie naszych klientów. W strukturze sprzedaży widoczny jest również coraz wyraźniej obrót płytą budowlaną i innymi wyrobami, które wprowadzaliśmy na rynek począwszy od połowy 2010r. - napisał we wstępie do sprawozdania finansowego Wojciech Gątkiewicz, Prezes Zarządu Pfleiderer Grajewo SA.

- Poprawa wyników finansowych wynika przede wszystkim z dobrze funkcjonującego rynku, zarówno w Polsce, jak i w Rosji. W Polsce, będącej jednym z największych na świecie producentów mebli, dynamika wzrostu produkcji sprzedanej rok do roku była dwucyfrowa. Zachowana została ciągłość procesów produkcyjnych. Ponad 20% sprzedaży realizowane jest poprzez działalność prowadzoną na rynku rosyjskim. Gospodarka rosyjska, po okresie kryzysu ekonomicznego, wykazała w roku 2011 duże ożywienie. Odzwierciedliło się to w dwucyfrowym wzroście obrotów handlowych w czwartym kwartale i ponad 40% wzroście w całym 2011 roku. Moce wytwórcze głównych ciągów produkcyjnych zostały niemalże w pełnie wykorzystane, co zapewniło korzystny rozkład kosztów stałych. W IV kwartale ceny surowców strategicznych dalej wzrastały, jednakże dynamika wzrostu była umiarkowana.
- dodaje Gątkiewicz.

Miniony rok to między innymi okres skupienia firmy na obniżeniu kosztów finansowych. Zadłużenie bankowe zostało łącznie ograniczone o ponad 60 mln zł. W latach następnych zarząd spółki zamierza konsekwentnie kontynuować tę politykę. Na przeszkodzie może stanąć wznowienie budowy fabryki w Rosji, które przejściowo może przyczynić się do wzrostu długu w relacji do osiąganych wyników. Tylko w 2011r. koszty utrzymania zamrożonego projektu inwestycyjnego kosztowało ponad 16 mln zł. W najbliższych tygodniach zarząd spółki planuje podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie dalszej realizacji tego strategicznego projektu.

Nakłady inwestycyjne jakie realizowało w ubiegłym roku przedsiębiorstwo, ograniczone zostało w dużej mierze do nakładów modernizacyjno-odtworzeniowych. Wobec poprawy sytuacji finansowej Pfleiderer planuje w tym roku przynajmniej ich podwojenie. - Nie da się ukryć, że w związku z ograniczeniem nakładów modernizacyjnych w ostatnich latach potrzeby w tym zakresie są olbrzymie. - mówi Gątkiewicz.

Rozwój sytuacji rynkowej w 2012r. zależeć będzie od tempa rozwoju gospodarki w reakcji na bardziej restrykcyjną politykę fiskalną większości państw europejskich. Mimo to Grajewo planuje utrzymać dobre wyniki. - W bieżącym roku powinny się poprawić marże, dzięki zwiększeniu efektywności produkcji i wprowadzeniu do naszej oferty nowych produktów. - powiedział podczas konferencji prasowej Rafał Karcz, członek zarządu i dyrektor finansowy spółki.

Pfleiderer Grajewo zapowiada ekspansję na południe Europy. Planuje też rozszerzenie swojej oferty o kolejne produkty. - Zamierzamy rozwijać ofertę blatów kuchennych. Planujemy modernizację linii i inwestycje w nią za 2-2,5 roku - powiedział Gątkiewicz. - W drugim kwartale 2012 roku wystartujemy też z ofertą wnętrzarską - dodał.

Pfleiderer Grajewo zaliczył dobry rok (Zdjęcia: 2)

Pfleiderer Grajewo planuje rozwijać ofertę blatów kuchennychStruktura grupy kapitałowej

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz