/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Modernizacja systemu sterowania suszarni

Autor: mgr inż. Krzysztof Blicharski
Źródło: BaP Group
Data: 2012-03-09


W celu zredukowania kosztów funkcjonowania zakładu właściciele często ratują się zakupem używanych urządzeń. W przypadku systemów sterowania suszarni są to urządzenia starszego typu, sprawiające dużo kłopotów przy ich eksploatacji i serwisowaniu.

Okno główne programu sterownaia suszarniąOkno główne programu sterownaia suszarniąFot. Krzysztof Blicharski

W październiku 2010 roku jeden z zakładów drzewnych zwrócił się do firmy BaP Group w celu wykonania naprawy i serwisowania suszarni starego typu, w której sterowanie oparte było na starym systemie komputerowym.

Po przeanalizowaniu możliwości ponownego uruchomienia i związanych z tym kosztów, okazało się, że tańszym rozwiązaniem będzie wymiana systemu sterowania na nowy. Ostatecznie system sterowania oparto o nowy sterownik PLC oraz panel dotykowy oraz system pomiaru parametrów komory i surowca. Oprogramowanie sterujące napisane zostało ściśle pod suszarnię w celu zoptymalizowania jej pracy. Dodatkowo sterowanie suszarnią może odbywać się zdalnie z dowolnego komputera w firmie, a nawet poprzez sieć Internet z dowolnego miejsca na świecie.

Po uruchomieniu systemu sterowania Operator ma do wyboru cztery tryby pracy suszarni: ręczny, nadążny, czasowy oraz tryb magazynu. Istnieje możliwość dopisania innych metod suszenia na życzenie klienta. W trybie manualnym wszystkie urządzenia są uruchamiane i wyłączane przez Operatora manualnie z poziomu panelu sterowania albo komputera. Nie jest realizowany żaden automatyczny cykl suszenia.

W trybie pracy nadążnej suszarnia pracuje automatycznie a cykl suszenia polega na utrzymywaniu zadanej różnicy pomiędzy temperaturą drewna a powietrza. Tryb czasowy suszy drewno utrzymując określone parametry komory w zadanych czasach. Dodatkowo operator ma do wyboru tryb magazynu, gdzie w komorze utrzymywane są tylko zadane wartości temperatury i wilgotności powietrza. Dodatkowo niezależnie od trybu pracy możliwa jest zmiana parametrów suszenia a także przegląd zdarzeń historycznych.

Cały proces suszenia wraz z aktualnym stanem wszystkich urządzeń przedstawiany jest na animacjach.

Charakterystyczną cechą naszego sytemu sterowania jest ciągłe dążenie do obniżenia kosztów suszenia poprzez zmniejszenie ilości zużytego ciepła. Dodatkowo system sterowania stara się utrzymywać równą temperaturę oraz wilgotność powietrza w całej komorze poprzez cyrkulację powietrza w każdym kierunku. Dzięki temu drewno schnie równomiernie i nie dochodzi do pleśnienia oraz butwienia w niektórych miejscach komory.

Układ sterowania na bieżąco mierzy wilgotność drewna (5 sond wbitych w różnych miejscach w komorze), wilgotność powietrza oraz jego temperaturę. Na podstawie tych parametrów ustalany jest proces suszenia.

Przed rozpoczęciem suszenia Operator wprowadza odpowiednie parametry oraz wybiera rodzaj drewna, jakie jest w komorze. Wszystko odbywa się poprzez panel dotykowy (albo dodatkowo poprzez komputer podłączony do systemu sterowania). Poniżej przedstawione są przykładowe okna do parametryzowania procesu suszenia w trybie nadążnym.W celu ułatwienia konfiguracji trybów automatycznych Operator może skorzystać z gotowych receptur suszenia. Receptury można modyfikować, co daje dużą elastyczność całego systemu sterowania. Receptury i historia pracy komory przechowywane są na karcie SD, co ułatwia ich przenoszenie pomiędzy panelem a komputerem.

Zaprezentowany przez nas system został napisany pod konkretną suszarnię, dzięki czemu zoptymalizowaliśmy koszty jej pracy i utrzymania. Dzięki takiej modernizacji (koszt na poziomie kilkunastu tysięcy zł) suszarnia będzie mogła pracować bardziej wydajnie i mniej awaryjnie. Zastosowanie nowoczesnych systemów sterowania przemysłowego daje dużą niezawodność i duże możliwości dostosowywania do każdego typu i rodzaju suszarni.

Firma BaP Group zajmuje się automatyzacją procesów przemysłowych (w tym m.in. maszyny oraz linie produkcyjne w przemyśle drzewnym). Tworzymy systemy sterowania pod konkretne potrzeby i możliwości klienta.

Modernizacja systemu sterowania suszarni (Zdjęcia: 6)

Okno główne programu sterownaia suszarniąOkno wizualizacji pracy suszarniKonfiguracja suszenia w trybie automatycznym - faza 1Konfiguracja suszenia w trybie automatycznym - faza 2Konfiguracja suszenia w trybie automatycznym - faza 3 i 4Okno procesu suszenia z aktualnymi parametrami

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz