/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Założyciel IKEA najbogatszym Europejczykiem

Autor: oprac. dja
Źródło: Bloomberg
Data: 2012-03-07


Ingvar Kamprad, założyciel sieci IKEA, jest najbogatszym europejczykiem według Indeksu Miliarderów opublikowanego przez Bloomberg.

Ingvar Kamprad - założyciel IKEAIngvar Kamprad - założyciel IKEAFot. Inter IKEA Systems

Majątek Kamprada, który założył IKEA 69 lat temu, wyceniany jest na 40 mld USD, co czyni go najbogatszym człowiekiem w Europie i jednym z pięciu najbogatszych ludzi świata.

Bloomberga przypomina, że Kamprad kontroluje koncern sieć spółek i fundacji zależnych założonych ponad 30 lat temu. Wycena majątku bazuje na rocznym raporcie finansowym IKEA. Według najnowszego raportu za rok finansowy 2010/2011 IKEA miała ok. 4 mld USD zysku netto, przy przychodach na poziomie 34 mld USD.

Kamprad wielokrotnie zapewniał, że od 1980r. nie jest właścicielem IKEA, gdyż przekazał swoje udziały w firmie na rzecz fundacji, której celem jest “wspieranie innowacji w dziedzinie architektury i wzornictwa wnętrz”. W ubiegłym roku wyszło na jaw, że w 1987r. utworzona została fundacja Interogo, kontrolowana prze rodzinę Kampradów, z siedzibą w Liechtensteinie, która jak się okazało jest właścicielem praw do przedsięwzięcia, jakim jest IKEA.

- Przesłaniem tych instytucji i podmiotów prawnych jest formalne oddzielenie aktywów od ich właściciela w celu zachowania bogactwa - twierdzi Werner Haslehner, z wydziału prawa na London School of Economics. - Jednym z głównych powodów, jakie mogą być ważne dla twórcy takiej struktury, może być chęć stworzenia czegoś, co przeżyje jego spadkobierców.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz