/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

O przyszłości polskich lasów także w Gdańsku

Lasy Państwowe

Autor: Jacek Leszewski
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-03-02


W siedzibie gdańskiej RDLP nad wizją rozwoju polskiego leśnictwa do roku 2030 wspólnie zastanawiali się przedstawiciele środowisk związanych z leśnictwem, a także pomorscy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, świata nauki i organizacji pozarządowych.

Przemawia senator Leszek CzarnobajPrzemawia senator Leszek CzarnobajFot. Lasy Państwowe

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Leśnego, które podjęło się przygotowania „Wizji przyszłości polskich lasów i leśnictwa”; ma być ona podstawą do opracowania społecznej koncepcji rozwoju leśnictwa w naszym kraju. Choć może to zaskakiwać, Polska, której jedną trzecią powierzchni stanowią lasy, nie ma w chwili obecnej własnej strategii leśnej.

Zgodnie z unijną zasadą subsydialności każde państwo członkowskie Unii Europejskiej odpowiada za własną politykę leśną. Obowiązująca od 1991 r. ustawa o lasach, chociaż bardzo nowatorska w swych regulacjach, nie jest w stanie sprostać wyzwaniom, przed jakim stoi współczesne leśnictwo. – Dziś jesteśmy już w innym miejscu, mamy nowe doświadczenia – podkreślił, odnosząc się do tego tematu, Zbigniew Kaczmarczyk, Dyrektor RDLP w Gdańsku. – Konieczne są zmiany systemowe umożliwiające sprawne zarządzanie zasobami leśnymi.

Podczas dyskusji poruszano wiele kwestii dotyczących polskich lasów i wymagających nowych rozwiązań. Mówiono np. o doskonaleniu współpracy z samorządami przy wspólnych inwestycjach oraz wdrażaniu ochrony środowiska i przyrody, gospodarce przestrzennej, łowiectwie i edukacji leśnej. Pojawiały się też głosy o konieczności rozdzielenia dominujących funkcji lasu. Postulowano m.in. wyznaczenie odrębnych drzewostanów gospodarczych, w których dominującą funkcją będzie produkcja drewna, oraz lasów wokół miast, gdzie powinny przeważać funkcje: rekreacyjna, kulturotwórcza, ewentualnie edukacyjna.

Z perspektywy biologa i ekologa głos zabrali: botanik dr Ryszard Markowski i biolog morski prof. Krzysztof Skóra. Ten drugi przedstawił analogię morza, które „żywi i bogaci”, i lasu. Eksploatowane w mądry, zrównoważony sposób bogactwa przyrody mogą przekładać się na rzeczywiste benefity ekonomiczne i dobrostan ludzki, przy jednoczesnej dbałości o stan ekosystemu – czego prof. Skóra życzył leśnikom. Dr Michał Buliński, występujący z ramienia Polskiego Klubu Ekologicznego, zauważył, że nasze społeczeństwo nie ma podstawowej wiedzy przyrodniczej. Postulował zwiększenie nacisku na szeroką edukację leśną, i w ogóle przyrodniczą, społeczeństwa.

Dyskutowano także na temat lasów otaczających rozrastające się aglomeracje. Na styku miasto – las w przyrodzie zachodzą zmiany (jak np. postępująca presja dzikich zwierząt na obszary zurbanizowane). Bliskość lasu i miasta zmusza także do debaty nad kompensacją przyrodniczą ludzkiej ekspansji – co zauważył dr Jarosław Czochański z Urzędu Marszałkowskiego.

Dyskusji przysłuchiwali się przybyli na spotkanie pomorscy parlamentarzyści. Senator Leszek Czarnobaj pogratulował organizatorom inicjatywy. Jego zdaniem lasy jako dobro narodowe muszą pozostać własnością państwa. Zapewnił, że wyrażane podczas spotkania poglądy są odbiciem problemów podnoszonych w różnych środowiskach i wymagają racjonalnego rozstrzygnięcia.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz