/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

PTL przygotuje wizję dla polskiego leśnictwa

Autor: Artur Rutkowski
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-03-02


Spotkanie warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego, które odbyło się 29 lutego w siedzibie RDLP w Warszawie, poświęcone było planom stworzenia przez PTL społecznego projektu wizji polskiego leśnictwa. Ma ona być brana pod uwagę przy tworzeniu szerokiego, narodowego programu leśnego, który ma zamiar przygotować Ministerstwo Środowiska.

Fot. Drewno.pl

W spotkaniu wziął udział m.in. min. Janusz Zaleski, który uzasadniał konieczność przygotowania strategicznego dokumentu dotyczącego polskiego leśnictwa. Polska jest jednym z ostatnich krajów UE, który nie ma podobnego dokumentu (oprócz uchwalonej kilkanaście lat temu „Polityki leśnej państwa”). Zdaniem ministra w momentach podejmowania ważnych decyzji dotyczących leśnictwa brakuje także strategii na której można by się oprzeć.

Dwa lata to czas, w którym, według ministra Zaleskiego, taki dokument mógłby powstać. Początkowo miałby się odbyć cykl kilku ogólnokrajowych konferencji z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, poświęcony relacjom leśnictwa z ochroną przyrody, branżą drzewną i społeczeństwem. – Kolejnym etapem mogłoby być wykorzystanie przygotowanych wcześniej regionalnych programów operacyjnych „Polityki leśnej państwa – mówił minister Zaleski. Dyskusja nad nimi obejmowałaby także ich aktualizację i dostosowanie do podziału administracyjnego kraju. Następnie zebrane mają być propozycje, m.in. wizja leśnictwa, którą planuje stworzyć PTL, czy tworzona obecnie strategia Lasów Państwowych (choć, jak podkreślał minister Zaleski, Lasy Państwowe są w tym procesie ważnym, ale nie jedynym i nie głównym aktorem). Dokument końcowy, by był wiarygodny i zaakceptowany społecznie, musi być poddany bardzo szerokim konsultacjom społecznym i brać pod uwagę wszystkie grupy interesu. Efektem prac ma być narodowy program leśny, który może być przydatnym planem dla rozwoju leśnictwa na długie lata.

Przewodniczący PTL prof. Andrzej Grzywacz przedstawił cele i harmonogram prac nad ambitnym zadaniem, jakie postawiło sobie PTL. – Chcemy podjąć się stworzenia społecznej wizji przyszłości polskich lasów i leśnictwa. Musimy wiedzieć, w którą stronę mają się rozwijać leśnictwo i branże pokrewne. Wizja potrzebna jest nie tylko leśnikom, którzy i tak realizują swoje zadania, lecz także politykom, władzom, samorządom i organizacjom pozarządowym. W lutym w oddziałach PTL organizowano spotkania problemowe, podczas których toczyła się ożywiona dyskusja nad przyszłością leśnictwa w Polsce. Pomysły i opinie zebrane podczas tych spotkań posłużą do stworzenia roboczego dokumentu. Jeśli prace przebiegną zgodnie z planem, jego pierwsza wersja ma szanse być przedyskutowana podczas 112. Zjazdu Delegatów PTL, który odbędzie się pod koniec sierpnia w Spale. Po zjedzie nastąpi ostateczna redakcja i opublikowanie dokumentu.

Dyskusja podczas warszawskiego spotkania dotyczyła wielu zagadnień: od politycznych – jak ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej i użytkowanie drewna do celów energetycznych, po tematy ściśle związane z gospodarką leśną. Dyrektor RDLP w Warszawie Wojciech Fonder za najważniejsze dla przyszłej wizji leśnictwa uznał m.in. określenie priorytetów dla zrównoważonej gospodarki leśnej, dyskusję nad obecnym systemem finansowym, podział kompetencji między centralnym a lokalnymi szczeblami zarządzania oraz dbałość o jakość kadr polskiego leśnictwa.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz