/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wspólny komunikat Lasów i przemysłu na temat planowanych zmian w zasadach sprzedaży drewna

PIGPD

Autor: Anna Malinowska, Bogdan Czemko
Źródło: PIGPD
Data: 2012-03-01


23 lutego odbyło się spotkanie przedstawicieli PGL Lasy Państwowe oraz organizacji samorządowych przemysłu drzewnego z Ministrem Środowiska Marcinem Korolcem. Tematem rozmów były kwestii bieżących i długofalowych działań w zakresie zmian zasad sprzedaży drewna. Relację ze spotkania w postaci wspólnego komunikatu przedstawiła Anna Malinowska – Rzecznik Dyrekcji Generalnej lasów Państwowych oraz Bogdan Czemko – Przewodniczący części Grupy Roboczej złożonej z przedstawicieli przemysłu drzewnego – Dyrektor Biura PIGPD

Fot. Drewno.pl

KOMUNIKAT
PGL Lasy Państwowe oraz organizacji samorządowych przemysłu drzewnego

W  czwartek 23 lutego 2012r. w siedzibie Ministerstwa Środowiska w Warszawie odbyło się spotkanie ministra środowiska Marcina Korolca z z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych Adamem Wasiakiem oraz reprezentantami organizacji przedsiębiorców przemysłu drzewnego, z prezydentem Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Sławomirem Wrochną na czele. Rozmowy poświęcone były kwestii bieżących i długofalowych działań zakresie zmian zasad sprzedaży drewna.

Już w pierwszych zdaniach minister M. Korolec podkreślił, że poszukiwane są rozwiązania w pierwszym rzędzie dotyczące sprzedaży w II półroczu 2012r. Po nich przyjdzie czas na dalsze, przewidziane do wprowadzenia od 2013r.

LP zaproponowały szereg doraźnych działań, począwszy od II półrocza 2012r.: m.in. ujednolicenie w skali kraju treści umów, ujednolicenie zasad stosowania cesji umów, ustalenie, że przetarg ograniczony będzie odbywał się  w dwóch etapach, przy czym etapy te będą traktowane jako jedna procedura, (co da  możliwość wprowadzenia ceny średnioważonej i dzięki czemu o połowę  zmniejszy się liczba umów). Uczestnicy aukcji systemowych w aplikacji e-drewno uzyskają też możliwość uiszczania wadium w formie gwarancji bankowych, a drewno nie sprzedane w procedurze sprzedaży detalicznej automatycznie przesuwane będzie na aukcje internetowe. Cena minimalna na II półrocze nie zmieni się w stosunku do obecnej, natomiast LP przygotują ujednolicone kryteria ustalania cen minimalnych (zgodnie z zaleceniem pokontrolnym  NIK).
W dalszej perspektywie LP widzą też możliwość powrotu do pomysłu rocznych przetargów oraz są gotowe do unormowania w nowy sposób klasyfikacji surowca średniowymiarowego oraz drewna kłodowanego.
 
Przedstawiciele przemysłu drzewnego określili te propozycje jako pożyteczne, lecz zdecydowanie nie spełniające oczekiwań. Zdaniem przemysłu potrzebne są radykalne zmiany, gdyż obecny system nie daje się zreformować, a w obecnych warunkach dalej pracować się już nie da. Przemysł uważa również, że docelowym rozwiązaniem powinno być oparcie podstawowej części sprzedaży drewna o umowy długoterminowe. Natomiast na II półrocze, w ramach działań doraźnych, przedsiębiorcy chcą znaczącego zwiększenia puli surowca przeznaczonej na przetargi ograniczone, ustalenia, że oferty składane są na nich na podstawie dowolnie wybranej przez przedsiębiorcę historii zakupów – z okresu od roku do 5 lat, oraz zwiększenia pozyskania drewna. Możliwości zwiększenia podaży istnieją, co potwierdzają materiały eksperckie. Ich zdaniem, większa podaż surowca przyczyni się do spadku jego cen i stabilizacji na całym rynku. Ponadto zdaniem przemysłu nie można pozwolić na przejmowanie drewna przez energetykę – to kierunek absolutnie nieefektywny gospodarczo. Aby nadać dalszym działaniom konkretny bieg, zaproponowano szybkie powołanie  mieszanego zespołu eksperckiego .

Minister środowiska Marcin Korolec w odpowiedzi stwierdził, że jest otwarty na dyskusję o pulach drewna, historii i zwiększeniu podaży, przy czym ta ostatnia sprawa dotyczy raczej początku 2013r. Stwierdził, że zdaje sobie sprawę z tego, że rozwój przemysłu w warunkach niestabilnego zaopatrzenia w podstawowy surowiec jest niemożliwy i że trzeba to zmienić, wprowadzając możliwość podpisywania umów na dłuższe okresy dostaw. Zapewnił, iż jest w kontakcie z Ministrem Gospodarki w sprawie przepisów prawa ograniczających możliwości energetycznego wykorzystywania pełnowartościowego drewna i że przepisy takie na pewno wejdą w życie. Akceptując propozycję przemysłu, zapowiedział szybkie powołanie pod swoim nadzorem zespołu ekspertów na szczeblu dyrektora generalnego LP z udziałem i leśników i przedstawicieli przemysłu drzewnego. Jego celem będzie wypracowanie kompromisowych rozwiązań w zakresie zaopatrzenia przemysłu w II półroczu 2012r. oraz docelowych zmian w zasadach sprzedaży drewna, które mogłyby wejść w życie od 2013r. Poinformował też, że ustalanie zasad sprzedaży drewna pozostanie w gestii dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Minister podkreślił, że docelowe rozwiązania w handlu drewnem muszą być zgodne z regulacjami dotyczącymi wspólnego europejskiego rynku i przepisami o ochronie konkurencji.


Anna Malinowska – Rzecznik Dyrekcji Generalnej lasów Państwowych
Bogdan Czemko
– Przewodniczący części Grupy Roboczej złożonej z przedstawicieli przemysłu drzewnego – Dyrektor Biura PIGP


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Na zachodzie nie ma umów długoterminowych i przemysł się rozwija.
Moim ...
[1]

zadaniem większym problemem jest ciągłe "majstrowanie" przy zasadach sprzedaży, przedłużanie umów o dłużej niż miesiąc, nie wystawianie "zaległych" mas drewna i przez to ograniczanie podaży w oczekiwaniu na polepszenie koniunktury.
A prawdziwym problemem jest mała masa i stosowanie norm mających swe początki w latach 50-tych. No i takie sytuacje jak stosowanie w opisach aukcji sformułowań: w klacie WC0 - sinizna dopuszczalna.
A zasady sprzedaży? Są jednakowe dla wszystkich i to jest ich największa zaleta!

Andrzej [23]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-02 11:29:36

Zgłoś nadużycie

Zgadzam się że nawet słabsze zasady ale stabilne byłyby lepsze niż ...

ciągłe zmiany, więc może faktycznie ich zapisanie w ustawie o lasach byłoby dobre - skończyło by się grzebanie i kombinowanie.
Normy to totalna kicha- nic mnie tak nie denerwuje jak leśnik, który mówi, że ceny w Polsce są takie jak za granicą. Bo to mnie więcej tak jak powiedzieć że ceny samochodów są podobne, tylko u Niemców jest to Mercedes a w Polsce Polonez

Mariusz [21]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-02 20:06:19

Zgłoś nadużycie

co to za zmiany...

z punktu widzenia drzewiarzy zadne a LP udają że chcą wyjść nam na przeciw....

niepokorny [241]Odpowiedz na ten komentarz2012-03-02 16:57:46

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz