/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Zabytkowa drewniana balustrada odkryta w Kańczudze

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2012-02-29


Ozdobną balustradę chóru, pochodzącą z początku XVII wieku, odkryto w kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła w Kańczudze (Podkarpackie) podczas prac konserwatorskich. Według konserwatorów, jest to jedno z najbardziej interesujących odkryć w regionie.

Kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła w KańczudzeKościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła w KańczudzeFot. Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy

Jak poinformowała PAP Irena Zając z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, balustradę chóru muzycznego wcześniej datowano na początek XX wieku, a jej styl określono jako neomanierystyczny.

W trakcie prac, po usunięciu kilku warstw farby, odsłonięto pierwotną warstwę malarską z wizerunkami apostołów. Zachowały się one, w różnym stanie, na większej części balustrady. Odsłonięto również kolorystykę elementów konstrukcyjnych balustrady. Okazało się wówczas, że drewniana, ozdobna balustrada chóru muzycznego jest w stylu manierystycznym (późny renesans) i pochodzi z tego samego okresu, kiedy powstał kościół - pierwszej ćwierci XVII stulecia. Należała do oryginalnego, pierwotnego wyposażenia świątyni.

„Nikt się nie spodziewał, gdy przystępowaliśmy do prac, że balustrada będzie z tego samego okresu co kościół i że będzie przedstawiała wartość artystyczną i estetyczną. Tego typu zabytki są rzadkością na naszym terenie” – powiedziała Zając.

Poinformowała, że w tym roku planowane jest pełne zakończenie prac konserwatorskich przy balustradzie i jej montaż w kościele.

Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Kańczudze został wzniesiony około 1605 r. Kilka lat później dobudowano kaplicę św. Anny, ufundowaną przez księżną Annę Ostrogską z Kostków herbu Dąbrowa, a koło 1660 r. dobudowano kaplicę Matki Boskiej.

Od tego czasu bryła kościoła była kilkakrotnie remontowana i przebudowywana. Ostatnia znacząca przebudowa przeprowadzona została w latach 1924-32 przez lwowskiego architekta Wiktora Rawskiego. Wówczas zmieniono elewację oraz dobudowano kruchtę i wieżę kościelną.

Zachowane wyposażenie świątyni pochodzi w większości z XVII i XVIII wieku.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA