/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Konferencja PTL na temat wizji przyszłości polskich lasów i leśnictwa

Lasy Państwowe

Autor: Hanna Bednarek-Kolasińska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-02-27


O wizji przyszłości polskich lasów i leśnictwa rozmawiali leśnicy i zaproszeni goście na konferencji zorganizowanej 17 lutego przez łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Konferencja PTL w ŁodziKonferencja PTL w ŁodziFot. Lasy Państwowe

Spotkanie rozpoczął Tadeusz Baryła, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych RDLP w Łodzi mówiąc, że długookresowy plan i strategia są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania Lasów Państwowych i ochrony przyrody. - Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie dostarczy wielu przemyśleń dla przyszłych i obecnych wyzwań - mówił. Edward Janusz, przewodniczący łódzkiego oddziału PTL i nadleśniczy Nadleśnictwa Kolumna, zachęcał do wygłaszania opinii i wniosków, które posłużą jako cenny materiał do opracowania strategii polskich lasów i leśnictwa do 2030 roku. Zachęcał uczestników do dyskusji na temat lasów również w innych środowiskach niż leśne.

Wśród przybyłych gości znaleźli się prof. dr hab. Romuald Olaczek, prof. dr hab. Józef Kurowski, Kazimierz Perek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi oraz Ryszard Deluga, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. W konferencji udział wzięli także Hieronim Andrzejewski, dyrektor Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, Cezary Dzierżek, zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW w Łodzi oraz przedstawiciele Biura Urządzania Lasu, Zakładu Ochrony Lasu, Zakładów Usług Leśnych, Państwowej Straży Pożarnej, Polskiego Związku Łowieckiego, Związków Zawodowych, fundacji, organizacji i stowarzyszeń.

Liczne głosy w dyskusji pokazały, że sprawy związane z polskimi lasami i leśnictwem są ważne nie tylko dla samych leśników. Podczas dyskusji podnoszono tematy odnośnie zwiększenia lesistości kraju, sposobu prowadzenia gospodarki w lasach niepaństwowych oraz nadzoru nad tymi lasami. Liczne głosy dotyczyły konieczności opracowania planów zagospodarowania przestrzennego oraz doprowadzenia do zgodności ewidencji gruntów i budynków z sytuacją w terenie.

Kilkakrotnie poruszano temat konieczności otwarcia lasów na potrzeby społeczne poprzez zagospodarowanie turystyczne lasów, dalszą edukację przyrodniczo-leśną i ochronę przyrody. Podczas dyskusji pojawiły się liczne głosy dotyczące udziału LP i leśnictwa w strukturze przestrzennej państwa. Zaznaczano, że wszystkie strategiczne dokumenty kraju powinny być ze sobą spójne.

Dyskusji poddano temat tworzenia i utrzymywania leśnych korytarzy ekologicznych oraz racjonalnych granic polno-leśnych. Poruszano temat potrzeby zmiany ustawy o lasach z dużym udziałem w konsultacjach społeczeństwa i leśników.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

...

Takie "Konferencje" mają aspekt chyba tylko i wyłącznie towarzyski...strata czasu + zerowa promocja.

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2012-02-27 22:51:39

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz