DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Lasy Państwowe: Powstanie fundusz stabilizacyjny

Gazeta Pomorska

Autor:
Źródło: Gazeta Pomorska
Data: 2005-03-23


Lasy Państwowe chcą, by stworzyć fundusz stabilizacyjny, który byłby wykorzystywany, na przykład, w okresach dekoniunktury na drewno...

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe dysponuje funduszem leśnym, który jest tworzony z odpisów regionalnych dyrekcji. Z niego środki wyrównawcze otrzymują jednostki deficytowe - takie, w których nadleśnictwa nie mogą zarobić, na przykład, na sprzedaży drewna.

Pieniądze Lasów
W roku 2004 Lasy Państwowe odnotowały zysk w wysokości ponad 80 mln zł spowodowany głównie koniunkturą na drewno. W 2003 roku zysk wyniósł ok. 40 mln zł, w 2002 - ok. 13 mln zł. W 2001 roku nie było popytu na drewno i strata wyniosła ok. 87 mln zł.

- Nasza dyrekcja należy do grona najbardziej rentow­nych jednostek w kraju - mówi Grzegorz Majchrzak, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - Jesteśmy płatnikiem netto. Rocznie wpłacamy do funduszu około dwudziestu milionów złotych.

Nie mogą sadzić dla kogoś
Do czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej część środków z funduszu leśnego przeznaczano też na zalesianie gruntów porolnych, nienależących do skarbu państwa. - Pomagaliśmy rolnikom w zalesianiu, ponosiliśmy koszty, by zwiększyć poziom lesistości kraju - tłumaczy Waldemar Tomkiewicz, doradca generalnego dyrektora LP. - Pomoc ta umarła śmiercią naturalną, bo rolnicy nie mogą korzystać z naszego wsparcia, jeśli ubiegają się o środki unijne.

Koniec tłustych lat
Pieniądze, których nie będzie można już przeznaczyć na pomoc dla rolników, Lasy Państwowe zamierzają spożytkować na inny cel. - Chcemy stworzyć fundusz stabilizacyjny - twierdzi Tomkiewicz. - Z doświadczenia wiemy, że po latach tłustych przychodzą chude. Miniony rok zamknęliśmy dużym zyskiem, ale jesteśmy przekonani, że 2005 nie będzie już tak dobry. Do Polski zacznie niebawem napływać tańsze drewno ze Słowacji i Szwecji, pochodzące z wiatrołomów. Przyda nam się fundusz na gorsze czasy. Nie jesteśmy jednostką budżetową i musimy radzić sobie sami. Nawet w przypadku kataklizmów.

Aby mógł powstać fundusz stabilizacyjny, trzeba będzie zmienić Ustawę o lasach.
- Myślę, że uda się to zrobić jeszcze w tym roku - uważa Tomkiewicz.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz