/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

W Senacie o Lasach Państwowych

Lasy Państwowe

Autor: Eugeniusz Pudlis
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-02-18


Senacka Komisja Środowiska debatowała 14 lutego nad „Informacją o stanie lasów” oraz realizacją „Krajowego programu zwiększania lesistości” w 2010 r. Podczas spotkania wywiązała się dyskusja nad najważniejszymi wyzwaniami, które stoją przed Lasami Państwowymi. Swoją wizję rozwoju organizacji przedstawił Adam Wasiak, nowo powołany dyrektor generalny LP.

Fot. Senat RP

W odpowiedzi na pytania senatorów wyzwania i problemy, przed którymi stoją Lasy Państwowe, przedstawili: Janusz Zaleski – podsekretarz stanu i główny konserwator przyrody w Ministerstwie Środowiska, Adam Wasiak – nowy dyrektor generalny LP, oraz Grzegorz Furmański – zastępca dyrektora generalnego LP.

Senatorowie pytali m.in., jak mogą pomóc w realizacji „Krajowego programu zwiększania lesistości”, wprowadzając ewentualne korekty w dziś obowiązującym prawie, aby możliwe było zwiększenie podaży gruntów do zalesień. Z odpowiedzi Sławomira Pietrzaka, wiceprezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, wynikało, że takie możliwości istnieją.

Wiele pytań dotyczyło możliwości zwiększenia podaży drewna przez LP oraz wpływu zwiększających się populacji dzikiej zwierzyny (m.in. bobrów) na gospodarkę leśną i nie tylko. Pytano również, czy Natura 2000 znacząco obniży pozyskanie drewna w LP. Odpowiadając na to pytanie, Janusz Zaleski podkreślił, że do tej pory sporządzono kilkanaście planów zadań ochronnych (na około 1000 do wykonania). Na tej podstawie nie można określić, jak obszary Natura 2000 wpłyną na zmniejszenie pozyskania drewna. Niemcy oszacowali, że u nich może ono być o około 20 proc. mniejsze, ale te szacunki tylko w przybliżeniu można przenieść na polski grunt.

Senatorowie pytali również o podatek od dochodów CIT, który – jak zapowiedział Marcin Korolec, minister środowiska – zostanie wprowadzony w LP. Na to pytanie odpowiadali Janusz Zaleski i Adam Wasiak. Dyrektor generalny LP stwierdził, że nałożenie na Lasy Państwowych CIT-u będzie zdecydowanie bardziej korzystne niż przeniesienie tej instytucji do sfery finansów publicznych, przed czym LP uchroniły się w ubiegłym roku.

Na prośbę senatorów Adam Wasiak przedstawił swoją wizję rozwoju Lasów Państwowych i wymienił najważniejsze wyzwania, które przed nimi stoją. Na początek stwierdził, że jest to instytucja dobrze zorganizowana, sprawnie zarządzana od okresu sprzed II wojny. Dlatego, jako jej szef, będzie starał się udoskonalać to, co dobre, szanując wartości, które leśnicy budowali przez pokolenia.

Najważniejszym problemem, który pragnie rozwiązać nowy dyrektor, jest poprawa stosunków z przemysłem drzewnym. – Uważam, że obecny system sprzedaży drewna jest transparentny, ale należy go doskonalić. Chcę zamknąć poprzedni etap negocjacji z przemysłem drzewnym i rozpocząć go w nowej formule, gdyż koncepcje obydwu stron w ciągu ostatnich dwóch lat się rozeszły. Będę szukał kompromisu w spokojnej dyskusji – podkreślał.

Zdaniem Adama Wasiaka ważne jest również sporządzenie, wspólnie z Ministerstwem Środowiska, strategii dla LP, która pomoże m.in. w bardziej precyzyjnym określeniu możliwej ilości pozyskiwanego drewna – zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Problemy mniejszej wagi, ale wymagające rozwiązania, to także sprawa sprzedaży mieszkań i tzw. gruntów zbędnych w LP; tym też zajmie się nowy dyrektor. Szef Lasów będzie też dążył do stabilizacji zawodowej kadry LP, m.in. zmniejszając liczbę stanowisk obsadzanych przez powołanie i doskonaląc system konkursów na poszczególne stanowiska.

– Będę się starał tak zarządzać Lasami Państwowymi, aby nas nie posądzano, że stanowimy państwo w państwie, a wręcz przeciwnie – jesteśmy otwarci na całe społeczeństwo – kończył Adam Wasiak.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz